۹ سبزی سریع‌الرشد برای باغ خانگی

در این مقاله به 9 سبزی که رشد سریعی دارند پرداختیم و شما میتونین در خانه پرورش بدید و از آنها استفاده کنید.

کشت سبزیجات در خانه

مقدمه

هنگامی‌که در حال شروع پرورش یک باغ خانگی هستید، صبر کردن برای رسیدن و برداشت محصول برای بعضی از افراد می‌تواند کمی دشوار باشد. محصولاتی مانند گوجه‌فرنگی و فلفل برای فصول طولانی رشد مناسب هستند؛ بنابراین این افراد می‌توانند تعدادی از سبزی‌ها با رشد سریع بکارند تا در شرایطی که منتظر رسیدگی بقیه محصولات خود هستند، بتوانید آن‌ها را برداشت کنند. اگر هفته‌ای چند بذر از این سبزی‌ها را بکارید، در تمام طول تابستان به طور مداوم از باغ خود یک محصول تازه دریافت خواهید کرد. در اینجا ۹ گیاه وجود دارد که می‌توانید در اوایل فصل رشد شروع به کشت آن‌ها کنید، سپس در حدود هشت هفته، آماده برداشت آن‌ها شوید. این سبزی‌ها با سرعت بیشتری درحال‌رشد هستند و برای باغبانان کم‌صبر مناسب هستند.

در این مقاله به ۹ سبزی با رشد سریع و شرایط مناسب جهت پرورش آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

۱. آروگولا (‘Eruca vesicaria ssp. sativa’)

آروگولا دارای عطروطعم کمی تند است که باعث می‌شود آن را در سالاد و یا به‌عنوان یک جایگزین برای ریحان به کار ببرند. به آروگولا گاهی راکت نیز گفته می‌شود – نه به دلیل سرعت رشد زیاد، بلکه به این دلیل که این نام از واژه ایتالیایی روچتا به معنای سبز، گرفته شده است.

بذر آروگولا را می‌توان مستقیماً در زمین بکارید و برگ‌ها را وقتی به‌اندازه کافی رشد کرد و آماده شدند، برداشت کنید. ازآنجاکه ریشه‌های آن نسبتاً کم‌عمق است، می‌توان گیاه آروگولا را در ظروف کشت و گلدان نیز پرورش داد.

نهال‌ها باید بین ۷ تا ۱۴ روز بعد از کشت بذرها از خاک بیرون بیایند و حدود سه تا چهار هفته بعد آروگولا کاملاً رشد کرده و آماده برداشت می‌شود. هرچه زودتر برگ‌ها را برداشت کنید، آروگولای لطیف و شیرین‌تری دارید.

آرگولا جهت رشد مناسب به آفتاب کامل احتیاج دارد اما سایه جزئی را نیز تحمل می‌کند. خاک مناسب جهت کشت آرگولا نیز خاک غنی از هوموس و دارای زهکشی مناسب است.

نکته: اگر در طول ماه‌های تابستان به رشد آرگولا ادامه دادید، سعی کنید آن را در یک مکان سایه‌دار رشد دهید تا از گلدهی و به بذر رفتن خیلی زود آن جلوگیری کنید.

کشت سبزی اروگولا در خانه

۲. بوک چوی (‘Brassica rapa subsp. chinensis’)

یکی دیگر از سبزی‌ها با رشد سریع، بوک چوی نوعی کلم چینی است. شما می‌توانید دو نوع بوک چوی را در باغچه خود پرورش دهید: بوک چوی کوچک (baby bok choy) که قد آن کمتر از ۱۰ اینچ است و بوک چوی استاندارد که ۱ تا ۲ فوت رشد می‌کند.

برای داشتن بهترین نتایج، بوک چوی خود را در سایه جزئی بکارید، هرچند که می‌تواند آفتاب کامل را نیز تحمل کند. به طور مداوم آن را آبیاری کنید، زیرا کم‌آبی و خشک‌سالی باعث به گل رفتن گیاه می‌شود. بسته به نوع مختلفی که درحال‌رشد آن هستید و همچنین آب‌وهوا، بوک چوی شما در حدود ۴۵ تا ۶۰ روز بعد از کاشت آماده برداشت خواهد بود. بوک چوی جهت رشد مناسب به خاکی غنی با زهکشی خوب نیاز دارد.

