مشاوره ساخت و احداث گلخانه

شرکت آبان با مجوز رسمی از سازمان نظام‌مهندسی در خصوص پیمانکاری احداث و تأسیس گلخانه برای کلیه متقاضیان ساخت گلخانه با مناسب‌ترین قیمت و بهینه‌ترین نوع سازه و سریع‌ترین روش نصب و راه‌اندازی خدماتی از قبیل موارد ذیل را ارائه می‌کند:

 • مشاوره خرید سازه
 • مشاوره انتخاب نوع و سبک سازه
 • طراحی گلخانه
 • سیستم سرمایشی و سیستم گرمایشی
 • انتخاب نوع سازه چند منظوره و مناسب کشت مربوطه
 • راه‌اندازی و اجرای گلخانه هیدروپونیک و خاکی توت‌فرنگی، گوجه‌فرنگی، خیار، فلفل، فیسالیس و انواع گلخانه‌های صیفی‌جات و سبزیجات

باتوجه‌به نوسان قیمت اجناس در بازار، کلیه اجناس با قیمت حدودی اعلام می‌گردد و در زمان درخواست پیش‌فاکتور قیمت دقیق کالا ارائه می‌شود که اعتبار پیش‌فاکتور ۲۴ ساعت است.

مشاوره احداث گلخانه: مهندس پورتراب ۰۹۱۲۹۴۰۵۰۴۳

تماس سریع: ۰۹۱۲۹۴۰۵۰۴۳

مشاوره ساخت و تاسیس گلخانه

با توجه به درخواست مشتریان ساخت و احداث و اجرای گلخانه کلیه خدمات صفر تا صد را پذیرا هستیم:

 • اخذ مجوزهای لازم برای تأسیس گلخانه
 • اخذ مجوز و حفر و احداث استخر ذخیره آب
 • اخذ مجوز و تهیه و نصب ترانس و شبکه برق و یا دریافت انشعاب
 • اخذ مجوز و تأسیس پست گاز و یا دریافت انشعاب
 • اجرای سیستم برق‌کشی و سیستم الکتریکی و کنترل هوشمند گلخانه
 • اجرای اسمبل سازه و ریلیز سازه
 • مجری باز کردن (ریلیز کردن) سازه و تأسیسات
 • مجری جا به جایی سازه با کادر مجرب و سیستم پیشرفته
 • اخذ مجوز بهره‌برداری گلخانه
 • اخذ مجوز کشت‌های مدرن
گلخانه کشت خاکی
گلخانه کشت خاکی در هشتگرد

تعرفه و نرخ ساخت گلخانه

فرم درخواست مشاوره

فرم زیر را پر کنید مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

مشاوره کشاورزی تلفنی

معرفی گلخانه

شرایط مناسب رشد برای گیاهان در محیط‌های طبیعی به‌ندرت ممکن است که پیش آید و معمولاً در اکثر مواقع یک یا چند عامل  (مثل شدت نور، دمای روزانه، دمای شبانه، میزان رطوبت نسبی هوا و رطوبت خاک)، در وضعیت نرمال قرار ندارند و درنتیجه کارایی گیاهان کاهش یافته و نمی‌توانند حداکثر بهره‌وری را داشته باشند، ازاین‌رو لازم است تا با کنترل این‌گونه عوامل محیطی شرایط را برای رشد بهتر و افزایش عملکرد گیاهان فراهم سازیم. ساخت گلخانه راهی بسیار مؤثر برای کنترل عوامل محیطی است، هرچقدر که بهتر و دقیق‌تر بتوانیم عوامل محیطی را کنترل کنیم، کارایی گیاهان ما نیز افزایش خواهد یافت.

همچنین گلخانه‌ها برای محافظت از محصول در برابر شرایط نامناسب آب و هوایی مثل دمای پایین، یخ‌زدگی، باد، باران، تگرگ یا برف مورد استفاده قرار می­گیرند، ازاین‌رو در مناطق مختلف و بر اساس شرایط محیطی متفاوت مثل میزان بارش و همچنین نوع محصول موردنظر، باید از سازه‌های متفاوتی استفاده نمود. در ادامه برخی از انواع سازه‌ها و گزینه‌های مناسب برای مناطق مختلف معرفی می‌شوند.

