تغذیه گیاهی : آمینواسید ها ترکیبات فراموش شده در تغذیه گیاهان

تغذیه گیاهی آمینو اسید ها ترکیبات فراموش شده در تغذیه گیاهی هستند که از اهمیت بسیار بالایی در گیاه برخوردارند. گیاهان از این طریق فرماندهی می‌شوند به طوری که گیاه برای هر کدام از مراحل ریشه زایی ، برگ زایی ، جوانه زنی ، گل دهی ، میوه دهی ، درشتی میوه ، رنگ دهی […]

تغذیه گیاهی (آمینواسید ها ترکیبات فراموش شده در تغذیه گیاهان )

تغذیه گیاهی

آمینو اسید ها ترکیبات فراموش شده در تغذیه گیاهی هستند که از اهمیت بسیار بالایی در گیاه برخوردارند. گیاهان از این طریق فرماندهی می‌شوند به طوری که گیاه برای هر کدام از مراحل ریشه زایی ، برگ زایی ، جوانه زنی ، گل دهی ، میوه دهی ، درشتی میوه ، رنگ دهی میوه ، کیفیت میوه و …. به آمینو اسید ها نیازمند است .

آمینو اسید ها بلوک های سازنده پروتئین هستند و در بسیاری از فرآیند های زیستی دخالت دارند به طوری که یک موجود زنده مانند گیاه یا انسان بدون حضور آمینو اسید ها زنده نمی ماند.

آمینو اسیدها به دو گروه ضروری و غیر ضروری تقسیم می شوند. از حدود ۵۰۰ آمینو اسید شناخته شده حدودا ۲۰ آمینو اسید برای بدن موجودات زنده ضروری است . گیاهان قادرند آمینو اسید مورد نیاز خود را بسازند اما این فرایند نیاز به صرف انرژی دارد به این دلیل برای جلوگیری  از مصرف انرژی بهتر است آمینو اسید ها را از طرق مختلف به گیاهان تزریق کرد.

تغذیه گیاهی (آمینواسید ها ترکیبات فراموش شده در تغذیه گیاهان )

نقش آمینو اسید ها در تغذیه گیاهی

مقاومت در برابر استرس های محیطی

تولید آمینو اسید به وسیله گیاه با صرف انرژی زیاد امکان پذیر است، در زمان استرس گیاه انرژی خود را صرف تولید آمینو اسید نمی کند بلکه با شکستن پروتئین ها ، آمینو اسید های مورد نیاز خود را بدست می آورد . این فرایند انرژی کمتری نسبت به تولید آمینو اسید نیاز دارد.
استفاده از آمینو اسید ها ، قبل ، بعد و در زمان وقوع استرس های محیطی مانند گرما ، سرما ، خشکی ، استفاده بیش از حد از سموم می تواند انرژی گیاه برای حیات ذخیره کند. ال- پرولین از آمینو اسیدهای موثر در زمان استرس است که وظیفه افزایش قدرت دیواره سلولی و مقاومت در برابر استرس های مختلف محیطی را دارد .

افزایش میزان فتوسنتز

فتوسنتز یا غذاسازی گیاه ، وابستگی مستقیم به دی اکسید کربن ، آب و نور دارد. گیاه با افزایش میزان کلروفیل باعث جذب و بکارگیری بهتر نور می شود. ال گلیسیک و ال-گلوتامیک از آمینواسیدهایی هستند که به افزایش غلظت کلروفیل در گیاهان کمک می کنند.

افزایش نیتروژن ارگانیک

مواد ارگانیک مانند آمینو اسیدها حاوی نیتروژن ارگانیک هستند که می تواند رشد سلول ها را به صورت طبیعی و با ضخامت دیواره مناسب (بر خلاف فرم های دیگر نیتروژن مانند نیترات ها ) هدایت کند که سبب استقامت گیاه نسبت به آفات و بیماری های مختلف می شود. نیتروژن اورگانیک ماندگاری بیشتری در خاک دارد و کمتر در معرض آبشویی قرار می گیرد. از این رو نیتروژن اورگانیک در تغذیه گیاهی نقش موثری دارد.

خاصیت کلاته کنندگی

گیاهان به دلایل مختلف از جمله ساختار مولکولی ترکیبات وضعیت نامناسب آب ،خاک ، دما و رطوبت در جذب عناصر و ترکیبات دچار مشکل می شوند. آمینو اسید ها با خاصیت کلاته کنندگی مناسب ضمن قابل جذب نمودن عناصر و ترکیبات ، توان جذب برگی آنها را هم در تغذیه گیاهی  بالا می برند.
آمینو اسید ها با امکان ترکیب با عناصر سنگین ، میزان سمیت این عناصر را در گیاه و خاک پایین می آورند.

ال گلیسین، ال گلوتامیک ، ال آسپارتیک از آمینو اسید هایی هستند که به دلیل وزن مولکولی پایین ، خاصیت کلاته کنندگی بالایی را برای گیاه فراهم می کنند.

تاثیر بالا در تولید برخی هورمون ها

بعضی از آمینو اسید ها پیش ساز تولید بعضی از هورمون ها هستند و هورمون ها در رشد و تولید مثل گیاهان به صورت مستقیم تاثیر گذارند.

 • ال متیونین از آمینو اسید های پیش ساز تولید اتیلن می باشد که در رسیدن گل به میوه موثر است و کلاته کنندگی بالایی را برای گیاه فراهم می‌کند.
 • ال تریپتوفان از آمینو اسید های پیش ساز تولید اکسین می باشد که در فعالیت های مختلف از جمله توسعه ریشه موثر است.
 • ال آرجنین از آمینو اسید های پیش ساز تولید سایتوکنین می باشد که در فعالیت های مختلف از جمله توسعه سلولی گیاهان موثر است .

موثر در گرده افشانی و تولید میوه

ال پرولین – ال لیسین – ال متیونین – ال گلوتامیک – ال والین – ال لئوسین از آمینو اسید هایی هستند که در گرده افشانی و تولید میوه نقش دارند.

این پست برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

میانگین امتیاز ۳.۱ / ۵. مشارکت‌کننده‌ها: ۱۱

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد!

اگر این مقاله را دوست داشتید و مفید بود ...

این مقاله رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذار!

از این که این مقاله برایتان مفید نبود متاسفیم!

چگونه این مقاله رو بهبود بدیم؟

به ما بگو چطور بهتر شیم؟

منتظر دیدگاه شما هستیم! ارسال دیدگاه
۸ دیدگاه پرسش و پاسخ خود را درباره این مطلب ارسال کنید!
 1. مهدی
  1399/09/25

  سلام بهترین کود برای باردهی پسته و عناب چیست

  • حافظ بهاری
   1399/09/27

   سلام
   کودهای حاوی پتاسیم و کلسیم. همچنین سولفات پتاسیم. برای راهنمایی بیشتر با ما تماس بگیرید ۰۹۱۲۱۴۴۸۰۴۷

 2. غلامی پور
  1399/04/21

  سلام
  مقاله عالی و مفید بود
  متشکر از شما

 3. Pejman
  1397/04/01

  عالی بود

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*