نحوه افزودن کلسیم به خاک

عنصر کلسیم برای رشد گیاه بسیار مهم و ضروری است و نقش‌های بسیار زیادی در گیاهان دارد. کلسیم باعث استحکام دیواره سلولی می‌شود. از نرم شدن بافت¬ها جلوگیری می‌کند. کیفیت میوه و انبارداری آن را افزایش می‌دهد. با وجود کلسیم گیاهان کمتر مستعد آفات و بیماری‌ها می‌شوند ميزان دسترسي و جذب کلسیم به ميزان حلالیت آن در آب بستگي دارد. در گياهاني مانند سیب‌درختی و سیب‌زمینی که نياز كلسيمي بالایی دارند باید كود كلسيم به فرم‌های قابل حل در آب مانند نيترات كلسيم و كلرید كلسيم در دسترس آنان قرار گيرد.

مقدمه

کلسیم یکی از عناصر مهم مورد نیاز گیاه در خاک است. عنصر کلسیم در مقادیر نیتروژن، فسفر و پتاسیم موردنیاز گیاه نیست، اما برای رشد گیاه بسیار مهم و ضروری است. با وجود کلسیم گیاهان کمتر مستعد آفات و بیماری‌ها می‌شوند. وقتی صحبت از کلسیم می‌شود، مقادیر بیشتر همیشه بهتر نیست زیرا کلسیم بیش‌ازحد در خاک می‌تواند باعث بالا رفتن pH خاک شود، این بدان معناست که خاک بسیار قلیایی می‌شود و بر روی جذب سایر عناصر موجود در خاک و کودها تأثیر می‌گذارد.

بهترین روش جهت تعیین اینکه آیا خاک شما به افزودن کلسیم نیاز دارد یا خیر، آزمایش حرفه‌ای خاک است. آزمایش حرفه‌ای با یک آزمایش ساده pH که می‌توانید در مزرعه انجام دهید متفاوت است. یک آزمایش حرفه‌ای خاک هم سطح کلسیم و سایر عناصر و هم pH و EC خاک شما را تجزیه و تحلیل می‌کند. آزمایش‌های حرفه‌ای خاک با استفاده از آزمایش نمونه خاک در آزمایشگاه به شما می‌گوید که دقیقاً چه چیزی را و به چه مقدار باید به خاک خود اضافه کنید.

به خاطر داشته باشید که در یک گیاه زنده، کلسیم از نوک ریشه به سمت بالا در سراسر گیاه (با آب و از طریق تعرق) حرکت می‌کند. به همین دلیل آبیاری کافی همیشه مهم است. هنگامی‌که کلسیم به مقصد رسید، مانند بافت جدید یا نوک گیاه، سر جای خود باقی می‌ماند و حرکت نمی‌کند (کلسیم جز عناصری است که نمی‌تواند در گیاه حرکت کند و به همین علت علائم کمبود آن ابتدا در بافت­های جوان مشاهده می‌شود). در نتیجه در صورت کمبود کلسیم بافت­های جدید مانند نوک ساقه و برگ‌هایی که تازه می‌رویند نمی‌توانند به درستی شکل بگیرند.

علائم کمبود کلسیم ابتدا در برگ‌ها و بافت­های جوان‌تر ظاهر می‌شود، رشد متوقف می‌شود و گیاهان ظاهری علفی دارند. جوان‌ترین برگ‌ها معمولاً کوچک و بد شکل هستند و لکه‌های کلروتیک قهوه‌ای در امتداد حاشیه برگ‌ها ایجاد می‌شود که این لکه‌ها گسترش می‌یابند تا درنهایت در مرکز برگ با هم متحد شوند.

زمان اضافه کردن کلسیم به خاک

میزان کلسیم موجود در خاک نمی‌تواند به شما چیزی در مورد میزان جذب آن توسط گیاهان بگوید. یک عبارت کلیدی برای جذب کلسیم خاک ظرفیت تبادل کاتیونی (CEC) است. خاک را مانند یک مخزن ذخیره مواد مغذی گیاهی برای کلسیم و منیزیم تصور کنید. CEC توانایی نسبی خاک برای جذب و نگهداری یک ماده مغذی خاص به شکل کاتیون یا یون‌های دارای بار مثبت است. دانستن این موضوع، جهت اینکه بدانید آیا گیاهان شما به میزان کافی کلسیم دریافت می‌کنند یا نه بسیار مهم است.

 اگر با وجود کلسیم کافی در خاک گیاهان قادر به دریافت کلسیم نیستند، این عدم توانایی می­تواند مستقیماً به سطح CEC و همچنین pH خاک شما در ارتباط باشد. خاک‌هایی با pH بالاتر معمولاً حاوی کلسیم بیشتری هستند. خاک‌هایی با ظرفيت تبادل كاتيوني (CEC) بين ۷ تا ۱۵ و pH 6.9، حدود ۷۰% كلسيم دارند كه این ميزان برای گياهان مناسب است.

یک آزمایش حرفه‌ای خاک CEC خاک شما را تعیین می‌کند. هرچه CEC بالاتر باشد، مواد آلی و رس بیشتری در خاک شما وجود دارد که خوب است، زیرا این خاکی است که آب و مواد مغذی مانند کلسیم را بهتر از خاک شنی نگه می‌دارد. CEC پایین نشان دهنده خاک شنی است که به احتمال زیاد فاقد مواد مغذی است زیرا در خاک شنی مواد غذایی مورد شستشو قرار می‌گیرند و سریع‌تر از خاک خارج می‌شوند.

بر اساس CEC و pH موجود در آزمایش خاک شما متوجه می‌شوید که آیا نیاز است مواد آلی را به خاک اضافه کنید یا نه آیا باید خاک خود را با افزودن آهک قلیایی کنید یا با افزودن گوگرد آن را اسیدی‌تر کنید. ترکیب افزایش CEC و تنظیم pH باعث افزایش جذب کلسیم در محصولات شما می‌شود.

علائم کمبود کلسیم

درحالی‌که آزمایش خاک مطمئن‌ترین روش برای تعیین نیاز به اصلاح خاک شما و برطرف کردن کمبودها است، برخی از علائم کمبود کلسیم در گیاهان نیز وجود دارد که با دیدن این علائم می‌توانید نسبت به تأمین کلسیم برای گیاهانتان اقدام کنید.

کاهش رشد یا ضعیف شدن گیاه، پیچش برگ‌ها یا شاخه‌های جوان، سوزش یا لکه‌های قهوه‌ای روی برگ‌های جوان، جلوگیری از رشد جوانه‌ها، کندی رشد یا از بین رفتن نوک ریشه، فنجانی شدن برگ‌های بالغ، کلروز (زرد شدن برگ‌ها)، سوختگی نوک برگ‌ها و آسیب میوه مانند پوسیدگی انتهایی شکوفه (گلگاه) روی گوجه‌فرنگی و فرورفتگی‌های تلخ روی سیب همگی می‌توانند نشانه‌های کمبود کلسیم باشند.

انواع کودهای کلسیم

منابع کلسیم متعددی جهت افزودن به خاک یا اسپری کردن روی گیاهان وجود دارد. شما باید بدانید کدام یک برای مقاصد شما مناسب‌تر است؟ به چه میزان و چه زمانی استفاده کنید؟ میزان و نحوه استفاده از کودهای کلسیم بستگی به سطح pH خاک شما، زمان و همچنین محصولاتی که در حال رشد هستند دارد.

محلول‌پاشی برگی

از جمله کودهای کلسیم مناسب محلول‌پاشی برگی عبارت‌اند از استات کلسیم، نیترات کلسیم، کلرید کلسیم

محلول‌پاشی برگی کلسیم سریع‌ترین راه برای درمان کمبود حاد کلسیم در گیاهان است، زیرا گیاهان مواد مغذی را به‌طور مؤثرتری از طریق برگ‌ها جذب می‌کنند. اغلب از محلول‌پاشی برگی به‌عنوان درمانی برای مشکلات گیاهان ظریف مخصوصاً برای نهال و پیوند استفاده می‌شود. محلول‌پاشی خاک را اصلاح نمی‌کند و باید مکمل مدیریت تغذیه مناسب خاک در نظر گرفته شود.

آهک

کربنات کلسیم و سایر اشکال سنگ‌آهک استخراج شده

آهک بزرگ‌ترین منبع کلسیم است که می‌توانید به خاک خود بدهید اما آهک، pH خاک شما را نیز افزایش می‌دهد و باعث می‌شود اسیدیته آن کمتر شود.

آهک دولومیتی (کربنات کلسیم)

آهک دولومیتی علاوه بر افزودن مقدار کافی کلسیم به خاک، حاوی کربنات منیزیم است و بنابراین از آن برای افزایش pH در خاک‌های کم منیزیم استفاده می‌شود. اگر آزمایش خاک نشان داد که سطح منیزیم در حال حاضر بالا است، یک محصول کلسیم دیگر انتخاب کنید.

گچ (سولفات کلسیم)

این یک مکمل سریع کلسیم با CEC پایین است که pH را افزایش نمی‌دهد.

آرد پوسته صدف/ صدف زمینی (کربنات کلسیم)

پوسته صدف درحالی‌که منبع خوبی از کلسیم است اما حلالیت کمی دارد و چندین سال طول می‌کشد تا مؤثر واقع شود. آن‌ها همچنین با گذشت زمان pH خاک را کمی افزایش می‌دهند.

خاکستر چوب (کربنات کلسیم)

خاکستر چوب‌های سخت – برخلاف خاکستر چوب‌های نرم که توصیه نمی‌شود – مقدار مناسبی کلسیم به خاک اضافه می‌کنند اما pH آن را نیز بالا می‌برند. اگر می‌خواهید pH خاک خود را بالا ببرید، به خاطر داشته باشید که خاکستر چوب سخت به اندازه نصف آهک مؤثر است.

سنگ نرم یا فسفات کلوئیدی (اکسید کلسیم)

فسفات کلوئیدی سنگ فسفات نیز نامیده می‌شود، کلسیم را دیرتر از آهک در خاک آزاد می‌کند و حلالیت کمتری دارد و PH را به‌طور متوسط ​​افزایش می‌دهد.

پودر استخوان

این کود با فسفات بالا دیرتر از آهک آزاد می‌شود و حلالیت کمتری دارد. از آن برای خاک‌هایی که می‌خواهید PH را به‌طور متوسط ​​بالا ببرید استفاده کنید. پودر استخوان به ویژه برای محصولات پیاز دار و محصولات ریشه‌ای مفید است.

پوسته تخم‌مرغ

این یک افسانه است که پوسته تخم‌مرغ از پوسیدگی انتهای شکوفه جلوگیری می‌کند؛ زیرا پوسته تخم‌مرغ خیلی آهسته تجزیه می‌شود تا به‌عنوان کود کلسیم مؤثر واقع شود، اما همچنان به‌عنوان ماده آلی به کمپوست اضافه می‌شود.

جمع‌بندی

کلسیم یکی از عناصر مهم مورد نیاز گیاه در خاک است. بهترین روش جهت تعیین اینکه آیا خاک شما به افزودن کلسیم نیاز دارد یا خیر، آزمایش حرفه‌ای خاک است. به خاطر داشته باشید که در یک گیاه زنده، کلسیم از نوک ریشه به سمت بالا در سراسر گیاه (با آب و از طریق تعرق) حرکت می‌کند. به همین دلیل آبیاری کافی همیشه مهم است. هنگامی‌که کلسیم به مقصد رسید، مانند بافت جدید یا نوک گیاه، سر جای خود باقی می‌ماند و حرکت نمی‌کند؛ بنابراین علائم کمبود کلسیم ابتدا در برگ‌ها و بافت­های جوان‌تر ظاهر می‌شود.

 اگر با وجود کلسیم کافی در خاک گیاهان قادر به دریافت کلسیم نیستند، این عدم توانایی می­تواند مستقیماً به سطح CEC و همچنین pH خاک شما در ارتباط باشد. خاک‌هایی با pH بالاتر معمولاً حاوی کلسیم بیشتری هستند. خاک‌هایی با ظرفيت تبادل كاتيوني (CEC) بين ۷ تا ۱۵ و pH 6.9، حدود ۷۰% كلسيم دارند كه این ميزان برای گياهان مناسب است.

این پست برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

میانگین امتیاز ۴ / ۵. مشارکت‌کننده‌ها: ۱۲

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد!

اگر این مقاله را دوست داشتید و مفید بود ...

این مقاله رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذار!

از این که این مقاله برایتان مفید نبود متاسفیم!

چگونه این مقاله رو بهبود بدیم؟

به ما بگو چطور بهتر شیم؟

منتظر دیدگاه شما هستیم! ارسال دیدگاه
۱ دیدگاه پرسش و پاسخ خود را درباره این مطلب ارسال کنید!
  1. سپهر
    ۱۴۰۰/۰۷/۱۸

    درود و متشکر بسیار مفید و کاربردی موفق باشید

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*