باغبانی, گیاه پزشکی

کنترل و مبارزه با زنجره مو

مبارزه با زنجره مو

کنترل و مبارزه با زنجره مو

این آفت در حال حاضر مهمترین و خطرناکترین آفت باغ های انگور به شمار می آید.در حشره بالغ اندازه بدن در ماده ها ۲۳-۲۸ و در نر ها ۲۰-۲۴ میلیمتر است. رنگ بدن سبز روشن تا سبز مایل به قهوه ای است. چشم ها فیروزه ای بعضا سیاه تا قهوه ای می باشد . دو خط سبز رنگ یکی عقب سر و دیگری پایین تر از آن و بالای بال ها دیده می شود.

زیست شناسی

این آفت دارای ۴ سن پورگی است که هر کدام از این مراحل دارای ویژگی هایی هستند . پوره ها در داخل خاک بسر میبرند و تغذیه آنها هم از شیره گیاهی ریشه صورت میگیرد ، در حالی که حشرات بالغ بیرون از خاک زندگی می کنند و تغذیه آنها هم از شیره بخش های هایی گیاه است. پوره های سن آخر بعد از مناسب شدن هوا در محیط بیرون از خاک خارج و پس از پوست اندازی به حشره کامل تبدیل می شوند. حشره کامل به مدت سه ماه و تا شهریور فعالیت دارد و پس از خروج و تغذیه جفت گیری و سپس تخم ریزی میکند .

لارو زنجره مو

تخم ریزی و ازدیاد

تخم ریزی روی شاخه های همان سال که هنوز سبز هستند و ندرتا روی شاخه های سال گدشته صورت می گیرد . تخم ریزی روی نباتات مختلف مثمر و غیر مثمر و گیاهان خشبی مانند شیرین بیان و تلخ بیان نیز صورت میگیرد و فقط به درختان مو ختم نمی شود. برای تخم ریزی توسط تخم ریز شکاف طولی روی شاخه ایجاد نموده و آنها را در چند شکاف و حدود ۳۵ شکاف می توان مشاهده کرد . هر حشره ماده کامل حدود ۸۰۰ تخم می گذارد. پوره ها پس از ۷ هفته و در اواسط مهر ماه از تخم خارج می‌شوند و تخم هایی که دیرتر گذاشته شده اند زمستان را گذرانده و در خرداد به پوره تبدیل می شوند.

مقاله پیشنهادی:  ضد عفونی کردن خاک مزرعه

تخم گذاری زنجره مو

فعالیت و تغذیه

پوره ها پس از خروج از تخم روی زمین افتاده و به سرعت از راه شکاف های زمین به داخل خاک وارد شده و لانه های بیضی تا استوانه ای ساخته و از داخل این لانه ها به تغذیه از ریشه می پردازند. دوره پورگی ۴ سال طول میکشد و با نزدیک شدن به دوره بالغی به سطح خاک نزدیک میشوند. فعالیت پوره ها در عمق های مختلفی صورت میگیرد و می تواند تا عمق بیش از ۵۰ سانتی متر در داخل خاک نفوذ کند و هر چه بزرگتر شوند آسیب بیشتری به ریشه میزنند .

کنترل و مبارزه

بهترین و موثرترین راه مبارزه با این آفت قطع و نابود کردن شاخه های تخم ریزی شده در زمان تخمریزی ( شهریور تا مهر ) است . برای کنترل شیمیایی نیز می توان از سموم قابل استفاده در خاک مثل دیازینون گرانول و سایپر مترین برای پوره ها و برای حشره کامل از کنفیدور ، دورسبان ، اکسی دیمتون متیل و … استفاده کرد .

3.2/5 (6 نظر)

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *