بازدید و مشاوره گلخانه کشت فلفل رنگی [رزن، همدان]

گلخانه کشت خاکی فلفل رنگی
  • گزارش بازدید گلخانه
  • تاریخ بازدید: ۱۳۹۹/۰۵/۰۷
  • نوع کشت: گلخانه‌­ای خاکی
  • نوع محصول کشت شده: فلفل رنگی
  • مساحت تحت کشت: ۱۰۰۰۰ متر مربع (یک هکتار)
  • محل مورد بازدید: استان همدان، شهرستان رزن، روستای دمق
  • مالک گلخانه: جناب آقای کارگر
  • نکات مثبت بازدید: تمیز بودن محیط گلخانه و محیط کشت محصول و رعایت کردن فاصله کشت و تراکم گیاه

نتیجه و بازخورد مثبت بازدید

تمیز و استریل نگاه داشتن محیط کشت گلخانه توسط گلخانه‌­دار اولین گام در جهت پیشگیری و کنترل با کم­ترین هزینه در استفاده از سموم کشاورزی می­باشد. پاتوژن (Pathogen) یا عوامل بیماری‌زا و همچنین آفات و حشرات مضر می­توانند به راحتی بر روی زباله‌ها و همچنین ضایعات گیاهی مخفی شده و با مساعد شدن کلیمای (آب و هوا یا اقلیم) گلخانه، آلودگی و شیوع خود را با سرعت بسیار زیاد ادامه دهند. عدم وجود و مشاهده علف‌­­های هرز در این گلخانه یکی دیگر از نکات بسیار مهم و خوب در مدیریت گلخانه­ می‌­باشد.

نتیجه و تاثیر منفی علف‌­های هرز در گلخانه

    علف های هرز به دلیل قدرت و رشد بسیار بالای خود میزبان بسیار خوبی برای آفات و بیماری‌­های گیاهی می­باشد. از دیگر مشکلات علف­‌های هرز می­توان به ایجاد رقابت شدید بین گیاهان زراعی و گلخانه­‌ای اشاره کرد که همیشه علف­‌های هرز به دلیل ذات قوی برای حفظ بقا، برنده این ماراتن هستند. علف‌­های هرز می­توانند با ایجاد اثر آللو­پاتی (Allelopathy، دگر آسیبی) بر روی ریشه گیاهان زراعی روی عملکرد آنها تاثیر گذار باشند علف­‌های هرز در صورت عدم کنترل؛ باعث ضعیف شدن شدید گیاهان زراعی، کاهش شدید عملکرد، در موارد شدید و از بین بردن گیاهان زراعی می­شوند و به همین دلایل مذکور حذف علف­‌های هرز به محض مشاهده همیشه پیشنهاد می­گردد.

نکات مهم بازدید

نکات مشاهده شده در گلخانه که نیازمند مشاوره و اصلاح مجدد می‌­باشد:

گردش هوا و اندازه‌­گیری دما و رطوبت

در بدو ورود به گلخانه بالا بودن گرما و رطوبت شدید هوا در محیط اطراف احساس گردید .

    در هوای گرم سیرکوله (گردش هوا، circulate) منظم هوا جهت کالیبره شدن میزان گازهای گلخانه‌­ای پیشنهاد می­گردد، حتی در سرمای شدید زمستان بالا رفتن دما و رطوبت داخل گلخانه باعث افزایش قارچ‌­های محیطی مانند سفیدک داخلی و سفیدک پودری و حتی فعال شدن قارچ­‌های خاک­زی می­شود.

در صورت گرما و رطوبت بالا هم در داخل گلخانه سفیدک داخلی و سفیدک سطحی زیاد شده و همچنین شانس شیوع بوته میری گیاه را افزایش می­دهد. همچنین گرما و رطوبت بالا، عدم سیرکوله و تهویه مناسب باعث کاهش گل دهی، افزایش گل ریزی و کاهش شدید رشد رویشی گیاهان خواهد بود.

برای کنترل و علم به میزان رطوبت و دمای گلخانه نیاز به دستگاه­‌های اختصاصی اندازه گیری این پارامتر­ها می‌­باشد. نصب رطوبت سنج و همچنین دما سنج‌­های یو شکل (U) به منظور پایش گرما و رطوبت گلخانه در نزدیکی گیاه ضروری است.

باید توجه داشت هر چه سیرکوله هوا مناسب­‌تر باشد و با سرعت مناسب انجام شود، مقدار تعرق گیاه از سطح برگ بیشتر می‌شود. این اتفاق موجب افزایش سرعت شیره گیاهی در داخل گیاه می­شود و در پی آن مقدار فتوسنتز و متابولیسم گیاه بالا رفته و رشد رویشی، گل دهی، گل انگیزی و همچنین وزن گیری میوه را تسریع می­‌کند. همچنین این امر بازدهی را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد. سیرکوله دستگاهی است که به صورت عمودی و افقی در داخل سازه گلخانه و معمولاً در زیر تاج گلخانه نصب می‌­گردد و جریان هوای متعادل و مناسبی را برای گیاه ایجاد می­‌کند. این جریان هوا همچنین می­‌تواند تا حدودی گرده افشانی را بهبود بخشد.

آبیاری

آبیاری و روش آن  نکته بسیار مهمی در گلخانه­‌ها می ­باشد. لازم است روش آبیاری به صورت قطره­ ای برای گیاهان در گلخانه اجرا گردد. از مزایای آبیاری قطره­ ای می­توان به کاهش شدید مصرف آب، کاهش مقدار رویش علف­‌های هرز در داخل گلخانه اشاره کرد. با آبیاری متمرکز گیاهان و تغذیه مناسب آن­ها که به همراه آب به صورت ریشه ای انجام می­گیرد می­توان  رشد را به شدت بهینه کرد. همچنین از بالارفتن شدید رطوبت کلیمای گلخانه که به دنبال آن طغیان آفات و بیماری­‌ها را در بر دارد می­توان جلوگیری کرد. حتما باید توجه داشت برای هر خط کاشت دو تا سه ردیف لوله آبیاری قطره ­ای خوابانده شود، دلیل این امر این است که در فصول گرم، مقدار مصرف آب گیاهان به شدت بالا می­رود و در صورت عدم تامین رطوبت کافی، گیاهان به شدت افت عملکرد خواهند داشت.

آنالیز آب و خاک

نکته مهم بعدی که بسیار حائز اهمیت می­باشد و الزاماً باید مورد توجه قرار گیرد، انجام آزمایش و آنالیز آب و خاک گلخانه است. در صورت شور بودن خاک و آب حتما باید برای تامین مواد غذایی گیاهان به غیر از استفاده از کودهایی که پایه آن‌ها بر مبنای نمک می­باشد برنامه ریزی لازم و کامل صورت گیرد. زیرا در صورت شور بودن زمین استفاده از نمک‌­ها باعث شورتر شدن آب و خاک گلخانه می­شود و عملاً گیاهان از مواد غذایی هیچ بهره­‌ای نمی برند و همچنین باعث کاهش عملکرد شدید گیاهان و در موارد خاص موجب خشک شدن گیاهان می­شود. کودهایی که به اسم نمک شناخته می­شود شامل کودهای NPK، کودهای سولفاته و نیتروژنه می­باشد. در صورت قلیایی بودن خاک و آب آبیاری جذب مواد غذایی به شدت کاهش می­یابد و برای استفاده از اصلاح کننده­‌های اسیدیته خاک حتماً دانستن pH خاک و آب ضروری می­باشد.

میزان رطوبت خاک و قابل جذب گیاه

در مورد آبیاری همیشه به همه گلخانه ­داران و مزرعه ­داران داشتن وسایل اندازه گیری مقدار رطوبت قابل جذب گیاه در بافت خاک توصیه می­گردد. رویکرد در آبیاری جدید با آبیاری سنتی کاملاً متفاوت است. در آبیاری سنتی کاملا خاک سیرآب می­شود ولی باید توجه داشت این کار در حقیقت باعث خارج شدن هوا از بافت خاک و کاهش منافذ خاک، و در نتیجه اشباع شدن خاک از آب می­شود و گیاه عملاً جذب آب و مواد غذایی نخواهد داشت و در رویکرد جدیدی از آستانه تشنگی خاک ، آبیاری شروع می­شود و تا ۹۰% مقدار سیری خاک رسید، آبیاری را متوقف می­کنند. این کار ممکن است چندین بار در یک روز اتفاق بیفتد. از فواید این نوع آبیاری می توان به در دسترس بودن همیشگی رطوبت، استرس وارد نکردن به گیاه و جذب همیشگی مواد غذایی اشاره کرد. در این روش آبیاری همچنین میزان شیوع قارچ‌­های خاک­زی به شدت کاهش می­یابد و به صورت عملی با کنترل میزان آب، از ایجاد خسارت و کاهش عملکرد بر روی گیاه جلوگیری شده است.

گل‌­ریزی

از نکات بسیار مهم در این بازدید که باید به آن اشاره کرد، حساس بودن گیاه به گلریزی می­باشد. زیرا فلفل­‌های رنگی، گل‌های بسیار حساسی نسبت به باد و عوامل محیطی دارند. همچنین عدم تغذیه مناسب موجب تشکیل گل‌های ناقص و درنتیجه ریزش گل خواهد شد. به طور کلی ریزش گل­‌های گیاهان به دلیل عدم گرده افشانی مناسب و همچنین ناقص بودن اندام گل گیاه اتفاق می­افتد. برای جلوگیری از این اتفاق استفاده از مواد غذایی مانند کلسیم و بر به شدت مهم می­باشد و همچنین عناصر فسفر و پتاسیم موجب رسیدگی کامل گرده­‌های گل‌­ها می­شود. باید توجه داشت در صورت عدم تغذیه متعادل، گیاه تحت استرس قرار گرفته و به جای نگهداری گل و گرده افشانی مناسب گل­ریزی برای گیاه اتفاق خواهد افتاد.

author-avatar

درباره مهندس محسن اسدالهی

کارشناس زراعت و اصلاح نباتات، متخصص حفظ و نگهداری فضای سبز، مدیریت باغ و گیاهان جدید کشاورزی، کارآفرین محصولات جدید کشاورزی در سال ۱۳۹۷ از دید شبکه یک سیما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *