گیاه پزشکی

هیومیک اسید و مزایای مصرف آن

هیومیک اسید

هیومیک اسید

هیومیک اسید ماده‌‌ای طبیعی در اعماق زمین است که محصول ثانویهٔ گیاخاکسازی یا همان فرایند تولید دوبارهٔ خاک گیاه است که میلیون‌ها سال به طول می‌انجامد.

گیاخاکسازی مستلزم شرایط جغرافیایی منحصر به فردی از فشار هوا، دما، بعلاوهٔ ترکیب درستی از مواد آلی است که در طول زمان، این مادهٔ آلی را متراکم می‌سازد و به ماده‌ایی جدید و به‌ طور استثنایی مفید موسوم به هیومیک اسید تبدیل می‌کنند و دارای رنگ قهوه ای تیره است.

به‌طور خلاصه، هیومیک اسید ماده‌ای معدنی، حاوی ترکیبات غنی که از گیاهان دریایی که میلیون‌ها سال پیش وجود داشتند، ایجاد می‌شود.

هیومیک و فولویک اسید از اجزای مهم آلی خاک می باشند که موجب افزایش حاصل خیزی و باروری خاک به واسطه افزایش فعالیت میکروارگانیسم ها ی مفید خاک می گردد. با توجه به نیاز اصلاح خاک‌های زراعی بسیاری از نقاط کشور بهترین ترکیب جهت بهبود و اصلاح ساختار خاک می باشد.

 

مواد هیومیکی جز مواد آلی هستند که از هوموس خاک، که ۶۵-۷۰ درصد مواد آلی خاک را تشکیل می‌دهند استخراج می‌شوند .

مواد هیومیکی شامل: هیومین ، هیومیک اسید و فولویک اسید می‌باشند. این مواد از دو منبع استخراج می‌شوند: ۱-لئوناردیت ۲- بقایای گیاهی که پوسیده و به کربن تبدیل شده اند. که منبع اول یعنی لئوناردیت برای استفاده گیاه مفید تر می باشد.

سنگ لئوناردیت منبع استخراج هیومیک اسید

 

تفاوت بین هیومین ها ، هیومیک اسیدها و فولویک اسیدها

تفاوت ظاهری هیومیک اسید و فولویک اسید

۱٫ هیومین ها

هیومین ها دارای مولکول های بسیار بزرگ و سنگینی هستند از این رو برای گیاه قابل جذب نمی باشند. هیومین ها دارای وزن مولکولی ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰-۱۰۰٫۰۰۰ می باشند و در هیچ آبی ( اسیدی ، قلیایی ، خنثی ) قابل حل نیستند که به همین دلیل می توان گفت هیومین ها به هیچ عنوان قابل جذب گیاهان نیستند.

مقاله پیشنهادی:  راه های مقابله با آتشک

هیومین ها باعث حاصلخیزی خاک می شوند و از این جهت برای خاک ها مفید هستند. هیومین ها می توانند به هیومیک و فولویک تبدیل شوند ولی بسیار زمان بر و دشوار است.

فرمول شیمیایی هیومیک اسید

نمونه ای از یک هیومیک اسید معمولی

 

۲٫ هیومیک اسید

 

هیومیک اسید ها جزئی از مواد هیومیکی هستند که دارای مولکول های متوسط تا درشت می باشند. وزن آنها بین ۱۰٫۰۰۰-۱۰۰٫۰۰۰ می باشد و از این رو جذبشان از طریق ریشه امکان پذیر ولی از طریق اندام های سبز بخصوص برگ به هیچ عنوان امکان پذیر نیستند. به همین دلیل محلول پاشی این مواد به هیچ عنوان برای گیاه مفید نیست.

هیومیک اسید پودری در آب با PH خنثی و اسیدی حل نمی شود و در آب با PH بالا حل خواهد شد و اگر در PH اسیدی حل شود از منبع دوم یعنی کربن بازیافتی از گیاهان یا همان ذغال است و بی کیفیت می‌باشد. هیومیک اسیدها باعث ثبات مواد معدنی در گیاه می شوند و آنها را برای گیاه قابل جذب می کنند که به آن خاصیت کلات کنندگی می گویند. هیومیکی که از لئوناردیت استخراج می شود تیره تر است.

هیومیک اسید پودری

 

۳٫ فولویک اسید

فولویک اسید ها بخشی از مواد هیومیکی هستند که دارای مولکول های بسیار سبک و کوچک هستند و از ریشه و اندام های هوایی به خصوص برگ به راحتی قابل جذب هستند. وزن مولکولی آن بین ۱٫۰۰۰-۱۰٫۰۰۰ است و در کلیه آب ها با هر نوع PH خاصیت حل شوندگی دارند.

فولویک ها خاصیت کلات کنندگی بسیار قوی تری نسبت به هیومیک ها دارند. مواد معدنی نمی توانند در گیاه به صورت دو طرفه حرکت کنند در حالی که فولویک اسید ها این امکان را برای مواد معدنی در گیاه فراهم می سازند. فولویک اسید پودری ماده ای زرد رنگ است.

مقاله پیشنهادی:  کرم خراط آفتی که درختان ایران را می بلعد

فولویک اسید پودری

 

مزایای مصرف هیومیک اسید

 • رفع کمبود مواد آلی خاک
 • بهبود ساختار شیمیایی خاک
 • بهبود وضعیت بیولوژیکی خاک
 • بهبود رشد و ساختار ریشه
 • بهبود و تسریع جوانه زنی بذر
 • افزایش ظرفیت تبادل کاتیونی خاک
 • افزایش بازیافت فسفر نامحلول خاک
 • افزایش جمعیت میکروب‌های مفید خاک
 • کاهش سمیت مواد مسموم کننده درون خاک
 • افزایش مقاومت گیاه در برابر انواع استرس ها
 • بهبود خاصیت فیزیکی به وسیله ی اصلاح و بهبود ساختار خاکدانه ها
 • محافظت اندام های هوایی گیاه در مقابل آفتاب سوختگی و اشعه ماورا بنفش و … .

 

هیومیک اسید مایع
 
4.6/5 (5 نظر)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *