نحوه پرورش گل رز در گلدان

گل رز یکی از گل‌های زیبا و پرطرفدار است که معمولاً در باغ و باغچه هر ایرانی دیده می‌شود؛ اما آیا می‌شود گل رز را در گلدان کشت کرد؟ نحوه کاشت و نگهداری گل رز در گلدان به چه صورت است؟ آیا همه ارقام گل رز را می‌توان در گلدان کشت کرد و یا فقط ارقام خاصی جهت پرورش در گلدان وجود دارد؟ گلدان و خاک مناسب جهت پرورش گل رز چیست؟ در این مقاله سعی شده است که به این پرسش‌ها پاسخ داده شود

مقدمه

گل‌های رز ازجمله زیباترین گیاهان باغ هستند، اما فضای زیادی را در باغ اشغال می‌کنند. یک گزینه جهت پرورش گل رز این است که آن‌ها را در ظروف کشت پرورش دهید که این به شما امکان می‌دهد از فضای موجود در بالکن یا حیاط و یا حتی راه‌پله‌ها استفاده کنید. کاشت گل رز در گلدان همچنین کنترل بیشتری بر میزان رطوبت و قرار گرفتن در معرض نور خورشید به شما ارائه می‌دهد. درنهایت، اگر خاک باغ محلی یا باغچه شما ضعیف باشد و برای رشد گل رز مناسب نباشد، کشت گل رز در گلدان گزینه خوبی است.

نحوه پرورش گل رز در گلدان

گل‌های رز مناسب را انتخاب کنید

همه گل‌های رز برای کشت در گلدان مناسب نیستند. به‌عنوان‌مثال، یک گل رز بالارونده یک انتخاب ضعیف برای کشت در گلدان است مگر اینکه آن را در برابر یک نرده قرار دهید یا از یک قیم برای نگهداری آن استفاده کنید، زیرا در صورت نبود داربست و قیم این گل‌ها به اطراف پخش می‌شوند. به همین ترتیب گل رز grandiflora تمایل به بلند شدن یک‌طرفه با شکوفه‌های بزرگ دارد و هنگام کاشت در گلدان مستعد واژگون شدن یا خم شدن توسط باد هست. رزهای درختچه‌ای و ارقام قدیمی گل رز نیز به ابعادی می‌رسند که رشد در یک فضای محدود را نیز مشکل می‌کند. همچنین بهتر است هیبریدهای گل چای را در باغ بکارید، زیرا معمولاً در گلدان‌ها خوب رشد نمی‌کنند.

بااین‌حال، چهار نوع گل رز وجود دارد که مناسب و مخصوص کشت در گلدان است:

رقم Ground cover:

این رقم وقتی رشد می‌کند به طرف پایین رشد می‌کند و روی لبه‌های ظرف می‌ریزد و بسیار زیبا به نظر می‌رسد. بسته به‌اندازه گلدان شما و تنوع گل Ground cover، همچنین ممکن است بتوان از آن به‌عنوان مرز در اطراف گیاهان بزرگ‌تر استفاده کرد.

گل رز

رقم رز مینیاتوری:

این نوع گل رز برای رشد در مکان‌های کوچک پرورش داده شده است، بنابراین به‌طور طبیعی برای رشد در گلدان و ظروف کشت مناسب است.

رز مینیاتوری

رقم Patio:

اگر می‌خواهید یک گل رز بزرگ‌تر از یک گل رز مینیاتوری اما به‌اندازه یک گل رز معمولی نباشد، یک گل رز Patio را امتحان کنید. این یک نوع فلوریبوندا است که در مقیاس کوچک‌تر اصلاح‌شده است.

رقم Patio

رقم Polyantha:

این رقم دارای خوشه‌های گل رز کوچک در گیاه کوتاه‌تر است. برچسب را بررسی کنید تا مطمئن شوید که نوع بالارونده از پولیانتا را خریداری نکرده باشید.

انتخاب و آماده‌سازی گلدان

هنگام پرورش بوته گل رز در ظروف کشت، یک گلدان نسبتاً بزرگ و بلند انتخاب کنید. بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند قطر گلدان کمتر از ۱۵ اینچ نباشد. گل رز ریشه‌های عمیقی را تولید می‌کند، بنابراین هرچه ظرف بلندتر باشد، بهتر است. خاک در گلدان‌ها سریع‌تر از خاک باغ گرم می‌شود، بنابراین گلدان‌های سفالی به‌طورکلی بهتر از پلاستیک هستند زیرا گلدان رسی حرارت را کندتر به خاک منتقل می‌کند. اگر باید از گلدان‌های پلاستیکی استفاده کنید، از پلاستیک رنگ روشن استفاده کنید که به‌سرعت پلاستیک تیره گرم نمی‌شود.

اطمینان حاصل کنید که گلدان‌ها دارای سوراخ‌های زهکشی کافی در قسمت پایین هستند. یک لایه سنگریزه یا سنگ متوسط با عمق حدود ۱ اینچ در انتهای ظرف قرار دهید.

انتخاب و آماده‌سازی گلدان

خاک گلدان را آماده کنید

هنگام کاشت گل رز یا هر گیاه دیگر در ظروف، باید تعادل ظریفی را حفظ کنید. از یک بستر کشت مخصوص گلدان استفاده کنید که به‌اندازه کافی زهکشی داشته باشد تا احتمال پوسیدگی ریشه را کاهش داده و درعین‌حال به‌اندازه کافی سنگین باشد که رطوبت را نگه دارد. یک محیط کشتی که خیلی سریع تخلیه می‌شود قبل از اینکه ریشه‌ها رطوبت را بگیرند خشک می‌شود و خاکی که ازنظر مواد آلی بسیار سنگین است ممکن است بیش‌ازحد مرطوب بماند و باعث پوسیدگی ریشه شود.

خاک گلدان را آماده کنید

مخلوطی از خاک گلدان را که شامل یک‌سوم خاک گلدان با کیفیت، یک‌سوم کود باغی و یک‌سوم کود کمپوست است، ایجاد کنید. یک فنجان پرلیت برای افزایش زهکشی به آن اضافه کنید. یک فنجان پودر استخوان به مخلوط خاک اضافه کنید. در صورت تمایل، می‌توانید پودر ماهی یا پودر خون را برای افزودن مواد مغذی اضافه کنید.

گل رز را بکارید

حدود دوسوم گلدان را از مخلوط آماده ‌شده خاک پر کنید. در صورت کاشتن یک گل رز ریشه برهنه، خاک را در مرکز گلدان به‌صورت تپه‌ای درست کنید، سپس گل رز را روی تپه بگذارید و ریشه‌ها را روی آن پهن کنید.

گل رز را بکارید

اگر گل رز گلدانی کاشتید، فقط یک حفره کوچک ایجاد کنید، سپس گل را از ظرف نشا خارج کرده و داخل گلدان بگذارید. اطراف گل رز را با استفاده از خاک گلدان باقی‌مانده پر کنید و آن را محکم در اطراف ساقه به طرف پایین فشار دهید. سطح خاک باید با محل پیوندک – نقطه‌ای که گل رز به پایه پیوند می‌خورد هم‌سطح باشد. ظرف را از بالا با خاک پر کنید. با گذشت زمان خاک ته‌نشین می‌شود.

گل رز را بکارید

گل‌های رز گلدانی خود را در محلی قرار دهید که روزانه حداقل هفت ساعت در معرض نور مستقیم قرار بگیرند. در حیاط و پاسیو، این ممکن است به معنی حرکت دادن گلدان‌ها در طول روز باشد تا در معرض نور آفتاب قرار گیرد. اگر در حال پرورش مجموعه‌ای از گل‌های رز گلدانی هستید، آن‌ها را به فاصله حداقل ۵ سانتی متر از یکدیگر قرار دهید تا گردش خوب هوا بین آن‌ها وجود داشته باشد.

آبیاری صحیح

بلافاصله پس از کاشت، گیاه را کاملاً آبیاری کنید تا تمام خاک به‌خوبی اشباع شود. پس از کاشت، مراقب گل‌های رز خود باشید تا بدانید چه موقع باید آن‌ها را آبیاری کنید. یک قاعده کلی این است که آبیاری را زمانی انجام دهید که سطح بالای خاک خشک شده باشد. گل‌های گلدان را در خاک مرطوب (نه خیس) نگه‌دارید- در حالت ایده آل، خاک باید نم یک اسفنج پیچ‌خورده را داشته باشد.

آبیاری صحیح

اگر بین ساعت ۱۰ صبح تا ۶ بعدازظهر گل‌ها را آبیاری نکنید، موفقیت بیشتری کسب خواهید کرد. این زمان معمولاً گرم‌ترین قسمت روز است و در این مدت تبخیر تسریع صورت می‌گیرد.

تا آنجا که ممکن است سعی کنید آب را از برگ‌ها دور نگه ‌دارید و از پاشیدن آب روی برگ‌ها خودداری کنید زیرا برگ‌های مرطوب می‌تواند منجر به ایجاد سفیدک پودری و سایر عفونت‌های قارچی و بیماری‌های گیاهی شود.

آبیاری قطره‌ای می‌تواند راهی عالی برای شاد نگه‌داشتن گل رز گلدانی شما باشد. این سیستم‌ها طوری طراحی‌شده‌اند که به‌جای پاشیدن آب به شاخ و برگ، آب را مستقیماً به منطقه ریشه می‌رسانند.

نیازهای کودی

وقتی گل رز را در مقدار محدودی خاک در گلدان قرار دهید، می‌تواند به‌سرعت تمام مواد مغذی موجود را مصرف کند. گل رز در هر شرایطی تغذیه‌کننده سنگینی است، اما هنگامی‌که در گلدان رشد می‌کند نسبت به زمانی که در باغ کاشته شود به تغذیه مکرر بیشتری نیاز دارد.

نیازهای کودی

یک هفته در میان کود متعادلی را که برای گل رز طراحی‌شده است استفاده کنید تا مطمئن شوید گیاهان شما به تمام مواد غذایی موردنیاز برای رشد مناسب و شکوفایی شدید دسترسی دارند. هر کود متعادل برای گل رز خوب عمل می‌کند. کودهایی که به‌عنوان “کود گل رز” یا “مراقبت سیستمیک گل رز” به بازار عرضه می‌شوند ممکن است دارای مواد اضافی برای جلوگیری از بیماری‌های قارچی یا آفات باشند. در بهار، برخی از پرورش‌دهندگان یک قاشق غذاخوری نمک epsom را در اطراف پایه گیاه پخش می‌کنند که منیزیم را برای شاخ و برگ سالم تأمین می‌کند.

دستورالعمل‌های کود را با دقت دنبال کنید، زیرا کود دهی بیش‌ازحد می‌تواند بد یا بدتر از تغذیه نکردن کامل گیاه باشد. کود را به خاک (و نه به برگ‌ها) بدهید زیرا شاخ و برگ می‌تواند توسط نمک‌های موجود در کودها سوزانده شود (مگر اینکه دستورالعمل به مصرف کود به‌صورت محلول‌پاشی و برگی اشاره کرده باشد).

شما باید حدود هشت هفته قبل از اولین سرمازدگی زمستانی کوددهی خود را متوقف کنید. این امر باعث می‌شود گیاه از ایجاد شاخه‌های جوان و لطیفی که در اثر سرمازدگی از بین می‌روند جلوگیری کند.

هرچند سال یک‌بارگلدان را تعویض کنید

به‌جز گل‌های مینیاتوری، اکثر گل‌های رز که در گلدان رشد می‌کنند باید هر دو یا سه سال یک‌بار گلدانشان عوض شود، زیرا گل‌های رز تغذیه‌کننده‌های سنگینی هستند که به‌سرعت خاک‌های گلدان را تهی می‌کنند. استفاده از خاک گلدان تازه آماده‌شده در هر بار کاشت سطح مواد مغذی را در سطح قابل قبولی نگه می‌دارد. با گذشت زمان، نمک‌ها و مواد معدنی حاصل از کودها نیز می‌توانند در خاک جمع شوند. این می‌تواند به‌طور بالقوه به گل رز شما آسیب برساند، اما تغییر منظم خاک و گلدان از این امر جلوگیری می‌کند. خاک گلدان فرسوده را می‌توان به سطل کمپوست اضافه کرد.

از یخ‌زدگی گل‌های رز محافظت کنید

هر پاییز، باغداران مناطق سردتر به یک استراتژی برای محافظت از گل‌های رز خود در برابر هوای سرد زمستان نیاز دارند. گیاهان داخل گلدان نسبت به سرما بسیار حساس‌تر از گیاهان موجود در زمین هستند، بنابراین این یک مرحله بسیار مهم است.

از یخ‌زدگی گل‌های رز محافظت کنید

برای محافظت از گل رز گلدانی خود، چندین گزینه دارید:

مالچ پایه:

اگر آب‌وهوای زمستان کمی سردتر از گیاه است، می‌توانید مقداری مالچ به بالای ظرف اضافه کرده و آن را در گلدان پخش کنید تا عایق شود. بااین‌حال، مطمئن شوید که مالچ به ساقه گیاه برخورد نکند. اگر مالچ به ساقه گل برخورد کند یا شاخه‌ها را لمس کند، احتمال حمله حشرات یا بیماری‌ها به گل رز شما را فراهم می‌کند.

مالچ پایه

گلدان را دفن کنید:

اگر فضا دارید، گزینه دیگر این است که در چشم‌انداز حیاط خود یک گودال حفر کنید و کل ظرف را داخل آن قرار دهید. خاک بالای ظرف را با خاک باغچه بپوشانید، اما مطمئن شوید خاک به تاج (جایی که گیاه با ریشه‌ها برخورد می‌کند) برخورد نکند. باغداران در آب‌وهوای بسیار سرد گاهی از پر مرغ و کاه یا برگ‌های خشک شده عایق می‌سازند تا ساقه‌های بالایی گل رز خود را در طول زمستان عایق‌بندی کنند. اگرچه این یک تکنیک بسیار جذاب نیست، اما می‌تواند به رزهای شما کمک کند تا در سخت‌ترین آب‌وهوای زمستانی زنده بمانند.

یک گلخانه سرد بسازید:

سازه‌هایی مانند یک گلخانه سرد یا یک چهارچوب محکم می‌توانند دمای زمستان را به‌اندازه کافی بالا ببرند تا از آسیب رسیدن به گل‌های رز گلدانی شما در زمستان جلوگیری شود. این مورد به‌طورکلی در آب‌وهوای معتدل سرد کار می‌کند، اما در مناطقی با زمستان سخت کارایی ندارد.

یک گلخانه سرد بسازید

گلدان را به داخل خانه ببرید:

اگر اتاق و پنجره‌هایی دارید که آفتاب کافی را تأمین می‌کنند، رز شما ممکن است از زمستان گذرانی در گاراژ یا خانه شما لذت ببرد. جهت تغییر مکان، گیاه را به‌تدریج به محیط جدید عادت دهید.

شناسایی آفات و بیماری‌ها

گل‌های رز گلدانی مستعد ابتلا به بسیاری از آفات و بیماری‌های مشابهی هستند که می‌توانند گل‌های رز کاشته شده در باغ را آزار دهند.

شایع‌ترین حشره‌ای که در گل‌های رز خود خواهید یافت شته است. شته‌ها معمولاً روی جوانه‌ها و برگ‌ها جمع می‌شوند و در آنجا شیره گیاه را می‌مکند و قسمت‌های آسیب‌دیده پژمرده می‌شوند. هنگامی‌که برای اولین بار شته‌ها را تشخیص دادید، از یک شلنگ برای اسپری کردن آب با فشار قوی استفاده کنید و باعث ریزش آن‌ها از گیاه شوید. این کار را صبح انجام دهید تا گل رز بتواند قبل از کاهش دما خشک شود زیرا مرطوب ماندن شاخ و برگ می‌تواند بیماری‌های قارچی و پوسیدگی را افزایش دهد. شما همچنین می‌توانید شته‌ها را با دست بردارید، اگرچه اگر گیاه به‌شدت آلوده شده باشد، می‌توانید از حشره‌کش‌های ارگانیک یا روغن نیم استفاده کنید.

شناسایی آفات و بیماری‌ها

گل رز گلدانی مستعد ابتلا به انواع بیماری‌های قارچی ازجمله سفیدک پودری و لکه سیاه است. درحالی‌که قارچ‌کش‌هایی وجود دارند که می‌توانند بیماری‌های قارچی روی گل رز را درمان کنند، بهترین استراتژی پیشگیری است – اطمینان از گردش خوب هوا در اطراف گل‌های رز، احتمال عفونت قارچی را کاهش می‌دهد.

جمع‌بندی

همه گل‌های رز برای کشت در گلدان مناسب نیستند ارقامی مانند رز مینیاتوری یا رقم Ground cover را می‌توان در گلدان پرورش داد. هنگام پرورش بوته گل رز در ظروف کشت، یک گلدان نسبتاً بزرگ و بلند انتخاب کنید. همچنین گلدان‌ها و ظروف سفالی جهت کشت گل رز مناسب‌تر از گلدان‌های پلاستیکی هستند. اطمینان حاصل کنید که گلدان‌ها دارای سوراخ‌های زهکشی کافی در قسمت پایین هستند. ترکیبی از خاک گلدان را که شامل یک‌سوم خاک گلدان تجاری با کیفیت، یک‌سوم کود باغی و یک‌سوم کود کمپوست است، ایجاد کنید. یک فنجان پرلیت برای افزایش زهکشی به آن اضافه کنید. حدود دوسوم گلدان را از مخلوط آماده‌شده خاک پر کنید و سپس گل رز را در آن قرار دهید و باقیمانده خاک را به گلدان اضافه کنید. بلافاصله پس از کاشت، گیاه را کاملاً آبیاری کنید تا تمام خاک به‌خوبی اشباع شود. یک قاعده کلی این است که آبیاری گل رز را زمانی انجام دهید که سطح بالای خاک خشک شده باشد. گل رز در هر شرایطی تغذیه‌کننده سنگینی است، اما هنگامی‌که در گلدان رشد می‌کند نسبت به زمانی که در باغ کاشته شود به تغذیه مکرر بیشتری نیاز دارد.

این پست برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

میانگین امتیاز ۴ / ۵. مشارکت‌کننده‌ها: ۳۳

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد!

اگر این مقاله را دوست داشتید و مفید بود ...

این مقاله رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذار!

از این که این مقاله برایتان مفید نبود متاسفیم!

چگونه این مقاله رو بهبود بدیم؟

به ما بگو چطور بهتر شیم؟

منتظر دیدگاه شما هستیم! ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*