گزارش بازدید باغ [البرز – ماهدشت]

گزارش بازدید باغ توسط کارشناسان شرکت آبان واقع در شهر ماهدشت باغ مذکور در منطقه ماهدشت واقع در جنوب استان البرز قرار داشت. مساحت حدودی باغ ۲۵۰۰ مترمربع و تحت کشت انواع درختان میوه نظیر سیب، گیلاس، آلبالو و آلو بود. سن تقریبی درختان بین ۸ تا ۱۲ سال بوده و به دلیل کاشت سنتی […]

مشاوره و بازدید از باغ

گزارش بازدید باغ توسط کارشناسان شرکت آبان واقع در شهر ماهدشت

باغ مذکور در منطقه ماهدشت واقع در جنوب استان البرز قرار داشت. مساحت حدودی باغ ۲۵۰۰ مترمربع و تحت کشت انواع درختان میوه نظیر سیب، گیلاس، آلبالو و آلو بود. سن تقریبی درختان بین ۸ تا ۱۲ سال بوده و به دلیل کاشت سنتی ارقام آن مشخص نبود. این باغ تحت آبیاری سنتی جوی و پشته‌ای قرار داشت و هرس سالیانه آن انجام شده بود.

دلیل درخواست کارشناسی باغ وجود آفات و بیماری‌های متعدد و همچنین ضعف عمومی در باغ بود به نحوی که باغدار محترم اذعان داشت که بسیاری از درختان بار مطلوب نداده و یا اینکه دچار بیماری هستند.

با بررسی‌های انجام پذیرفته از باغ توسط گیاه‌پزشک شرکت، مشخص شد که غالب درختان دارای شانکرهای قدیمی باکتریایی بوده که این زخم‌ها به صورت گسترده در باغ گسترش پیدا کرده‌اند. این شانکرها در ادامه با بیماری ناتراسیایی مخلوط شده و خسارت در باغ تشدید شده بود.

بازدید باغ شرکت ابان

کرم خراط نیز از دیگر مشکلات این باغ بود، به طوری که دالان‌های متعددی توسط این آفت در درختان به‌خصوص درختان سیب حفر شده بود. طبق گفته باغدار محترم برخی درختان به طور ناگهانی خشک شده و از بین می‌روند که به‌احتمال فراوان این مورد به دلیل وجود لاروهای ریشه خوار و یا پژمردگی‌های آوندی است.

بازدید باغ توسط کارشناسان شرکت ابان

از نظر تغذیه‌ای باغ مذکور وضعیت مناسبی نداشت به نحوی که طی دو سال گذشته هیچ‌گونه تغذیه‌ای برای باغ تدوین و اجرا نشده بود. همین امر مقدار تنش و بیماری را در باغ شدت بخشیده و عوامل بیماری‌زای کمتر مهاجم نظیر شانکر سیتوسپوریایی نیز به درختان حمله‌ور شده بودند.

بازدید و مشاوره گیاهپزشکی

آبیاری درختان نیز دچار مشکل اساسی بود، آب هنگام آبیاری با تنه درختان برخورد می‌نمود که توصیه شد تا اصلاح ردیف‌های آبیاری در دستور کار قرار گیرد. میزان علف‌های هرز نیز در باغ به گفته باغدار زیاد بوده و سبب تشدید بیماری شانکر در باغ شده است.

بازدید باغ و مشاوره گیاهپزشکی

توصیه‌های انجام شده

طبق نظر گیاه‌پزشک مقرر شد تا یک نمونه آنالیز خاک از باغ انجام و مطابق آن دستور کودی صادر شود اما تا قبل از این موضوع پیشنهاد شد تا چال کود باغ با کود کامل و کود دامی پوسیده به میزان ۲ کیلوگرم به ازای هر درخت دراسرع‌وقت انجام گردد. از آنجایی که سم‌پاشی زمستانه باغ اجزا نشده و جوانه‌ها نیز باز شده بودند، قرار شد تا سموم مناسب طبق برنامه سموم به باغ داده شود و برای درمان شانکرهای تنه نیز از پانسمان شانکرها طبق پروتکل‌های موجود و رنگ‌آمیزی تنه درختان اقدام گردد. از نظر تغذیه درون فصل نیز تا اعلام نتیجه آنالیز کودی از برنامه عمومی تغذیه درختان مثمر استفاده خواهد شد.

این پست برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

میانگین امتیاز 3.3 / 5. مشارکت‌کننده‌ها: 3

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد!

اگر این مقاله را دوست داشتید و مفید بود ...

این مقاله رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذار!

از این که این مقاله برایتان مفید نبود متاسفیم!

چگونه این مقاله رو بهبود بدیم؟

به ما بگو چطور بهتر شیم؟

منتظر دیدگاه شما هستیم! ارسال دیدگاه
۲ دیدگاه پرسش و پاسخ خود را درباره این مطلب ارسال کنید!
 1. فاطمه
  ۱۴۰۱/۰۳/۲۴

  عالی بود آقای دکتر

  • آبان
   ۱۴۰۱/۰۳/۲۴

   ممنون از نگاه شما

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*