کاربرد تله‌های چسبنده

تله چسبنده چیست؟ کنترل آفات با استفاده از تله‌های چسبنده به معنای گرفتن و بی‌حرکت کردن آفات است. این نوع تله‌ها معمولاً مقوایی با لایه‌ای از چسب چسبنده هستند.

کاربرد تله‌های چسبنده

مقدمه

تله‌های چسبنده قطعاتی از پلاستیک یا مقوا رنگی (به‌طورمعمول به رنگ زرد یا گاهی آبی) هستند که با لایه نازکی از چسب پوشانده شده‌اند. هنگام استفاده از این تله‌ها لایه محافظ را از روی آن برداشته تا سطح چسبناک آن در معرض دید قرار گیرد، سپس آن را به‌صورت عمودی در گلخانه یا باغ یا روی درختان میوه قرار دهید و گره بزنید یا به تیرک‌ها یا دیوار متصل کنید. هدف اصلی این تله‌ها که در بیشتر گلخانه‌ها می‌توانید پیدا کنید، نظارت بر وجود حشرات آفت است. ازآنجاکه این تله‌ها غیرانتخابی هستند، طیف وسیعی از حشرات مانند شته، تریپس، مگس سفید، مگس میوه و غیره به آن می‌چسبند. از تله‌های چسبناک زرد برای جذب و گرفتن انواع حشرات مانند شته‌های بالدار، مگس‌های سفید و … استفاده می‌شود درحالی‌که از تله‌های چسبنده آبی برای نظارت بر تریپس و مینوز برگ استفاده می‌شود.

تله‌های چسبنده می‌توانند در موارد زیر به شما کمک کنند:

۱. تشخیص وجود آفات در منطقه

کنترل برخی از آفات رایج دشوار است زیرا این آفات ممکن است خیلی کوچک باشند (مخصوصاً در صورت نابالغ بودن)، یا ممکن است در گوشه‌های ساقه و زیر برگ‌های گیاه ساکن شوند و دیده نشوند. برخی از گونه‌های حشرات مانند شته‌ها، سبز و یا زرد هستند و دیدن آن‌ها درروی شاخ و برگ گیاهان دشوار است.

تله‌های چسبنده رنگی می‌توانند به تشخیص وجود چنین حشراتی کمک کنند که در غیر این صورت ممکن است تا زمانی که مشکل جدی ایجاد نشود، شناسایی نشوند.

۲. تغییرات فصلی آفات

بسیاری از حشرات آفت که به گیاهان و میوه‌ها حمله می‌کنند در بزرگ‌سالی بالدار هستند. این بدان معناست که هرچقدر در مراقبت از باغ خود کوشا باشید، همیشه تهدید حمله یک حشره یا جمعیت حشرات وجود دارد. یک حشره برای رسیدن و ورود به باغ یا مزرعه و گلخانه شما لازم نیست یک پرواز کننده قوی باشد. به‌عنوان‌مثال شته‌ها، پرواز کننده‌های بسیار ضعیفی هستند اما می‌توانند به کمک باد مسافت زیادی را طی کنند.

خبر خوب این است که حشرات آفت معمولاً فصلی هستند و تله‌های چسبنده رنگی می‌توانند به شما کمک کنند تا ارزیابی کنید چه زمانی تعداد حشرات در حال پرواز کم یا زیاد می‌شوند. با نظارت روزانه تله‌های چسبنده موجود در باغ و بهبود دانش خود در مورد تغییرات فصلی حشرات، می‌توانید قبل از اینکه آسیب‌رسانی آفات خیلی زیاد و جدی شود تصمیم بگیرید که از چه تاکتیک‌های مدیریتی جهت مبارزه با آفات استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال، از تله چسبنده درخت مرکبات برای نظارت دقیق بر زمان حضور زنبورهای گال مرکبات در بهار و مبارزه با آن‌ها استفاده می‌شود.

