۱۲ گیاه خانگی که هرکسی می‌تواند پرورش دهد

اکثر افراد علاقه زیادی به پرورش گل و گیاه در خانه و آپارتمان خود دارند اما گاهی اوقات عدم اطلاع کافی از نحوه مراقبت صحیح و اصولی و ترس از خراب شدن گیاهان مانع از نگهداری و پرورش گیاهان توسط آن‌ها می‌شود. در این مقاله به گیاهان خانگی که نگهداری و مراقبت از آن‌ها بسیار آسان است و اکثر افراد (حتی افرادی که اطلاعات کمی راجع به مراقبت از گیاهان دارند) قادر به پرورش آن‌ها هستند اشاره خواهیم کرد.

مقدمه

مراقبت از برخی از گیاهان خانگی می‌تواند بسیار آسان باشد و در رابطه با پرورش آن‌ها ممکن است بزرگ‌ترین مشکل شما این باشد که با تعداد زیاد پاجوش و گیاهان کوچکی که تولید می‌کنند چه باید کرد. تقریباً تمام گیاهانی که در اینجا توضیح داده شده‌اند، می‌توانند در نور غیرمستقیم پنجره در آپارتمان رشد کنند و دمای داخل خانه را (۵۵ – ۷۵ درجه فارنهایت) ترجیح می‌دهند. چند مورد نیز نیاز به کمی مراقبت بیشتر (و نه افراطی) دارند.

مانند هر گیاه خانگی، همیشه خطر حشرات آفت مانند شته، سپرداران، کنه عنکبوتی و مگس سفید وجود دارد؛ اما موضوعی که احتمالاً بیشتر درگیر آن می‌شوید، پوسیدگی ریشه در اثر آبیاری زیاد است؛ بنابراین، گیاهان خانگی که در اینجا توصیف می‌شوند برای کسانی که اکثر مواقع آبیاری گیاهان خود را فراموش می‌کنند بسیار مناسب است.

۱. آلوئه­ ورا

از ژل گیاهان آلوئه­ورا به‌عنوان مرطوب‌کننده پوست و التیام بریدگی‌های جزئی و تسکین آفتاب‌سوختگی استفاده می‌شود. درحالی‌که این گیاه بسیار مفید است، همچنین جهت نگهداری در چشم‌انداز خانه بسیار جذاب است. ازآنجاکه آلوئه­ورا یک نوع ساکولنت است، به آب بسیار کمی (خصوصاً در دماهای پایین‌تر) احتیاج دارد و نور غیرمستقیم خورشید را ترجیح می‌دهد. یک گیاه آلوئه­ورا سال‌ها در همان گلدان اولیه رشد خواهد کرد. اگر تصمیم دارید از برخی برگ‌های آن استفاده کنید، بیش از یک‌سوم گیاه را یک‌باره از بین نبرید.

۲. برگ عبایی (Aspidistra relation)

برگ عبایی نام خود را به دلیل زنده ماندن در بدترین شرایط حتی در فضای باز و در سایه عمیق به دست آورده است. این گیاه خانگی نور کم را ترجیح می‌دهد. برگ‌ها شمشیر مانند، نوک‌تیز و تقریباً چهار اینچ عرض و دو فوت طول دارند. گیاه برگ عبایی به‌صورت متراکم‌رشد کرده و گه­گاهی در فضای داخلی گل می‌دهد. واریته چندرنگ با راه‌راه‌های سفید نیز در دسترس است. برگ عبایی “راه شیری” با نقاط سفید پر شده است.

۳. آگلونما یا گیاه همیشه‌سبز چینی (Aglaonema commutated)

آگلونما گیاه بسیار مقاومی است و می‌تواند خود را با اکثر شرایط داخلی تطبیق دهد، هرچند که از دمای طولانی‌مدت زیر ۶۰ درجه فارنهایت خوشش نمی‌آید. آگلونما نور کم یا غیرمستقیم خورشید را ترجیح می‌دهد. قبل از آبیاری مجدد اجازه دهید خاک چند روز خشک بماند. بیشتر گونه‌ها دارای انواع برگ‌های متنوع هستند که جذابیت آن‌ها را بیشتر می‌کند.

۴. کاکتوس کریسمس (Zygocactus or Schlumbergera)

کاکتوس کریسمس یکی از اعضای خانواده کاکتوس است که در اوایل زمستان گل‌های صورتی یا قرمز زیادی تولید می‌کند. کاکتوس کریسمس گیاهی است که به نظر می‌رسد در صورت عدم توجه بهتر رشد می‌کند. این گیاه می‌تواند نور کم را تحمل کند اما در نور متوسط گل‌های بیشتری تولید می‌کند. هرس بعد از گلدهی گیاه را پرپشت نگه می‌دارد.

شما می‌توانید کاکتوس کریسمس خود را در ماه دسامبر با نگه‌داشتن آن در تاریکی مطلق به مدت ۱۲ ساعت در شب، از اواخر مهرماه مجبور به گلدهی کنید. آن را در تاریکی بگذارید تا جوانه‌ها ظاهر شوند. یک روش ساده‌تر جهت گلدهی این است که آن را از اواخر آبان ماه در دمای خنک (۵۰ تا ۵۵ درجه فارنهایت) قرار دهید. وقتی وسایل گرمایشی خانه خاموش است و در محل کار هستید، گیاه را روی طاقچه پنجره بگذارید.

۵. دیفن باخیا (Dieffenbachia)

برگ‌های متنوع دیفن باخیا می‌تواند بسیار جذاب باشد و پرورش آن خیلی سخت نیست. دیفن باخیا هوای نسبتاً گرم را دوست دارد بنابراین از قرار دادن آن در نزدیک در و پنجره‌ها خودداری کنید. هنگام رشد این گیاه در اطراف حیوانات خانگی و کودکان احتیاط کنید. شیره گیاه می‌تواند باعث حساسیت پوستی شود و در صورت بلع، می‌تواند باعث ناتوانی موقتی در صحبت شود. اگر کودک و یا حیوانات خانگی دارید برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات احتمالی برای کودکان و حیوانات خانگی، توصیه می‌شود گیاهانی را جهت پرورش انتخاب کنید که برای آن‌ها ایمن باشند و از پرورش دیفن باخیا در منزل صرف‌نظر کنید.

۶. گیاه یشم (Crassula ovata)

گیاه یشم با داشتن برگ‌های ضخیم و براق، یکی از محبوب‌ترین گیاهان جهت نگهداری در خانه است. برای رشد سرسبز و سالم، گیاهان یشم به نور خورشید زیادی احتیاج دارند، بنابراین آن را در روشن‌ترین اتاق خانه قرار دهید. قسمت مشکل در مورد پرورش گیاهان یشم تهیه مقدار مناسب آب برای آن است. آب زیاد باعث پوسیدگی ریشه آن و آب بسیار کم نیز باعث ریزش برگ‌های آن می‌شود. اجازه دهید خاک قبل از دادن آب بیشتر به آن‌ها کاملاً خشک شود، اما اجازه ندهید که آن‌ها برای طولانی‌مدت تشنه بمانند.

۷. دراسنا یا بامبو (Dracaena sandersl)

Dracaena از دیرباز از گیاهان اصلی جهت کاشت در ظروف و گلدان بوده است. تنوع خوبی در جنس dracaena وجود دارد و بیشتر آن‌ها گیاهان آپارتمانی عالی با مراقبت آسان هستند.

دو انتخاب عالی برای کشت در آپارتمان درخت اژدها ((Dracaena marginal) که شبیه یک درخت نخل کوچک است و می‌تواند به ارتفاع ۱۰ فوت برسد) و بامبو خوش‌شانس (Dracaena sanders) که در اصل بامبو نیست می‌باشد. هر دو دارای ساقه‌هایی هستند که می‌توانند به‌صورت خم یا مارپیچ پرورش داده شوند. روی ساقه‌ها خوشه‌هایی از برگ‌های قوسی باریک با حاشیه‌های باریک بنفش‌رنگ قرار دارد. آن‌ها در نور کم و در صورت خشک شدن بین دو آبیاری بهتر رشد می‌کنند.

بامبو خوش‌شانس اغلب در آب کاشته می‌شود، اما هنگامی‌که ریشه‌های قابل‌توجهی روی ساقه شکل گرفت، می‌توان آن را در خاک کاشت. حتی اگر dracaena پژمرده شود، پس از آبیاری مجدد دوباره شاداب می‌شود، اگرچه نوک برگ‌ها ممکن است قهوه‌ای شود. دراسنا نور کم را تحمل می‌کند.

۸. سانسوریا (گیاه ماری)

سانسوریا گاهی اوقات به دلیل برگ‌های بلند، تیز و نوک‌دار و به دلیل ماندگاری طولانی‌مدت، زبان مادر شوهر (با نوعی کاکتوس به همین نام اشتباه گرفته نشود) نیز نامیده می‌شود. این‌ها گیاهان آپارتمانی با عمر طولانی و مراقبت آسان هستند. سانسوریا در برابر نور کم مقاوم است. به مقدار آب کمی نیاز دارد و آبیاری زیاد باعث پوسیدگی آن می‌شود. بسته به میزان رطوبت، فقط یک یا دو آبیاری در طول زمستان در داخل خانه برای آن ضروری است. ارقام چندرنگ سانسوریا به نور بیشتری نیاز دارند و رشد آن‌ها دشوارتر است. Sansevieria trifasciata ‘Hahnii’ که به‌عنوان مار لانه پرندگان شناخته می‌شود نیز یک نوع کم‌رشد و جمع‌وجور سانسوریا است.

۹. اسپاتی فیلوم

گل‌های اسپاتی فیلوم بارزترین ویژگی آن است. گل‌های سفید آن، گلبرگ سفید بلند و باریکی است که با ساختاری شبیه برگ سفید به نام spathe احاطه شده است. رنگ آن ابتدا سفید است، اما با افزایش سن به رنگ زرد یا سبز کم‌رنگ در می‌آید. اسپاتی فیلوم شرایط گرم و مرطوب را ترجیح می‌دهد و اگر آن را در اتاق‌ها یا مکان‌های گرم خانه قرار دهید می‌توانید آن را در خانه خود پرورش دهید.

۱۰. پتوس

پتوس یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی است که به راحتی رشد می‌کند و تقریباً کشتن آن غیرممکن است. پتوس­ها گیاهانی هستند که تا ارتفاع ۱۰ فوت یا بیشتر رشد می‌کنند. هرس گیاهان باعث می‌شود که آن‌ها در قسمت پایین پرپشت‌تر شوند و هر برش می‌تواند به‌عنوان قلمه در آب ریشه‌دار شود و گیاهان بیشتری ایجاد کند. گیاهان پتوس دوست دارند بین دو آبیاری خشک شوند، اما اگر آن‌ها را بیش‌ازحد خشک نگه دارید، برگ‌ها پژمرده و در نهایت خشک می‌شوند و می‌افتند. آن‌ها در برابر انواع شرایط نوری (حتی چراغ‌های مصنوعی اداری) تحمل بالایی دارند. انواع متنوعی از گیاه پتوس جهت رشد در خانه وجود دارد.

۱۱. مارانتا یا گیاه دعا

جنس Maranta شامل گیاهانی با برخی از رنگارنگ‌ترین برگ‌هایی است که می‌توانید در منزل خود داشته باشید. این گیاه به نور زیاد اما غیرمستقیم نیاز دارد. نور مستقیم باعث سوختگی برگ‌هایش می‌شود. مارانتا جهت رشد ایده­آل به محیطی گرم و مرطوب با تهویه مناسب و آبیاری مناسب (زمانی که سطح خاک در حال خشک شدن بود آن را آبیاری کنید) نیاز دارد. مارانتا رشد کندی دارد و نیاز چندانی به تعویض گلدان ندارد.

گیاهان مارانتا همچنین می‌توانند آفات داخل ساختمان را جذب کنند، بنابراین قبل از اینکه تراکم آفات روی آن زیاد شود با آن‌ها مبارزه کنید. شستشوی دوره‌ای برگ‌ها به مرطوب نگه‌داشتن آن‌ها و همچنین شستن آفات کمک می‌کند.

۱۲. گیاه گندمی یا عنکبوتی (Chlorophytum homo sum)

گیاهان عنکبوتی به نور غیرمستقیم و دمایی بین ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد و آبیاری کم نیاز دارند (سطح خاک گلدان بین دو آبیاری باید خشک شود). آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه آن می‌شود. گیاه عنکبوتی یک گیاه پایا است. شما به‌ندرت گیاه عنکبوتی را می‌بینید که گیاه کوچک متصل به خود نداشته باشد. گیاهان عنکبوتی که اغلب در سبدهای آویزان رشد می‌کنند، دو تا دو و نیم فوت عرض و دو تا سه فوت طول خواهند داشت. ریشه‌های آن‌ها معمولاً گلدان را پر می‌کنند، بنابراین ممکن است تعویض گلدان آن‌ها هر دو سال یک‌بار انجام شود. هنگامی‌که گیاهان جدید آویزان شده از آن‌ها شروع به تشکیل ریشه می‌کنند، آن‌ها را با دقت از گیاه مادری جدا کنید و گیاهان بیشتری تکثیر کنید.

جمع‌بندی

نگهداری و پرورش گیاهان در خانه و آپارتمان یکی از لذت‌بخش‌ترین کارهایی است که می‌توانید انجام دهید. بعضی افراد به علت نداشتن اطلاعات کافی از انجام این کار امتناع می‌کنند اما در این مقاله به ۱۲ گیاهی که رشد آن‌ها آسان است و به مراقبت کمی نیاز دارند اشاره شده است و با نگهداری از این گیاهان می‌توانید لذت پرورش گل و گیاه در آپارتمان خود را تجربه کنید. این گیاهان آپارتمانی زیبا عبارت‌اند از: آلوئه ورا، برگ عبایی، آگلونما، کاکتوس کریسمس، دیفن باخیا، یشم، دراسنا، سانسوریا، پتوس، مارانتا، اسپاتی فیلوم و گیاه گندمی.

این پست برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

میانگین امتیاز ۳.۹ / ۵. مشارکت‌کننده‌ها: ۱۷

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد!

اگر این مقاله را دوست داشتید و مفید بود ...

این مقاله رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذار!

از این که این مقاله برایتان مفید نبود متاسفیم!

چگونه این مقاله رو بهبود بدیم؟

به ما بگو چطور بهتر شیم؟

منتظر دیدگاه شما هستیم! ارسال دیدگاه
۱ دیدگاه پرسش و پاسخ خود را درباره این مطلب ارسال کنید!
  1. علی شمسعلی زاده
    ۱۴۰۰/۰۶/۰۸

    سلام
    مطلبتون زیبا بود.
    با تشکر

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*