ساختارها و سیستم‌های گلخانه

انواع ساختمان‌ گلخانه

گلخانه‌ها از لحاظ نوع سازه به چهار تیپ کلی تقسیم می­شوند:

 • چوبی
 • تونلی تک ­واحدی
 • پیوسته چند واحدی
 • شیشه ­ای

چوبی: این تیپ سازه قدیمی است و در حال حاضر کاربرد چندانی ندارد و علاوه بر عمر کم و تولید اندک، باعث افزایش آفات و بیماری­ها می­شود.

تونلی تک­واحدی: این تیپ از سازه که با لوله گالوانیزه و پلاستیک ساخته می‌شود به‌وفور در کشورمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و به‌ واسطه سطح تماس زیاد با محیط دارای هدر رفت زیاد انرژی و مصرف سوخت را افزایش می­دهد.

پیوسته چند واحدی: این تیپ از سازه نیز با لوله گالوانیزه و پلاستیک ساخته می‌شود، این نوع سازه پرهزینه است ولی در عوض قابل اتوماتیک کردن است و تهویه خوبی دارد.

شیشه ­ای: این تیپ از سازه با فلز و شیشه ساخته می‌شود و علاوه بر مزایای ذکر شده برای تیپ پیوسته چند واحدی، دارای عمر طولانی پوشش و استحکام بیشتری هستند ولی این نوع سازه بسیار پرهزینه است و در کشور ما مرسوم نیست.

امروزه گلخانه‌های موسوم به هلندی در بسیاری از کشورهای جهان به کار گرفته می‌شوند، بااین‌حال، در کشورهای مختلف و بر اساس شرایط خاص هر منطقه ممکن است از تیپ‌های خاص و سازگار با همان منطقه و با اندازه یا پوشش­های متفاوت استفاده شود. به‌عنوان‌مثال در جنوب اسپانیا، گلخانه‌هایی با یک لایه پوشش پلی‌اتیلنی ساخته می­شوند و به‌طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. در مکزیک، به خاطر درجه حرارت  بالاتر، معمولاً گلخانه‌ها با استفاده از یک لایه محافظتی (شید)، پوشش داده می‌شوند تا از تابش شدید آفتاب در امان باشند و از طرفی دیگر گیاهان را از هجوم آفات محافظت کنند، عوامل زیادی همچون شدت تابش نور، رطوبت محیط، جریان هوا (تهویه)، دما و … در تعیین درجه نفوذپذیری این پوشش‌ها مؤثر است.

عوامل تأثیرگذار در شکل سازه گلخانه

گلخانه‌های مدرن به سبک هلندی عموماً از جنس آلومینیوم یا فولاد گالوانیزه ساخته می‌شوند. همچنین شکل گلخانه‌ها، بسته به عوامل مختلف، متفاوت است.

برخی از عوامل تأثیرگذار در شکل سازه گلخانه‌ها عبارت‌اند از:

 • وزن بوته‌ها در کشت­ هایی که به سیم ­های سقفی آویزان می­شوند (مثل گوجه ­فرنگی، خیار، فلفل دلمه ­ای، بادمجان و …)
 • میزان بار برف مورد انتظار بر اساس اقلیم منطقه
 • مقدار تهویه طبیعی موردنیاز
 • محل قرارگیری دریچه‌ها (دریچه‌های سقفی یا جانبی)
 • نوع پوشش (شیشه یا پلاستیک)
 • نیاز به استفاده از شید
 • استفاده از نور مصنوعی و غیره

ارتفاع ستون در گلخانه‌های مدرن در حال افزایش است و از ۳٫۵ تا ۱۲ متر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

درصورتی‌که دیواره‌ها صاف باشند فضای نزدیک به دیواره‌ها می‌تواند به‌طور مؤثرتری نسبت به ساختارهایی که در آن‌ها دیواره کناری خمیده است (Quonset)، مورد استفاده قرار گیرند.

در ادامه برخی از انواع اسکلت گلخانه به‌اختصار توضیح داده می­شوند.

گلخانه‌های طرح گاتیک (اسپانیایی)

سازه‌های قوس گاتیک که دارای یک شکل قله مانند در بالای سازه و انحنا در طرفین هستند، ارتفاع را در کناره‌ها به میزان کافی تأمین می‌کنند بدون اینکه سازه قدرت خود را از دست بدهد و می‌توانند به‌صورت تکی یا در یک گلخانه با چند دهانه مورد استفاده قرار گیرند. ازآنجا که سقف دهانه‌ها در بالای این نوع سازه‌ها قله مانند است، برف و یخ بر روی آن باقی نمی‌ماند و با سرعت بیشتری از طریق ناودان‌ها خارج می‌شود.

سازه گلخانه طرح گاتیک

گلخانه­ های فائو (سیرکولار)

در اسکلت سیرکولار قوس کمان حدوداً نیم‌دایره است و در مقایسه با طرح گاتیک باران و برف را با سرعت کمتری تخلیه می­کند، در گلخانه‌های طرح اسپانیایی از این نوع اسکلت استفاده می‌شود که در مقایسه با طرح گاتیک که در گلخانه‌های اسپانیایی استفاده می‌شود، کارایی کمتری دارد. در گلخانه­های فائو که با اسکلت سیرکولار ساخته می شوند بر اساس مناطق مختلف، ارتفاع سازه و تکنولوژی پیشنهادی متفاوت است.

سازه گلخانه تونلی (کوانست)

این گلخانه‌ها دارای سقف کوتاه (معمولاً ۲ تا ۴ متر) هستند و به شکل یک نیم‌دایره در سطح زمین قرار می­گیرند. این سازه‌ها بیشتر برای گل‌های آپارتمانی، آلوئه­ ورا و گیاهان دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این گلخانه­ ها ارزان قیمت‌اند و به‌سرعت و آسان ساخته می­شوند.

گلخانه‌های تونلی نور بیشتری دریافت می‌کنند و به‌ سرعت گرم می­شوند و در تابستان با افزایش زیاد دما مواجه می‌شوند گلخانه‌های تونلی تبادل دمایی زیادی با محیط اطراف دارند و درنتیجه مقدار زیادی از انرژی را هدر میدهند و در این سازه‌ها کنترل شرایط محیطی به‌خوبی انجام نمی­شود و در برابر تغییرات ناگهانی شرایط بسیار ناکارآمدند، از طرفی به خاطر وجود قوس در کناره‌ها بخشی از حاشیه گلخانه‌ها قابل بهره‌برداری نخواهد بود، همچنین حجم هوای کمتری را در اختیار گیاه قرار می­دهند و در زمستان که دریچه‌ها بسته است دی‌اکسید کربن کافی برای انجام فتوسنتز در اختیار گیاه قرار نمی‌گیرد.

گلخانه‌های Venlo

گلخانه‌های Venlo، معمولاً از پوشش شیشه‌ای استفاده می‌کنند ولی می‌توان از مواد دیگری همچون پلی کربنات در آن‌ها استفاده نمود، این گلخانه‌ها علاوه بر تأمین مناسب نور مقاومت زیادی در برابر شرایط نامساعد آب و هوایی دارند.

گلخانه با پوشش شیشه ای

گلخانه‌های parral

گلخانه‌های parral که در اسپانیا به‌وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند، سقف این گلخانه‌ها یا صاف است و یا شیبی تا نهایتاً ۱۳ درجه دارد که می‌تواند آب باران را از روی سقف تخلیه نماید. در این گلخانه‌ها به خاطر صرفه‌جویی در هزینه‌ها از تهویه طبیعی استفاده می‌شود در این سیستم هزینه‌ها به‌شدت کاهش می‌یابد و به‌راحتی قابل اجرا است، البته در گرمای تابستان نمی‌توان از این سیستم استفاده نمود.

گلخانه با شیب 13 درجه parral

طراحی سیستماتیک گلخانه

عوامل متعددی در طراحی سیستم‌­های گلخانه اثرگذارند و باید این سیستم­‌ها را به گونه­‌ای طراحی نمود که بتوان به یک نقطه بهینه دست یافت. برخی از مهم‌ترین این فاکتورها شامل سازه‌­ها، پوشش‌­ها، مدیریت انرژی و … است، البته این فاکتورها علاوه بر تأثیر بر یکدیگر، خود تحت تأثیر شرایط محیطی، شرایط اقلیمی، شرایط اقتصادی و بازار هستند و ازاین‌رو لازم است با بررسی دقیق عوامل تأثیرگذار در تولید به گونه‌ای سرمایه‌گذاری نمایید که به بهترین بهره­‌وری دست یابید.

شرکت تجارت سبز آبان آمادگی دارد تا در این زمینه مشاوره­‌های لازم را در اختیار شما قرار داده و تمام مراحل ساخت گلخانه را اجرا نموده و در صورت نیاز در مراحل مختلف تولید نیز در کنار شما باشد.

تماس برای دریافت مشاوره: ۰۹۱۲۹۴۰۵۰۴۱