۳. آگاهی از وجود حشرات مفید در باغ

ازآنجاکه تله‌های چسبنده رنگی انتخابی نیستند، متأسفانه برخی از حشرات مفید نیز می‌توانند در آن‌ها به تله افتند. اصطلاح حشرات مفید به گونه‌های شکارگر (که به‌عنوان دشمنان طبیعی نیز معروف هستند) که به آفات گیاهان حمله کرده و آن‌ها را می‌خورند، شامل زنبورهای انگلی، کفشدوزک‌ها و زنبور هاورفلای گفته می‌شود

تله‌های چسبنده علاوه بر اینکه کمک می‌کنند تا متوجه شوید کدام آفات وجود دارند همچنین می‌توانند به شما کمک کنند تا بدانید حشرات مفید چه زمانی در اطراف مزرعه شما هستند. این امر خصوصاً در مورد زنبورهای ریز انگلی که پارازیتوئید شته‌ها و تخم آفات هستند، صادق است. کمکی که این زنبورها در سرکوب تعداد آفت‌های باغ می‌کنند، اغلب به‌خوبی درک نشده است. در اینجا از آن‌ها به‌عنوان «کمک‌کنندگان کوچک مزرعه» یا «افسران کوچک امنیت زیست» نام می‌بریم. نکته مهم این است که زنبورهای انگلی و سایر گونه‌های مفید به مواد شیمیایی کنترل آفات حساس هستند. اگر تله چسبنده شما نشان می‌دهد که این حشرات مفید در مزرعه یا باغ شما وجود دارند باعث می‌شود که شما در مورداستفاده از حشره‌کش‌ها تجدید نظر کنید و از سمومی استفاده کنید که برای این شکارچیان بی‌ضرر و یا کم‌ضرر باشد.

تله‌های چسبنده برای نظارت و به دام انداختن انبوه آفات و استفاده در برنامه‌های مدیریت تلفیقی آفات (IPM) کاربرد دارند.

نکته: اندازه زنبورهای انگلی اغلب بسیار کوچک است و به شما آسیب نمی‌رسانند. عکس زیر مقایسه یک زنبور اروپایی با یک زنبور پارازیتوئید را نشان می‌دهد

تله‌های چسبنده فروخته‌شده باید دارای پوشش، قفس، مانع یا سایر مشخصات طراحی باشند که از تماس پرندگان یا حیوانات با سطح چسب جلوگیری کند.

تفاوت بین تله‌های زرد و آبی این است که از تله‌های زرد در برابر طیف وسیعی از حشرات استفاده می‌شود درحالی‌که از تله‌های آبی به‌طور خاص در برابر تریپس در گلخانه‌ها و مزارع باز استفاده می‌شود.

مگس سفید می‌تواند در محدوده طول‌موج ۵۵۰ تا ۶۰۰ کاملاً ببیند. طول‌موج رنگ زرد ۵۸۰ نانومتر و برای رنگ سبز، ۵۵۰ نانومتر است، بنابراین مگس سفید بیش از هر رنگ دیگری می‌تواند رنگ زرد را ببیند و جذب آن شود. طول‌موج رنگ آبی (۴۵۰ نانومتر) و بنفش (۴۰۰ نانومتر) هست که در محدوده دید تریپس قرار دارد.

جمع‌بندی

تله‌های چسبناک زرد برای نظارت و به دام انداختن دسته‌جمعی حشرات نرم‌تن مانند شته و مگس سفید و غیره استفاده می‌شود و تله‌های آبی عمدتاً برای تریپس استفاده می‌شود. ازآنجاکه تله‌های چسبنده غیرانتخابی هستند، طیف وسیعی از حشرات (مفید و مضر) را شکار می‌کنند. هدف اصلی این تله‌ها که در بیشتر گلخانه‌ها می‌توانید پیدا کنید، نظارت بر پرواز حشرات بالغ، نشان دادن تغییرات فصلی آفت و آگاهی دادن در مورد وجود حشرات مفید در باغ است.

این پست برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

میانگین امتیاز ۳.۱ / ۵. مشارکت‌کننده‌ها: ۱۰

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد!

اگر این مقاله را دوست داشتید و مفید بود ...

این مقاله رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذار!

از این که این مقاله برایتان مفید نبود متاسفیم!

چگونه این مقاله رو بهبود بدیم؟

به ما بگو چطور بهتر شیم؟

منتظر دیدگاه شما هستیم! ارسال دیدگاه
۱ دیدگاه پرسش و پاسخ خود را درباره این مطلب ارسال کنید!
  1. فاطمه بیرانوند
    ۱۴۰۱/۰۴/۰۸

    سلام خسته نباشید اگه یک گل مگس سفید زیادی داشته داشته باشد بنظر شما با آب یا یک برس خیس میشه مگس سفید به صورت تخم را از روی گیاه از بین برد یا نه چون من یک گیاه دارم زیر برگ هاش تعدادی زیادی تخم مگس سفید هست آفات کش هم استفاده کردیم فوایده ای نداشت پس میشه از راحل دیگه اون ها را نابود کنیم لطفعا میشه راهنمایی بفرمایید خیلی ممنون میشم 🙏🙏🙏

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*