سیستم آبیاری قطره‌ای از کم‌مصرف‌ترین روش‌های آبیاری در باغات و مزارع و باغچه است. سیستم آبیاری قطره‌ای مزایای بسیاری دارد و در صورت اجرای صحیح می‌تواند هزینه‌های کشاورزان را کاهش دهد.

شرکت آبان برای حل مشکلات گلخانه داران و کشاورزان محترم خدمات اجرای و نصب سیستم‌های آبیاری قطره‌ای را جهت کاهش مصرف آب آبیاری و افزایش راندمان آبیاری و افزایش بهره‌وری محصولات کشاورزان فراهم کرده است تا به‌آسانی با کارشناسان آبان در ارتباط باشند.

قیمت و هزینه اجرا و نصب سیستم ابیاری قطره‌ای

هزینه اجرا و نصب سیستم ابیاری قطره‌ای بر اساس مساحت اجرا

مساحت قیمت
کمتر از یک هکتار۴.۰۰۰.۰۰۰ تومان
بین یک تا پنج هکتارهکتاری ۳.۷۰۰.۰۰۰ تومان
بین ۵ تا ۱۰ هکتارهکتاری ۳.۵۰۰.۰۰۰ تومان
بالای ۱۰ هکتارهکتاری ۳.۲۰۰.۰۰۰ تومان

هزینه نصب ایستگاه پمپاژ و فیلتراسیون بر اساس ابعاد ایستگاه

ایستگاه با ابعاد کوچک۸.۰۰۰.۰۰۰ تومان
ایستگاه با ابعاد بزرگ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان

مشاوره و نصب آبیاری قطره‌ای: مهندس مقدم ۰۹۱۲۹۴۰۵۰۴۳

تماس سریع: ۰۹۱۲۹۴۰۵۰۴۳

فرم درخواست مشاوره

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

انواع سیستم های آبیاری قطره‌ای

  • آبیاری دریپ
  • آبیاری زیربستری
  • آبیاری فواره‌ای
  • آبیاری اسپری

انتخاب سیستم آبیاری قطره‌ای

سیستم آبیاری کامل سیستمی است که مقدار مناسب آب را در زمان مناسب به گیاه برساند. وقتی سیستم آبیاری مناسب برای مزرعه خود را انتخاب کنید، حداکثر سود حاصل از آبیاری را خواهید داشت.

انتخاب روش آبیاری برای یک مزرعه به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای رسیدن به نتیجه مطلوب، عوامل زیر را باید در نظر داشت:

تأمین آب و کیفیت

شما باید هزینه، کمیت و کیفیت آب موجود را در نظر بگیرید. اگر مقدار آب عامل محدودکننده‌ای در منطقه باشد، انتخاب یک سیستم آبیاری میکرو، با کارایی بالا برای استفاده از آب مانند سیستم قطره چکانی، ممکن است سودآور باشد. سیستم‌های بارانی در صورت وجود آب کافی بهتر هستند.

توپوگرافی خاک

آبیاری بارانی در شرایطی مناسب‌تر است که شیب زمین بیش از ۸٪ باشد. به همین ترتیب، برای سطح هموار، روش‌های آبیاری شیاری بهترین است.

اقلیم

مناطق بادخیز به آب‌پاش‌هایی با زاویه کم احتیاج دارند که آب را در نزدیکی زمین جایی که در مقابل وزش باد مقاومت می‌کند، نگه دارند. در آب‌وهوای گرم به آب‌پاش‌های جریان بالاتر نیاز است. ولی سیستم آبیاری قطره‌ای برای هر دو مناطق مناسب است.

خاک

ظرفیت نگهداری رطوبت، میزان جذب و عمق خاک بر انتخاب سیستم آبیاری تأثیر می‌گذارد. خاک‌های شنی به طور معمول دارای میزان مصرف بالا و ظرفیت ذخیره‌سازی رطوبت کم هستند. همچنین برای خاک‌های رسی که دارای سرعت نفوذ کم و ظرفیت ذخیره‌سازی رطوبت بالا هستند، به یک استراتژی آبیاری متفاوت نیاز است. ازآنجاکه خاک‌های شنی ممکن است به استفاده مکرر از آب در مقادیر کم نیاز داشته‌باشند، خاک‌های رسی به آبیاری با عمق کمتر اما بیشتر نیاز دارند؛ بنابراین آبیاری قطره‌ای برای خاک ماسه‌ای مناسب‌تر است درحالی‌که آبیاری بارانی برای خاک‌های رسی بهتر است.

محصول

از سیستم‌های آبیاری بارانی و قطره‌ای بیشتر به دلیل سرمایه‌گذاری اولیه در هر هکتار بیشتر برای باارزش بالا مانند سبزیجات و درختان میوه استفاده می‌شود. آبیاری قطره‌ای برای محصولات با فاصله مناسب یا آنهایی که به‌صورت ردیفی مانند سبزیجات رشد می‌کنند مناسب است.

در دسترس بودن نیروی کار

هنگام انتخاب هر روش آبیاری، لطفاً در دسترس بودن نیروی کار را به‌خاطر بسپارید زیرا بسیاری از روش‌های آبیاری برای طراحی، نصب و راه‌اندازی به نیروی انسانی ماهر نیاز دارند

هزینه اولیه

برخی از سیستم‌های آبیاری سرمایه و هزینه‌های عملیاتی بالایی دارند اما نیروی کار کمتری دارند و باعث صرفه‌جویی در مصرف آب می‌شوند. چنین سیستم‌هایی برای محصولات باارزش بالا ایدئال هستند. سایر سیستم‌های آبیاری ساخت و بهره‌برداری نسبتاً کمتری دارند اما نیاز به نیروی کار بالایی دارند. هزینه نگهداری و انرژی و آب مورد انتظار باید در انتخاب سیستم آبیاری لحاظ شود.

اولویت شخصی

اگرچه هر سیستم زمینه کاربرد خاص خود را دارد، اما انتخاب نهایی با شما کاربر است. سطح آموزش، تخصص نیروی کار موجود و قابلیت اطمینان نیروی تأمین‌کننده برخی از عواملی است که ممکن است در انتخاب سیستم آبیاری برای نصب در مزرعه شما تأثیرگذار باشد.

سازگاری سیستم آبیاری

سیستم آبیاری باید با سایر عملیات مزرعه سازگار باشد، استفاده از تجهیزات مکانیزه بزرگ آبیاری نیاز به یک سیستم قابل‌حمل یا نیروی انسانی ماهر دارد.