زمان و ابزار مناسب و روش صحیح سمپاشی گیاهان

سمپاشی عبارت است از پاشش محلول سمی یا سم خالص روغنی یا گرد به مقدار معین در واحد سطح و در یک سم پاشی صحیح لازم است کلیه سطوح هدف پوشیده از سم باشد . متوسط کلی قطر ذرات سم ۱۰۰۰-۱ میکرون می باشد. امروزه شاهد سمپاشی های فراوان در بخش کشاورزی هستیم که به جرات […]

سمپاشی

سمپاشی عبارت است از پاشش محلول سمی یا سم خالص روغنی یا گرد به مقدار معین در واحد سطح و در یک سم پاشی صحیح لازم است کلیه سطوح هدف پوشیده از سم باشد . متوسط کلی قطر ذرات سم ۱۰۰۰-۱ میکرون می باشد.

امروزه شاهد سمپاشی های فراوان در بخش کشاورزی هستیم که به جرات می‌توان گفت ۵۰ درصد آنها بی دلیل است زیرا زمانی که تعداد آفت کمتر از آستانه خسارت اقتصادی است سم‌پاشی ها انجام می‌شود که خاصیت پیشگیری ندارند و فقط حشرات مفید را از بین برده و جمعیت آفات را نسبت به سم مقاوم می‌سازد. و از طرفی ۸۰ درصد این سم پاشی ها بدون هدف بوده و روی آفت مورد نظر تاثیری ندارند که دلایل مختلف آن را توضیح می‌دهیم.

۱- زمان مناسب سم پاشی و محلول پاشی

 • سمپاشی باید زمانی انجام شود که آفت به آستانه زیان اقتصادی رسیده باشد مثلا در گلخانه ها لزومی ندارد تا زمانی که حشره رویت نشده سم پاشی انجام داد زیرا می توان با ایزوله کردن گلخانه و سمپاشی کلی، قبل از کشت، گلخانه را عاری از هرگونه آفات و بیماری نمود و در ادامه از ورود آفات به داخل جلوگیری کرد. و یا زمانی که هر ساله پیش بینی میشود آفات به مزارع و باغات هجوم می آورند مثلا در باغات میوه می توان در زمان خواب درختان از سم پاشی هایی جهت ضد عفونی کردن و در ابتدای فصل رشد با استفاده از سموم سیستمیک و قوی جهت پیشگیری و مبارزه با آفات استفاده کرد ( سموم زمستانه ).
  از این رو گیاه در زمان باردهی مورد هجوم آفات و بیماری ها قرار نگرفته و لازم به استفاده از سموم نمی باشد به این ترتیب دوره کارنس سموم نیز رعایت می‌شود.
 • منظور از زمان مناسب سم پاشی استفاده سموم و محلول دهی در ساعات خنک و مرطوب روز می باشد به طوری که دمای هوا زیر ۲۷ درجه سانتی گراد و گیاه نباید دچار تشنگی باشد.
  مثلا برای سموم سیستمیک در ساعات اولیه روز توصیه می شود، زیرا زمان سم پاشی هوا خنک و نور کم می باشد و بلافاصله بعد از سم پاشی و تابش نور خورشید، سموم با شیره گیاهی شروع به حرکت در گیاه می‌کند. و یا سم پاشی سموم تماسی شب ها انجام می شود زیرا روزنه ها بسته هستند و سموم وارد گیاه نمی شود و گیاه دچار تنش حاصل از سموم نخواهد شد علاوه بر آن سموم بیولوژیک مثل باکتری Bacillus thuringiensis نیز در ساعات پایانی روز انجام می‌شود تا این باکتری بتواند زمان کافی برای شروع فعالیت در هوای خنک را داشته باشد.

۲- استفاده از ابزار مناسب برای سم‌پاشی و محلول پاشی

ابزار مناسب سم پاشی قیمت بالاتر و به همان اندازه کیفیت بالایی نیز دارند که این مزیت باعث می‌شود مقدار سم و آب کمتری در سم پاشی استفاده شود همچنین تاثیر سموم چندین برابر خواهد شد، مثلا سمپاشی که اندازه قطرات کوچکتر (۱ الی ۱۰۰۰ میکرون ) داشته باشد بسیار تاثیر گذار تر از یک نازل یا سمپاشی است که قطرات بزرگتری اسپری می‌کند، در نتیجه مقدار آب و سم کمتری مصرف می‌شود و پیرو آن هزینه ها بسیار پایین می‌آید. پس ابزاری که بتواند قطرات کوچکتری اسپری کند برای سمپاشی بسیار مناسب تر است.

قطرات ریز محلول سم در سمپاشی
تاثیر قطرات ریز در سمپاشی

۳- استفاده از آب مناسب (pH و EC مناسب)

آبی که دارای pH و EC بالایی باشد به هیچ وجه برای سم پاشی و محلول دهی مناسب نیست زیرا سم و کود در این آب به خوبی حل نخواهد شد حتی در شرایطی امکان سوزندگی نیز وجود دارد از این رو برای پایین آوردن EC باید از آب شیرین کن استفاده کرد و برای کم کردن pH از اسید ها که به آنها pH کنترلر می گویند.

