معرفی سبزیجات پربازده

برخی از سبزیجات مانند کدو سبز، کدو خورشتی، گوجه فرنگی، خیار، فلفل و ... هستند که در یک فصل رشد محصول فراوانی تولید میکنند. در این مقاله سبزیجاتی را که به جهت تولید محصول فراوان شناخته شده اند، معرفی خواهیم کرد.

مقدمه

آیا در فضای رشد محدود کار می کنید و دوست دارید تا جایی که می توانید از یک گیاه واحد استفاده کنید؟ بنابراین مهم است که قبل از کاشت برنامه ریزی کنید و گیاه مناسبی را کشت کنید. برخی از گیاهان هستند که به طور طبیعی محصول فراوانی تولید می کنند. در حالی که سایر گیاهان اینقدر پر محصول نیستند. اگر می خواهید بدانید چه چیزی باید بکارید تا بیشترین برداشت را داشته باشید، به مکان مناسبی آمده اید.

سبزیجات پربازده

۱. کدو سبز و کدو خورشتی

اگر به یک محصول پربازده نیاز دارید، کدو سبز و کدو تنبل از آن دسته گیاهانی است که به دنبال آن هستید. این سبزیجات را می توان در تابستان و پاییز (در برخی مناطق) کشت کرد. آنها به راحتی و سریع رشد می کنند و به گیاهان بزرگتری تبدیل می شوند و برای جلوگیری از مشکلات قارچی به فضای مناسب بین هر گیاه نیاز دارند. شما به پرورش تعداد زیادی از آنها نیازی ندارید زیرا تصور می شود که هر گیاه تقریباً ده پوند (۴.۵ کیلوگرم) محصول تولید می کند.

۲ گوجه فرنگی

گوجه فرنگی دو نوع است: رشد محدود و رشد نامحدود. اگر به دنبال گوجه فرنگی با عملکرد بالا هستید، باید گونه های رشد نامحدود را جهت کشت انتخاب کنید.

گوجه فرنگی های رشد نامحدود تا اولین سرمازدگی میوه تولید خواهند کرد. توجه داشته باشید که آنها نیاز به قیم دارند و باید هرس شوند زیرا در حین تولید محصول به رشد خود نیز ادامه می دهند. بسته به گونه ای که انتخاب می کنید، می توانید تا هشت پوند (۳.۶۲ کیلوگرم) گوجه فرنگی از هر بوته برداشت کنید.

۳. خیار

انواع مختلف خیار وجود دارد. این که کدام نوع را انتخاب کنید بستگی به نحوه باغبانی شما دارد. برخی از انواع خیار بوته ای هستند، بنابراین کشت و نگهداری آنها در مزرعه آسان تر است. در حالی که انواع دیگر بالارونده هستند. اینها باید روی یک توری یا داربست یا قیم پرورش داده شوند و مخصوص گلخانه هستند؛ و اگر در باغ کشت شوند در سرتاسر باغ شما پراکنده خواهند شد.

همچنین خیارها در ارقام و اندازه های مختلفی وجود دارند. برخی از آنها برای ترشی و برخی دیگر برای استفاده در سالاد عالی هستند. صرف نظر از این که چه هدفی را برای کشت آنها دنبال میکنید، در بیشتر موارد گیاهان خیار حدود سه پوند میوه (۱.۳۶۰ کیلوگرم) در هر گیاه تولید می کنند.

۴. فلفل موزی

از بین تمام فلفل هایی که رشد می کنند، فلفل موزی عملکرد بالایی دارد. حتی در پاییز، هنگامی که باغ شروع به تحلیل رفتن می کند، فلفل های موزی هنوز هم محصول خوبی را به ارمغان می آورند.

ترفند به دست آوردن عملکرد بالا در فلفل موزی این است که در مکانی با آفتاب کامل و گرمای زیاد کشت شود. بسته به منطقه کاشت، فلفل های شما ممکن است به مدت طولانی محصول تولید نکنند. با این حال، اگر گیاهان خود را در مکان مناسب کشت کنید و به درستی از آنها مراقبت کنید هر بوته باید حدود سی فلفل تولید کند.

۵. اسفناج

اسفناج یک محصول فوق العاده برای آب و هوای خنک است. اسفناج می تواند یخ زدگی سبک را تحمل کند و یک گزینه عالی برای رشد در یک منطقه سرد است.

اسفناج به سرعت رشد می کند و می تواند کمی بیشتر از یک ماه پس از کاشت آماده برداشت شود. در هنگام برداشت، اگر برگ ها را بدون آسیب رساندن به ریشه ها برش دهید، اسفناج به رشد خود ادامه میدهدو برداشت های متعددی حاصل میشود.

۶. کدو حلوایی

کدو حلوایی جهت رشد به مکانی آفتاب گیر نیاز دارد. برای هر بوته کدو حلوایی به یک متر مربع فضا نیاز دارید. همچنین جهت رشد آن میتوانید از داربست استفاده کنید یک گیاه کدو حلوایی می تواند تا ۲۰ کدو تولید کند. کدو حلوایی همچنین یک محصول با طول عمر بالا است. پس از برداشت، می توان کدو حلوایی را تقریباً سه ماه بدون یخچال نگهداری کرد.

۷. چغندر لبویی

چغندر لبویی یک سبزی با رشد سریع است. گیاه چغندر می تواند در حدود دو ماه پس از کاشت برای برداشت آماده شود. چغندر نه تنها تولید بالایی دارد، بلکه به دلیل سرعت رشد بالا می تواند چندین بار در طول یک سال کشت شود.

ناگفته نماند که می توان چغندر را به فاصله چهار اینچ از هم کشت کرد؛ بنابراین، می توانید در یک قطعه کوچک چغندرهای زیادی را پرورش دهید. به علاوه، چغندر محصولات متعددی را ارائه می دهد. شما نه تنها ریشه چغندر را استفاده میکنید، بلکه ممکن است برگ آن را به عنوان سبزی بخورید. اگر به گیاهی چند منظوره با رشد سریع نیاز دارید چغندر ممکن است گزینه مناسبی باشد.

۸. خردل سبز

هنگام پرورش خردل سبز، باید بدانید که می توانید تعداد زیادی از آنها را در یک فضای کوچک پرورش دهید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که بذرها را در محلی با خاک حاصلخیز و دارای زهکشی خوب بریزید و می توانید سبزیجات آماده برداشت را در یکی دو ماه تهیه کنید.

همانند اسفناج، اگر خردل سبز را به جای بیرون کشیدن با ریشه، از چند سانتیمتر بالای خاک برش دهید، دوباره رشد می کند بنابراین میتوان چند برداشت داشت. همچنین در جایی که آنها به سرعت رشد می کنند می توانید کاشت متوالی را امتحان کنید تا بتوانید خردل مورد نیاز خود را تا آنجا که ممکن است در منطقه کاشت خود تولید کنید.

۹. آروگولا

آروگولا یکی از سبزیجات پرطرفدار است که طعم فلفلی خاصی دارد. اگر دوست دارید یک برگ سبزی با طعم کمی متفاوت را امتحان کنید، Arugula می تواند همان چیزی باشد که شما به دنبال آن بوده اید.

Arugula می تواند در حدود یک ماه پس از کاشت آماده برداشت شود. این گیاه را می توان در بهار و پاییز در بسیاری از مناطق کشت کرد؛ مانند برخی دیگر از سبزیجات برگدار، اگر برگها را بجای بیرون کشیدن از ریشه، از سطح زمین برش دهید می توانید چندین برداشت داشته باشید.

۱۰. سیب زمینی

سیب زمینی در شرایط مناسب می تواند یک سبزی پرمحصول باشد. اگر سیب زمینی شما در خاک مناسب و سبک کاشته شود و زهکشی خوبی داشته باشد، می تواند محصول زیادی تولید کند.

در برخی مناطق سیب زمینی را می توان در بهار و پاییز کشت کرد که این امر برداشت شما را نیز افزایش می دهد. حتماً نیازهای گیاهان سیب زمینی خود را برآورده کنید تا آنها را تشویق به تولید حداکثر سیب زمینی در بوته کنید.

۱۱. شلغم

حتی اگر طرفدار شلغم نیستید، باز هم باید به فکر پرورش آن باشید. این سبزی با عملکرد بالا در فصول سرد سال عملکرد خوبی دارد. در برخی مناطق شلغم را می توان در زمستان پرورش داد. نه تنها می توانید مقدار زیادی شلغم را در فضای کمی تولید کنید، بلکه می توانید از برگ آن به عنوان سبزی استفاده کنید.

۱۲. لوبیا چیتی

اکثر مردم وقتی به این فکر می کنند که کدام سبزیجات دارای عملکرد بالا هستند، لوبیا به ذهن آنها خطور میکند. لوبیا چیتی از جمله حبوبات برتر است. آنها حدود ۱۰ پا یا بلندتر رشد می کنند لوبیا چیتی معمولاً از دو ماه پس از کاشت تا اولین یخبندان پاییز محصول تولید می کند. آنها همچنین در هر بوته بیست غلاف تولید می کنند. این تعداد زیادی لوبیا در یک فصل رشد است.

۱۳. کاهو برگی

کاهو برگی یکی از انواع مورد علاقه کاهو برای رشد است. کاهو را می توانید در زمین، در بستر کشت بلند یا در ظروف پرورش دهید.

آماده سازی این نوع کاهو تقریباً سی روز به طول می انجامد و شرایط نگهداری آن تقریبا آسان است. اگر می خواهید محصول زیادی از یک مزرعه کوچک دریافت کنید، کاهو برگی می تواند برای شما مناسب باشد.

۱۴. بامیه

بامیه جز آن دسته محصولاتی نیست که بتوان آن را در بهار، زود کاشت. تا زمانی که دمای هوا در بهار کاملاً در حال نوسان است نباید آن را به زمین انتقال داد. هنگامی که نوسانات دمایی برطرف شد شما میتوانید بامیه را در زمین اصلی کشت کنید یا نشا آن را به زمین منتقل کنید.

جهت برداشت محصول بامیه مطمئن شوید که بامیه را تا زمانی که جوان و لطیف است از بوته بچینید. هرچه برداشت را به موقع انجام دهید، گیاهان خود را به تولید بیشتر تشویق می کنید.

۱۵. کلم کیل

کلم کیل جز آن دسته از سبزیجاتی است که میتواند در ماههای سرد زمستان نیز رشد کند. می توانید کلم پیچ را در بهار یا پاییز کشت کنید تا زمانی که برگها را بریده و به ریشه ها آسیب نرسانید میتوانید برداشت مداوم داشته باشید تا گیاه از بین برود.

۱۶. سویس چارد

یکی دیگر از سبزهای برگ دار که می تواند محصول زیادی را تولید کند، سوئیس چارد است. این گیاه هستم بسته به نوع انتخاب شما برای رشد، رنگهای متنوع و مواد مغذی بسیار زیادی دارد.

تا زمانی که برگها را بریده و گیاهان را به از ریشه بیرون نکشید، چارت می تواند محصول فراوانی را به همراه داشته باشد. اگر ریشه ها دست نخورده باقی بمانند، گیاهان تا پایان فصل رشد به تولید خود ادامه می دهند.

۱۷. تربچه

تربچه نه تنها دارای عملکرد بالا است، بلکه سریع رشد می کند. از کاشت تا برداشت این محصول تنها چهل و پنج روز طول می کشد.

این سبزی به فضای زیادی احتیاج ندارد؛ بنابراین، شما میتوانید مقدار بیشتری را در یک مزرعه کوچک پرورش دهید و همچنین میتوانید چندین کاشت در یک فصل رشد داشته باشید.

۱۸. نخودفرنگی

آخرین سبزی پربازده ما نخود فرنگی است. مهم این است که شما نخود فرنگی را در حیاط منزل باید به صورت عمودی پرورش دهید. شما باید قیمی را در چند اینچی پشت هر گیاه قرار دهید تا گیاه به آن تکیه دهد.

غلاف نخود فرنگی را هنگام جوان و لطیف بودن برداشت کنید تا بهترین طعم را داشته باشد.

جمع بندی

این مقاله سبزیجات پرمحصول را به شما معرفی میکند. پر بازده ترین سبزیجات عبارتند از کدو سبز و کدو خورشتی، گوجه فرنگی، خیار، فلفل موزی، اسفناج، کدو حلوایی، چغندر لبویی، خردل سبز، آروگولا، سیب زمینی، شلغم، لوبیا، بامیه، کاهو، کلم کیل، سویس چارد، تربچه و نخود فرنگی. امیدواریم شما با خواندن ایده خوبی داشته باشید که در باغ خود کدام محصول پربازده را پرورش دهید.

این پست برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

میانگین امتیاز ۳.۹ / ۵. مشارکت‌کننده‌ها: ۱۴

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد!

اگر این مقاله را دوست داشتید و مفید بود ...

این مقاله رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذار!

از این که این مقاله برایتان مفید نبود متاسفیم!

چگونه این مقاله رو بهبود بدیم؟

به ما بگو چطور بهتر شیم؟

منتظر دیدگاه شما هستیم! ارسال دیدگاه
۳ دیدگاه پرسش و پاسخ خود را درباره این مطلب ارسال کنید!
 1. علیرضا کاظمی
  1400/09/02

  اگر در زمینه اصلاح خک و خاکهای مطلوب برای گهاهان پر بازده و همچنین کودهای مصرفی و کلا نیازهای انها اب نور دما و . . . نوشته بودید فکر میکنم کار را تمام کرده بودید البته همین مقدار کار هم قابل تقدیر هست باسپاس فراوان

 2. کاظمی
  1400/09/02

  بسیار عالی ممنون

 3. وقاری
  1400/08/15

  سلام.وقت بخیر
  از مطالب آموزنده شما استفاده کرده ام و تقریبا تمام مطالب سایت را مطالعه نموده ام.
  درخواست من این است که سبزیهای بالا را به ترتیب فصل یا ماه کاشت ، تیتر بندی و منتشر فرمایید.. با تشکر

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*