کشت کلم چینی در خانه

۳. بروکلی راب (‘Brassica ruvo’)

بروکلی راب شبیه کلم بروکلی است که راپینی نیز نامیده می‌شود. برخلاف اسمش بیشتر نزدیک به خانواده شلغم است. تا حدودی طعم تلخی دارد. بروکلی راب در آفتاب کامل بهترین رشد را دارد، طی ۵۰ تا ۶۰ روز پس از کاشت آماده برداشت می‌شود. به‌محض ظهور خوشه‌ها باید آن را برداشت کرد زیرا به‌سرعت وارد مرحله گل می‌شود و قابل خوردن نیست. برگ و ساقه راپینی نیز خوراکی است و در صورت برداشت زودهنگام بهترین طعم را دارد.

نیازهای خاکی:

بروکلی راب به خاکی غنی از مواد مغذی با pH خنثی نیاز دارد.

کشت کلم بروکلی در خانه

۴. شاهی (‘Lepidium sativum’)

شاهی یکی دیگر از سبزهای منحصربه‌فرد است که به لطف طعم تند و سهولت رشد محبوب است. این گیاه اغلب در زمستان و تمام طول سال رشد می‌کند. بهتر است گیاه شاهی را در یک سینی کم‌عمق که با حوله‌های کاغذی مرطوب پوشانده شده است، پرورش دهید. بذرها را روی سطح بپاشید و سینی را با کاور پلاستیکی بپوشانید.

شاهی در عرض چند روز جوانه می‌زند. به‌محض اینکه اندازه برگ‌ها تقریباً ۲ اینچ باشد آن را برداشت کنید. برای برداشت مداوم می‌توانید هر هفته به‌طور پی‌درپی بذر بکارید و فرایند کاشت را تکرار کنید. اگر شاهی را در باغچه و فضای باز پرورش می‌دهید، ممکن است با گرم‌شدن هوا طعم تند آن خیلی شدید شود؛ بنابراین اگر طعم تند آن را دوست ندارید جهت جلوگیری از تند شدن طعم آن باید شاهی را در مکان خنک کشت کرد. شاهی جهت رشد به آفتاب کامل یا سایه‌های جزئی نیاز دارد.

کشت سبزی شاهی در خانه

۵. کلم کیل (‘Brassica oleracea var. sabellica’)

کلم کیل یکی از گیاهان مقاوم در برابر سرما در لیست سبزی‌ها سریع‌الرشد است. در برخی مناطق باغبانی می‌توان تقریباً در تمام طول سال آن را پرورش داد. بلوغ کلم کیل که به‌صورت بهاره کاشته می‌شود اغلب کمی بیشتر از کلم کیل که در اواخر تابستان یا اوایل پاییز کشت می‌شود طول می‌کشد.

کلم کیل به‌راحتی و به‌طور مستقیم در فضای باز کشت می‌شود، اما به آب زیادی احتیاج دارد، زیرا کمبود آب و خشک‌سالی آن را تلخ می‌کند. برگ‌ها را هنگامی‌که به‌اندازه کافی رشد کردند از قسمت خارج دسته برداشت کنید و اجازه دهید گیاه برای چندین هفته رشد کند و مجدداً آن را برداشت کنید.

آفتاب کامل و سایه جزئی و خاک لومی برای رشد کلم کیل مناسب است.

کشت کلم کیل در خانه

۶. خردل سبز (‘Brassica juncea’)

مانند کاهوها و سایر سبزی‌ها، سبزی خردل نیز به گرما حساس است و بهترین رشد را در اوایل بهار و بعد از اواسط تابستان دارد، یا در گرم‌ترین زمان‌های سال باید آن را در مکان سایه‌دار کشت کرد. وقتی برگ‌ها به‌اندازه کافی بزرگ هستند، می‌توانید خردل سبز را برداشت کنید. خردل سبز نیز باید به‌خوبی آبیاری شود، زیرا در صورت خشک شدن و کم‌آبی تلخ می‌شود. اگرچه به‌سختی کلم نیست، اما می‌تواند یخ‌زدگی سبک را تحمل کند.

آفتاب کامل، سایه جزئی و خاکی شنی، مرطوب و با زهکشی خوب جهت کشت خردل سبز نیاز است.

کشت سبزی خردل سبز در خانه

۷. تربچه (‘Raphanus sativus’)

یکی دیگر از سبزیجاتی که سریعاً در باغ شما رشد می‌کند تربچه است. تربچه به دلیل سرعت رشد بالا برای باغچه کودکان علاقه‌مند به باغبانی بسیار مناسب است. تربچه را می‌توان به‌سرعت و سه هفته پس از کاشت، برداشت کرد. کاشت ارقام مختلف تربچه را با رنگ‌ها، شکل‌ها و طعم‌های منحصربه‌فرد امتحان کنید.

پس از جوانه زدن، اقدام به تنک کردن تربچه کنید تا ریشه‌ها بتوانند بدون محدودیت رشد کنند. برای کشت تربچه احتیاج به انجام کار خاصی نیست. فقط بذرها را در باغچه موردنظر بپاشید و آبیاری کنید و منتظر رشد آن‌ها شوید.

تربچه جهت رشد مناسب به آفتاب کامل و خاک لومی شنی احتیاج دارد.

کشت تربچه در خانه

۸. شلغم (‘Brassica rapa subsp. rapa’)

شلغم یکی دیگر از سبزی‌ها سریع‌الرشد است که به‌راحتی می‌توان آن را در باغچه کشت کرد. شلغم یک سبزی قدیمی است که محصول خوبی برای باغ خانگی فراهم می‌کند. برگ و ریشه شلغم هر دو قابل خوردن هستند فقط برگ‌ها را جهت خوردن باید تا زمانی که جوان هستند برداشت کرد و ریشه‌های شلغم را هنگامی‌که حدود ۵ الی ۸ سانتی‌متر هستند برداشت کنید.

هنگامی‌که نوبت به بررسی شرایط دمایی موردنیاز شلغم می‌رسد باید گفت شلغم یکی از گیاهان کم‌توقع در این مورد است و می‌تواند در تمام فصول رشد و در بسیاری از مناطق باغبانی کاشته شود.

شلغم جهت رشد مناسب به آفتاب کامل و خاک لومی، شنی کمی اسیدی تا خنثی نیاز دارد.

کشت شلغم در خانه

۹. اسفناج (‘Spinacia oleracea’)

اسفناج یک سبزی مغذی است که در هوای خنک به‌سرعت رشد می‌کند. آن را در آفتاب کامل یا سایه جزئی بکارید. اسفناج چهارتا شش هفته پس از کاشت آماده برداشت می‌شود.

اسفناج را می‌توان چندین بار به روش “برش و رشد مجدد” برداشت کرد. برگ‌های مسن را جدا کرده و اجازه دهید برگ‌های جوان‌تر و داخلی برای برداشت بعدی به رشد خود ادامه دهند با این کار می‌توانید چندین مرتبه از اسفناج‌هایی که کشت کرده‌اید برداشت کنید. همچنین اگر همه برگ‌ها را در حدود یک اینچ بالاتر از پایه ببرید، گیاه یک دسته برگ جدید برای شما تولید می‌کند و می‌توانید آن‌ها را در تاریخ بعدی برداشت کنید.

اسفناج جهت رشد مناسب به آفتاب کامل و خاک لومی با اسیدیته خنثی نیاز دارد.

کشت اسفناج در خانه

نتیجه‌گیری

سبزی‌ها ذکر شده در بالا همه از محصولات فصلی خنک محسوب می‌شوند. برای جوانه زدن و ایجاد بهترین طعم ممکن است به دمای خنک خاک نیاز داشته باشند. بیشتر این سبزی‌ها را می‌توانید به‌طور مداوم در تمام طول فصل بکارید، اگرچه ممکن است برای جوانه زدن بذر در هنگام گرم‌شدن زمین لازم باشد چند روزی بذر آن‌ها را در یخچال قرار دهید. همچنین سایه بعدازظهر برای جلوگیری از به گل رفتن و تولید بذر در آن‌ها می‌تواند مفید باشد. در این مقاله به معرفی گیاهان سریع‌الرشد مانند تربچه، اسفناج، شاهی، شلغم، آرگولا و… پرداخته‌ایم.

منبع

https://www.thespruce.com/growing-vegetables-4127744.9 Vegetables That Grow Quickly

این پست برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

میانگین امتیاز ۳.۳ / ۵. مشارکت‌کننده‌ها: ۱۰

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد!

اگر این مقاله را دوست داشتید و مفید بود ...

این مقاله رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذار!

از این که این مقاله برایتان مفید نبود متاسفیم!

چگونه این مقاله رو بهبود بدیم؟

به ما بگو چطور بهتر شیم؟

منتظر دیدگاه شما هستیم! ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*