بازدید از باغ میوه [زکی آباد، البرز]

گیاه پزشکی و مشاوره باغ

بازدید از باغ آقای نادری منطقه زکی آباد استان البرز

طی بازدید انجام شده در تاریخ ۱۳۹۹/۰۶/۱۱ از باغ آقای نادری در منطقه کرگلین زکی آباد استان البرز ضعف تغذیه ای شدید در باغ مشاهده گردید و همچنین تعدادی از درختان نیز دارای بیماری ریشه ای و خشک شده بودند.

به دلیل عملیات‌های عمرانی و بازسازی خانه، مصالح ساختمانی مانند گچ و سیمان بر روی برگ‌ها ایجاد لایه نازکی را کرده که همین لایه باعث ضعف شدید در کیفیت فتوسنتز و همچنین کاهش شدید کارآیی درخت شده است. اولین قدم برای بهبود وضعیت باغ، حذف شاخه‌های خشک و قطع کامل درختان خشک شده از باغ می باشد. در مرحله دوم ضد عفونی منطقه درخت شامل بیل زنی، هوادهی و استفاده از قارچ کش جهت کاشت بعدی است.

نکته بعدی ریخته شدن گرد سنگ بر روی خاک و اطراف درختان می باشد که باعث بر هم خوردن تعادل خاک و در نتیجه ضعف شدید گیاه می شود.

کمبود شدید آهن در برگ درختان کاملا قابل رویت و مشاهده می‌باشد و همین دلیل استفاده از سولفات آهن و همچنین محلول پاشی کلات آهن ۱۳% برای باغ به شدت توصیه می‌گردد.

به دلیل عدم تغذیه مناسب در فصل‌های گذشته، برای قوی نگاه داشتن گیاه برای زمستان گذرانی و همچنین جوانه زنی مناسب در سال آینده، شروع به تغذیه همراه با جلبک دریایی، آمینو اسید، هیومیک اسید، ریز مغذی‌ها و همچنین برای ضد عفونی خاک به صورت عمومی سم رورال تی اس، پیشنهاد می گردد.

author-avatar

درباره مهندس محسن اسدالهی

کارشناس زراعت و اصلاح نباتات، متخصص حفظ و نگهداری فضای سبز، مدیریت باغ و گیاهان جدید کشاورزی، کارآفرین محصولات جدید کشاورزی در سال ۱۳۹۷ از دید شبکه یک سیما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *