دوپوش کردن گلخانه جهت کاهش مصرف سوخت

دوپوش کردن گلخانه

همان‌طور که می‌دانید گلخانه فضایی است که بتوان شرایط اقلیمی را در آن کنترل نمود اما به چه قیمتی؟ در حال حاضر تولید بسیاری از محصولات در ماه‌های سرد سال توجیه اقتصادی ندارد و این در شرایطی است که سوخت با یارانه و قیمتی به‌مراتب پایین‌تر از قیمت‌های جهانی در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

حال اگر آلایندگی سوخت‌های فسیلی برای محیط‌زیست را هم در نظر بگیریم، بهتر مشکل موجود را درک می‌کنیم. در این شرایط لازم است تا با استفاده از راهکارهای مختلف، مصرف سوخت را کاهش دهیم و گلخانه‌ها را با هزینه کمتر گرم کنیم. یکی از راهکارهای مناسب که در حال حاضر در بسیاری از گلخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد دوپوش کردن پلاستیک دیواره و سقف گلخانه است. در این مقاله چگونگی دوپوش کردن را برای شما توضیح می‌دهیم.

دوپوش کردن دیواره‌ها

برای دوپوش کردن دیواره‌ها ابتدا باید در فاصله حدود ۲۰ سانتیمتری دیوارهایی که تصمیم دارید آن‌ها را دوپوش کنید یک سیم مفتول در ارتفاع سرستون اول تا انتهای دیوار کشیده و محکم ببندید سپس لبه پلاستیک را بر روی آن بیندازید و کمی تا بزنید و با منگنه یا هر وسیله دیگر ثابت کنید،‌ پایین پلاستیک را نیز می‌توانید به دیواره گلخانه نزدیک کنید و با ریختن خاک بر روی آن ثابت کنید به‌طوری‌که یک لایه هوا بین دیواره و پلاستیک باقی بماند. این لایه هوا مثل عایق عمل کرده و از انتقال دما جلوگیری می‌کند.

اضافه کردن لایه به دیواره گلخانه

دوپوش کردن سقف گلخانه

برای این کار باید رول‌های پلاستیک را عمود برجهت سیم‌های سقف قرار داده و از روی آن‌ها عبور دهید تا به انتهای گلخانه برسید. البته به خاطر وجود ستون‌ها، مابین رول‌های پلاستیک فاصله می‌افتد که می‌توانید پلاستیک‌ها را با منگنه به هم وصل کنید.

دوپوش پلاستیکی سقف گلخانه

نکات مهم در دوپوش کردن گلخانه

در هنگام دوپوش کردن بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

  • ازآنجا که پلاستیک دوپوش قرار نیست در برابر باد و دیگر عوامل بیرونی مقاومت کند و مدت استفاده از آن محدود است، نیازی به استفاده از پلاستیک‌های ضخیم ندارید و با استفاده از یک پلاستیک نازک و سبک می‌توانید با کمترین هزینه گلخانه را دوپوش کنید.
  • با توجه به اینکه با دوپوش کردن گلخانه تمام رطوبت در داخل منطقه دوپوش شده حبس می‌گردد و عبور و مرور هوا به‌شدت کاهش می‌یابد، لازم است که هوادهی گلخانه را با دقت بیشتری انجام دهید تا از ورود بیماری‌ها و آسیب به گیاهان جلوگیری کنید.
  • شما می توانید از پلاستیک دو پوش برای ایجاد فضاهای مجزا در داخل گلخانه استفاده کنید. به عنوان مثال می توانید فضای کوچکی را برای جوانه دار کردن بذر در داخل گلخانه آماده کنید و سقف را هم می توانید کوتاه تر در نظر بگیرید، در این صورت با هزینه سوخت کم و یک بخاری کوچک می توانید فضا را گرم کنید و رطوبت نیز در این فضا افزایش خواهد یافت که باید آنرا در حد مناسب کنترل کنید.
لایه پلاستیکی اضافه گلخانه برای افزایش دمای گلخانه

جمع‌بندی

در ماه‌های سرد سال که مصرف سوخت به‌شدت افزایش می‌یابد شما می‌توانید با اندکی هزینه دمای گلخانه خود را افزایش دهید. با کاهش مصرف سوخت و افزایش کمیت و کیفیت محصول درآمد نهایی شما افزایش یافته و به‌آسانی هزینه‌های اولیه دوپوش را جبران خواهد نمود. همچنین استفاده از این سیستم به شما کمک می‌کند تا اگر به هر دلیل در کار سیستم گرمایشی گلخانه شما اختلالی پیش آمد، گیاهان کشت شده آسیب کمتری ببینند و ریسک کار شما را تا حدودی کاهش می‌دهد.

گلخانه دوپوش شده در فصل زمستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *