اخبار

هفته جهانی بدون سم

سم

هفته جهانی بدون سم ۱۳ تا ۲۰ آذر

حدود ۲۷ سال است که جهانیان در سومین روز از آخرین ماه سال میلادی، برابر با سیزدهم آذر ماه، یک مناسبت زیست محیطی به نام روز بدون سم را گرامی می‌دارند که البته ریشه در یکی از تلخ ترین حوادث تاریخی دارد که در شهر بوپال هندوستان به وقوع پیوست.

حادثه ای تلخ

بوپال شهری صنعتی و تجاری است که تولید منسوجات و جواهرسازی از صنایع مهم آن به شمار می‌آید. در آذر ۱۳۶۳ (دسامبر (۱۹۸۴ ابر مرگ آوری سراسر آسمان بوپال را فراگرفت؛ ابری که ناشی از نشت متجاوز از ۴۰ تن گاز سمی متیل ایزوسیانات از کارخانه آمریکایی یونیون کارباید بود. در نتیجه آن بیش از دو هزار تن تلف شدند و حدود دویست هزار تن آسیب دیدند.

مهمترین فاجعه صنعتی که در دهه های اخیر اتفاق افتاده است. پس از آن، جهانیان با درس گرفتن از آن رخداد مصیبت بارکوشیده اند تا تمام همت خود را برای ساختن جهانی بدون سم به کار بندند.

مصرف بی رویه سموم کشاورزی

بر طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، سالانه تنها در کشورهای در حال توسعه در حدود سه میلیون نفر بر اثر آفت کش های شیمیایی مسموم می‌شوند که از  این تعداد بیش از ۲۰ هزار نفر جان خود را از دست می دهند و ۷۳۵ هزار نفر دچار بیماری های مزمن و ۳۷ هزار نفر به بیماری های مهلک(WHO) مانند سرطان مبتلا می شوند. ١٩٩٢در کشورمان ایران، باقیمانده چندین برابر حد مجاز سموم کلره و فسفره آلی بر روی محصولات کشاورزی و به ویژه سبزی و صیفی گلخانه ای، سلامت جامعه را با تهدید جدی مواجهه ساخته است.

مقاله پیشنهادی:  روز جهانی خاک

کاربرد بی رویه و گسترده انواع سموم شیمیایی، با طیف اثر گذاری وسیع و پایداری زیاد در طی دهه های اخیر، بشر را با بحران های متعدد زیست محیطی روبرو ساخته است و موجب به خطر افتادن زندگی انسان ها و سایر موجودات زنده، آلودگی آب و خاک و منابع غذایی، نابودی حشرات مفید و سایر دشمنان طبیعی آفات و مقاومت فزاینده آفات نسبت به این سموم گردیده است.

5/5 (2 نظر)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *