باغبانی, گیاه پزشکی

کنترل و مبارزه با زنجره مو

مبارزه با زنجره مو

کنترل و مبارزه با زنجره مو

این آفت در حال حاضر مهمترین و خطرناکترین آفت باغ های انگور به شمار می آید.در حشره بالغ اندازه بدن در ماده ها ۲۳-۲۸ و در نر ها ۲۰-۲۴ میلیمتر است. رنگ بدن سبز روشن تا سبز مایل به قهوه ای است. چشم ها فیروزه ای بعضا سیاه تا قهوه ای می باشد . دو خط سبز رنگ یکی عقب سر و دیگری پایین تر از آن و بالای بال ها دیده می شود.

زیست شناسی

این آفت دارای ۴ سن پورگی است که هر کدام از این مراحل دارای ویژگی هایی هستند . پوره ها در داخل خاک بسر میبرند و تغذیه آنها هم از شیره گیاهی ریشه صورت میگیرد ، در حالی که حشرات بالغ بیرون از خاک زندگی می کنند و تغذیه آنها هم از شیره بخش های هایی گیاه است. پوره های سن آخر بعد از مناسب شدن هوا در محیط بیرون از خاک خارج و پس از پوست اندازی به حشره کامل تبدیل می شوند. حشره کامل به مدت سه ماه و تا شهریور فعالیت دارد و پس از خروج و تغذیه جفت گیری و سپس تخم ریزی میکند .

لارو زنجره مو

تخم ریزی و ازدیاد

تخم ریزی روی شاخه های همان سال که هنوز سبز هستند و ندرتا روی شاخه های سال گدشته صورت می گیرد . تخم ریزی روی نباتات مختلف مثمر و غیر مثمر و گیاهان خشبی مانند شیرین بیان و تلخ بیان نیز صورت میگیرد و فقط به درختان مو ختم نمی شود. برای تخم ریزی توسط تخم ریز شکاف طولی روی شاخه ایجاد نموده و آنها را در چند شکاف و حدود ۳۵ شکاف می توان مشاهده کرد . هر حشره ماده کامل حدود ۸۰۰ تخم می گذارد. پوره ها پس از ۷ هفته و در اواسط مهر ماه از تخم خارج می‌شوند و تخم هایی که دیرتر گذاشته شده اند زمستان را گذرانده و در خرداد به پوره تبدیل می شوند.

تخم گذاری زنجره مو

فعالیت و تغذیه

پوره ها پس از خروج از تخم روی زمین افتاده و به سرعت از راه شکاف های زمین به داخل خاک وارد شده و لانه های بیضی تا استوانه ای ساخته و از داخل این لانه ها به تغذیه از ریشه می پردازند. دوره پورگی ۴ سال طول میکشد و با نزدیک شدن به دوره بالغی به سطح خاک نزدیک میشوند. فعالیت پوره ها در عمق های مختلفی صورت میگیرد و می تواند تا عمق بیش از ۵۰ سانتی متر در داخل خاک نفوذ کند و هر چه بزرگتر شوند آسیب بیشتری به ریشه میزنند .

کنترل و مبارزه

بهترین و موثرترین راه مبارزه با این آفت قطع و نابود کردن شاخه های تخم ریزی شده در زمان تخمریزی ( شهریور تا مهر ) است . برای کنترل شیمیایی نیز می توان از سموم قابل استفاده در خاک مثل دیازینون گرانول و سایپر مترین برای پوره ها و برای حشره کامل از کنفیدور ، دورسبان ، اکسی دیمتون متیل و … استفاده کرد .

این مقاله برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

میانگین امتیاز ۳.۸ / ۵. مشارکت‌کننده‌ها: ۱۳

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد!

اگر این مقاله را دوست داشتید و مفید بود ...

این مقاله رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذار!

از این که این مقاله برایتان مفید نبود متاسفیم!

چگونه این مقاله رو بهبود بدیم؟

به ما بگو چطور بهتر شیم؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *