بازدید از گلخانه NFT [شهریار، تهران]

گلخانه کشت کاهو با تکنولوژی آب NFT

بازدید از گلخانه ان اف تی آقای طحانی استان تهران

در تاریخ ۲۸ مهرماه ۹۹ یک گروه ۳ نفره از کارشناسان شرکت تجارت سبز آبان جهت  بازدید به گلخانه هیدروپونیک آقای طحانی اعزام شد. در این گلخانه که مساحتی حدود ۲۰۰ متر دارد، ۱۰۰ متر از فضا به کشت ۳۰۰۰ عدد کاهوی فرانسوی با استفاده از روش NFT اختصاص یافته است. لوله های پولیکا تا عمق حدود ۵ سانتی متر مملو از محلول غذایی هستند و به خاطر بسته بودن سیستم محلول پس از عبور از مسیر لوله ها، دوباره به مخازن کود برگردانده میشود.

دو ردیف ۸ طبقه ای کاهو فرانسوی به صورت آکواپونیک پرورش داده می شوند به این ترتیب که محلول غذایی از آب استخر پرورش ماهی تامین می شود.

۴ ردیف ۸ طبقه  دیگر با دو برنامه غذایی تغذیه شده اند، در روش اول از دو استوک (A و B) آماده برای تغذیه گیاهان استفاده شده است که درصد عناصر موجود در آنها در جدول زیر آمده است.

عناصر موجود در مخلوط دو محلول استوک (A و B)میزان عناصر (درصد)
ازت۷.۱۲
فسفر۲.۲۹
پتاسیم۱۵.۵۳
گوگرد۲.۳۸
کلسیم۶.۱۱
آهن۰.۰۲۹
منیزیم۱.۸۲
منگنز۰.۰۱۴
بور۰.۰۱۲
مولیبدن۰.۰۰۲
روی۰.۰۱
مس۰.۰۰۲

در روش دوم کوددهی، از کود کامل ۱۰-۵۲-۱۰ به میزان ۳.۶ کیلوگرم و ۱۲۰۰ سی سی هیومیک اسید در ۱۸۰۰ لیتر آب برای تهیه محلول غذایی استفاده شده است که به خراب شدن و پوسیدگی بیشتر بوته ها منجر شده است.

بازدید و رفع معایب گلخانه ان اف تی

موارد مشاهده شده و توصیه ها

  • استخر اصلی ذخیره آب مورد بررسی قرار گرفت (pH  آب ۷.۵ و EC آب ۹۷۵ میکرو موس بر سانتیمتر)، که به خاطر آلودگی استخر، قبل از ورود آب به سیستم حتما باید ضدعفونی انجام شود.
  • نور محیط به خاطر شیب کم ردیف ها نسبت به یکدیگر و درصد بالای کنترل نور توسط شید بسیار کم است و توصیه شد با تعویض شید یا روش های دیگر، نور لازم تامین گردد.
  • دمای گلخانه در روز حدود ۲۵ و در شب حدود ۱۸ درجه سانتی گراد است که توصیه شد دما تا محدوده دمایی ۲۰ تا ۲۷ درجه افزایش یابد.
  • از آنجا که تا کنون روش دقیقی برای محاسبه کود مورد نیاز در این گلخانه مورد استفاده قرار نگرفته است، توصیه شد که با ارائه نتایج آزمایش آب به کارشناسان شرکت تجارت سبز آبان، برنامه غذایی دقیق دریافت نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *