راهنمای ساده برای باغبانی ارگانیک

اگر شما هم به باغبانی ارگانیک و سالم علاقه‌مند هستید این مقاله شما را در شروع باغبانی ارگانیک و پرورش محصولات سالم راهنمایی می‌کند.

راهنمای باغبانی ارگانیک

مقدمه

به نظر می‌رسد که این روزها تمایل زیادی برای هر چیز ارگانیک (از محصولات گرفته تا عطرها) وجود دارد. تقریباً همه می‌خواهند از محصولات ارگانیک و طبیعی استفاده کنند. خوشبختانه راهنمایی مبتدی ما به شما نشان می‌دهد چگونه می‌توانید یک باغ ارگانیک را با نکات، ترفندها و راهنمایی‌های درست ایجاد کنید که موفقیت شما را تضمین می‌کند. به مطالعه ادامه دهید، همان‌طور که در ادامه خواهیم گفت:

  • باغبانی ارگانیک چیست؟
  • مزایای باغبانی ارگانیک
  • برترین ابزارهای باغبانی ارگانیک
  • راهنمای مبتدیان برای راه‌اندازی یک باغ ارگانیک

باغبانی ارگانیک چیست؟

باغبانی ارگانیک هنر پرورش هر چیزی که شما در حیاط یا باغچه پرورش می‌دهید بدون استفاده از هرگونه سموم دفع آفات یا کودهای شیمیایی است؛ اما هدف کشت ارگانیک چیزی فراتر از استفاده‌نکردن از مواد شیمیایی است. یک سیستم و فلسفه اعتقادی کامل در مورد چگونگی و چرایی باغبانی ارگانیک در خانه وجود دارد. یک باغ خانگی ارگانیک با یک باغ معمولی متفاوت است زیرا باغداران ارگانیک مراقبت می‌کنند تا کل اکوسیستم را به روشی طبیعی و جامع پشتیبانی کنند. مزایای آن بسیار زیاد است و فقط با داشتن دانش کافی، باغ‌های ارگانیک می‌توانند تقریباً در هرجایی رونق بگیرند.

مزایای باغبانی ارگانیک

فواید باغبانی ارگانیک بسیار گسترده است و فراتر از عملکرد محصول یک‌فصل است. آن‌ها می‌توانند شامل مواردی ازجمله حفاظت از آب، سلامت خاک و محیط‌زیست تا تنوع گیاهان باشند. همه مزایا به‌طورکلی به یکی از دودسته تقسیم می‌شوند. یا اثرات مثبت زیست‌محیطی یا کاهش مصرف سموم دفع آفات و مواد شیمیایی هنگام خوردن غذا است.

  • بهبود سلامت خاک: با افزودن مواد و عناصر طبیعی آلی و رسیدگی منظم به خاک، باغ‌های ارگانیک در بستری از مواد مغذی غنی شکوفا می‌شوند و محصولات غیرسمی و مقاومی مثل شکوفه، میوه، سبزی‌ها تولید می‌کنند. افزودن مواد آلی به خاک هنگام آماده‌سازی آن برای کاشت، فرسایش خاک را نیز با گذشت زمان کاهش می‌دهد.
  • افزایش مواد مغذی و ارزش غذایی بالاتر و کاهش مصرف سم: تصور می‌شود که میوه‌ها و سبزی‌هایی که به صورت ارگانیک پرورش می‌یابند، در مقایسه با انواع غیر ارگانیک، مقدار مواد معدنی و ویتامین بیشتری دارند. همچنین محصولات ارگانیک فاقد سموم دفع آفات و مواد شیمیایی مورد استفاده در فرایند رشد هستند درنتیجه مصرف سموم کاهش پیدا می‌کند.
  • پس‌انداز پول: اگر خوردن غذا به‌صورت ارگانیک برای شما مهم است، احتمالاً رشد محصولات ارگانیک توسط خودتان در مقابل پرداخت ۳۰-۴۰ درصد هزینه بیشتر برای محصولات دارای برچسب‌های ارگانیک در فروشگاه ارزان‌تر خواهد بود.
  • حفاظت از آب: افزودن مواد آلی به خاک نه‌تنها به کاهش فرسایش خاک کمک می‌کند، بلکه باعث صرفه‌جویی در مصرف آب نیز می‌شود که در شرایط خشک‌سالی بسیار مناسب است.
  • اثرات زیست‌محیطی: شاید بارزترین فایده باغبانی به‌صورت ارگانیک کاهش مواد شیمیایی سمی است که به محیط‌زیست ما وارد می‌شود. به این دلیل که شما سموم کشاورزی یا سایر کودهای شیمیایی استفاده نخواهید کرد، بنابراین درکل فرایند تولید ارگانیک بسیار تمیزتر و به‌طورکلی برای محیط‌زیست بهتر است.

ابزارهای باغبانی ارگانیک

اگر ابزار مناسبی داشته باشید باغبانی سخت نیست. باغبانی ارگانیک در مورد آنچه شما برای کاشت و داشت در باغ خود به آن نیاز دارید، متفاوت از باغبانی معمولی نیست. موارد زیر را در دست داشته باشید تا نگهداری از باغ خود را تا حد ممکن آسان کنید.

راهنمای ابتدایی برای راه‌اندازی یک باغ ارگانیک

اکنون‌که فهمیدید چرا باغبانی ارگانیک گزینه خوبی است، وقت آن است که یاد بگیرید چگونه یک باغ ارگانیک را از ابتدا راه‌اندازی کنید. در ادامه راهنمای گام‌به‌گام و همه نکات باغبانی ارگانیک موردنیاز را بخوانید.

۱. مکانی را انتخاب کنید

این ممکن است مهم‌ترین مرحله از روند کلی باشد. نور آفتاب برای رشد هر باغچه، ارگانیک یا معمولی بسیار مهم است. شما باید محلی را انتخاب کنید که حداقل ۶ تا ۸ ساعت در روز نور داشته باشد و از مناطقی که سایه درختان بزرگ یا سازه دارند، دور شوید.

چه چیزی باعث ایجاد یک مکان عالی برای باغبانی ارگانیک می‌شود؟

خورشید: دریافت ۶ تا ۸ ساعت نور در روز ایدئال است که بسته به محصول کشت شده متفاوت است. گیاهانی مانند کاهو و برخی گیاهان می‌توانند سایه جزئی را تحمل کنند و وجود کمی سایه برای آن‌ها قابل‌قبول است.

نبود رقابت ریشه‌ای – حتی اگر یک درخت بزرگ، منطقه موردنظر برای کشت ارگانیک را سایه‌اندازی نکند، ریشه‌ها ممکن است برای رطوبت بجنگند، بنابراین بهتر است مکان یک باغ ارگانیک را در کنار درختان عظیم انتخاب نکنید.

خاک عالی – خاک غنی از مواد مغذی و زهکشی مناسب برای یک باغ ارگانیک ضروری است. مقدار زیادی کمپوست را برای افزودن مواد مغذی به خاک اضافه کنید.

زهکشی خوب – اطمینان حاصل کنید که محلی که می‌کارید زهکشی مناسبی داشته باشد زیرا برای موفقیت باغ‌ها حیاتی است.

فاصله – هرچه باغ به خانه شما نزدیک‌تر باشد، احتمال رسیدگی منظم به آن بیشتر است. همچنین در نظر بگیرید که مکان موردنظر جهت کشت ارگانیک چقدر به منبع آب نزدیک است.

کشت روی بسترهای بلند (پشته): برای کسانی که اولین‌بار اقدام به کشت می‌کنند کشت روی پشته بهتر است زیرا وجین علف‌های هرز و آبیاری آن راحت‌تر است.

۲. آماده‌سازی خاک

خاک باید غنی‌شده و دارای pH مناسب باشد. برای اطمینان از pH خاک، آزمایش خاک انجام دهید. بسته به سطح پایه خاک، ممکن است لازم باشد یک کمپوست با کیفیت بالا اضافه کنید. توده‌های کمپوست خانگی یک منبع عالی است، اما اگر کمپوست شما آماده نیست، افزودن یک خاک آلی در چند اینچ بالای خاک گزینه خوبی است.

کودهای ارگانیک: کود به رشد و تولید بیشتر گیاهان کمک می‌کند. گیاهان اگر به‌درستی بارور نشوند، عملکرد چندانی نخواهند داشت، بنابراین حدود یک ماه یا پس از کاشت، شروع به‌اضافه کردن مواد مغذی به خاک کنید که گیاهان قبلی از آن استفاده کرده‌اند. برای بهترین نتیجه از کودهای آلی استفاده کنید که با عناصر ریزمغذی تقویت شده باشد.

آماده سازی زمین

۳. گیاهان خود را انتخاب کنید

انتخاب گیاهان مناسب یکی از مهم‌ترین قسمت‌های برنامه‌ریزی یک باغ ارگانیک است. اولین قدم انتخاب گیاهی که زیاد استفاده می‌کنید است. همچنین فصل کشت گیاهان را در نظر بگیرید. برخی از گیاهان مانند آروگولا یا بروکسل در گرم‌ترین ماه‌های تابستان عملکرد خوبی ندارند و با آب‌وهوای خنک سازگارند، بنابراین مهم است که گیاهان در فصل مناسب کشت شوند.

ازآنجاکه در کشت ارگانیک به‌جای استفاده از سموم دفع آفات، از روش‌های جایگزین برای رشد بهینه استفاده می‌شود، گیاهان همراهی را انتخاب کنید که به خنثی‌سازی آفات شناخته‌شده یا به بهبود عطروطعم و سلامتی گیاه کمک کنند (به مقاله کشت همراه مراجعه کنید). به‌عنوان‌مثال، گل آمرانت و ریحان هر دو گیاه همراه خوبی برای گوجه‌فرنگی هستند و هر دو حشرات را دفع می‌کنند. ریحان همچنین باعث بهبود رشد و عطروطعم و همچنین جلوگیری از بیماری در گوجه‌فرنگی می‌شود.

گیاهان برای مبتدیان

رشد برخی از گیاهان از گیاهان دیگر آسان‌تر است. اگر این یکی از اولین تجربه‌های باغبانی شماست گیاهانی را انتخاب کنید که به سرسختی معروف هستند و موفقیت شما را تضمین کنند.

گیاهان آب‌وهوای سرد

برخی از آسان‌ترین گیاهان برای پرورش در آب‌وهوای سرد عبارت‌اند از: هویج، کاهو، نخودفرنگی، تربچه، اسفناج

گیاهان آب‌وهوای گرم

اگر در آب‌وهوای گرم‌تر زندگی می‌کنید یا می‌خواهید یک باغ تابستانی کشت کنید ابتدا این گیاهان را امتحان کنید: ریحان، لوبیا سبز، گل همیشه‌بهار، آفتاب‌گردان، گوجه‌فرنگی‌ها و کدوسبز

۴. آفات را به‌صورت ارگانیک کنترل کنید

باغبانان ارگانیک برای مقابله با هجوم آزاردهنده (و گاه مضر) که به باغ‌های میوه‌وتره‌بار حمله می‌کنند، به استفاده از تکنیک‌های جایگزین و سبز تبحر دارند. کاشت همراه یکی از روش‌های عالی برای دور نگه‌داشتن حشرات و آفات است و تعدادی حشره‌کش خانگی و کاملاً طبیعی و بدون مواد شیمیایی برای خرید در دسترس است. برخی از آن‌ها مثل آب‌صابون برای کنترل شته‌ها، کنه‌ها، سوسک‌ها و سایر حشرات گرسنه هستند.

۵. تصمیم‌گیری در مورد برنامه آبیاری

بلافاصله پس از کاشت، گیاهان جدید را به‌خوبی آبیاری کنید اما مراقب باشید که آن‌ها را غرقابی نکنید. تا زمانی که بذرها جوانه‌زده یا ریشه‌ها ایجاد شود هر روز آبیاری کنید. بعدازآن، بیشتر سبزی‌ها باید هر هفته حدود یک اینچ آبیاری شوند. بارندگی ممکن است این نیاز را برطرف کند، اما اگر بارندگی نباشد، آماده آبیاری گیاهان تشنه باشید. نصب سیستم قطره‌ای یا تایمر آب اتوماتیک راهی عالی برای حفظ رطوبت و رشد گیاهان با حداقل تلاش است.

۶. برداشت

بهترین قسمت در باغبانی زمان برداشت است. برداشت پاداش زمان و تلاشی است که در باغ صرف کرده‌ایم و باغ‌ها به این هدیه دادن ادامه می‌دهند زیرا اکثر گیاهان وقتی‌که از آن‌ها برداشت کنیم محصول بیشتری تولید می‌کنند. در اوج فصل رشد، ممکن است لازم باشد میوه‌ها و سبزی‌ها رسیده را روزانه برداشت کنید.

برداشت محصولات ارگانیک

۷. مراقبت و نگهداری را به‌طور مداوم انجام دهید

یک باغ ارگانیک را درست مثل یک باغ معمولی نگهداری کنید. آبیاری، وجین علف‌های هرز و برداشت منظم برای گرفتن بهترین نتیجه اهمیت دارد. پس از پایان فصل و پایان باغبانی در سال، مراحل دیگری وجود دارد که باید انجام دهید تا فضای خود را برای فصول آینده آماده نگه‌دارید:

تناوب محصول: تناوب زراعی یک روش اثبات شده است که برای بهینه نگه‌داشتن خاک در هر فصل استفاده می‌شود. با جابه‌جایی محل کشت گیاهان در هرسال، خاک فرصتی برای بهبود و جمع‌آوری مواد مغذی دارد که ممکن است یک گیاه در طول فصل رشد قبلی خاک را از آن تخلیه کرده باشد.

افزودن غذای گیاهی: افزودن یک غذای گیاهی ارگانیک به‌صورت دوره‌ای به تقویت تولید گیاهان کمک می‌کند و آن‌ها را راضی نگه می‌دارد.

باغ ارگانیک خود را تمیز نگه‌دارید: بخشی از یادگیری، نحوه ساخت یک باغ ارگانیک حفظ بالای تمیزی باغ است. این به دو دلیل اهمیت دارد: اول، انجام کارهایی مانند ازبین‌بردن برگ‌ها و گیاهان بیمار و مرده هم از شیوع بیماری جلوگیری می‌کند و هم گیاهان را از تلاش برای احیای قسمت‌های بیمار، مرده یا در حال مرگ بازمی‌دارد. قسمت دوم نگهداری منظم باغ، نگهداری مداوم آن است که درنهایت به معنای تمیزکردن آسان‌تر در پایان فصل است.

جمع‌بندی

باغبانی ارگانیک هنر پرورش هر چیزی که شما در حیاط یا باغچه پرورش می‌دهید بدون استفاده از هرگونه سموم دفع آفات یا کودهای شیمیایی است. فواید باغبانی ارگانیک بسیار گسترده است و فراتر از عملکرد محصول یک‌فصل است. برخی از فواید آن عبارت‌اند از: بهبود سلامت خاک، افزایش مواد مغذی و ارزش غذایی بالاتر و کاهش مصرف سم، حفاظت از آب، پس‌انداز پول و کاهش مواد شیمیایی سمی که به محیط‌زیست ما وارد می‌شود.

منبع: gilmour – organic gardening

این پست برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

میانگین امتیاز ۴.۲ / ۵. مشارکت‌کننده‌ها: ۱۳

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد!

اگر این مقاله را دوست داشتید و مفید بود ...

این مقاله رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذار!

از این که این مقاله برایتان مفید نبود متاسفیم!

چگونه این مقاله رو بهبود بدیم؟

به ما بگو چطور بهتر شیم؟

منتظر دیدگاه شما هستیم! ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*