EC مناسب برای این منظور باید زیر ۵/۰ میلی موس باشد و تا ۱ میلی موس قابل قبول است که اکثر آب های کشاورزی دارای چنین آبی هستند و اگر بیش تر باشد آب مزه شوری میدهد از این رو می‌توان به راحتی آن را تشخیص داد.

pH مناسب در سم پاشی و محلول پاشی بین ۵/۵ تا ۶/۵است که بیشتر آب های ایران pH بالای ۷ الی ۹ دارند از این رو حتما باید از pH کنترلر ها استفاده کرد زیرا بیشترین مشکل در سم پاشی و محلول پاشی در کشور ما به دلیل رعایت نکردن این نکته بسیار ساده می‌باشد.

برای اندازه گیری میزان EC و pH از دستگاه EC متر و pH متر استفاده می شود و در روش صحیح سمپاشی بسیار اهمیت دارند.

۴- استفاده از سورفکتانت‌ها

سورفکتانت ها موادی هستند که کشش سطحی محلول سم یا کود را بالا می برند و باعث چسبندگی آنها به سطح برگ یا ساقه و اجزای گیاه و همچنین آفات می شود از این رو کارایی مصرف ، میزان جذب و سرعت نفوذ از طریق روزنه های برگ در آفت کش ها و کود ها را بالا می‌برد.

استفاده از سورفکتانت ها در سم پاشی

۵- یکنواختی در سم‌پاشی و محلول پاشی

در روش صحیح سمپاشی باید تمام محلول به طور یکنواخت اسپری شود و بصورت شبنم روی گیاه بماند و از روی آن چکه نکند زیرا در زمانی که آب بیش از اندازه روی گیاه باشد سلول های گیاهی دچار آماس می‌شوند و روزنه ها بسته می‌شود و محلول جذب گیاه نخواهد شد بنابراین سرعت و مقدار خروجی سم یا محلول در طول زمان سم پاشی باید یکسان باشد.

یکنواختی محلول در سم پاشی

۶- استفاده از سموم و کودهای با کیفیت و تاریخ‌دار

توصیه می شود حتما از کود و سم با کیفیت و تاریخ دار استفاده کنید زیرا اگر تمام موارد ذکر شده در روش صحیح سمپاشی را رعایت کنید ولی کود و سم باکیفیت استفاده نشود نتیجه دلخواه به دست نخواهد آمد.

مقاله مرتبط

این پست برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

میانگین امتیاز ۳.۵ / ۵. مشارکت‌کننده‌ها: ۱۱۱

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد!

اگر این مقاله را دوست داشتید و مفید بود ...

این مقاله رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذار!

از این که این مقاله برایتان مفید نبود متاسفیم!

چگونه این مقاله رو بهبود بدیم؟

به ما بگو چطور بهتر شیم؟

منتظر دیدگاه شما هستیم! ارسال دیدگاه
۱۱ دیدگاه پرسش و پاسخ خود را درباره این مطلب ارسال کنید!
 1. فرهاد ناحیدی
  1401/01/03

  سلام درخت هلو وقتی که گلداده میشه سمپاشی کرد

 2. سهیل دهکردی
  1400/06/05

  با سلام چه مدت بعد از سمپاشی نباید روی برگ درختان آب پاشید؟

  • مدیر سایت
   1400/06/06

   تا ۲۴ ساعت

 3. ابراهیم غفوری
  1400/02/13

  سلام خسته نباشی برگ درخت انگور ونای که تازه باز شد زرد هستند باید چیه سمی بزنی

  • حافظ بهاری
   1400/02/15

   سلام
   لطفا عکسی از رو و پشت برگ به واتساپ ما ارسال کنید تا بهتر راهنمایی‌تان کنیم. ۰۹۱۲۹۴۰۵۰۴۱

 4. امینی
  1400/01/22

  باسلام
  کودحیوانی کهنه برای درختان سیب می‌تواند مفیدباشد باتشکر اززحماتتون

  • حافظ بهاری
   1400/01/22

   سلام
   اگر کاملا پوسیده باشد مشکلی ندارد و می‌توانید استفاده کنید.

 5. fadaee0096
  1399/02/04

  با سلام
  از مقالات علمی شما تشکر می کنم

  • حافظ بهاری
   1399/02/04

   سلام
   ممنون از ثبت نظرتان
   دیدگاه شما باعث خرسندی ماست

  • جلال
   1399/10/16

   با سلام در زمان سمپاشی های زمستانه که درخت برگ ندارد لزومی بر سم پاشی با قطرات کوچک وجود دارد؟

   • حافظ بهاری
    1399/10/16

    سلام
    چون سمپاشی زمستانه با روغن انجام میشود و پخش شوندگی روغن با خودی خود بالاست بنابراین این موضوع اهمیتی ندارد.

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*