احداث فضای سبز و معرفی گیاهان مناسب فضای سبز

فضای سبز امروزه به دلیل تغییرات در روش های زندگی و بافت شهرها نسبت به گذشته اهمیت خیلی بیشتری پیدا کرده است. برعکس تصور عموم از ساده انگاری این مهم، فضای سبز علمی تخصصی، با اصول و قواعدی ظریف از جمله انتخاب گیاه، جا‌نمایی درست گیاه، فاصله کاشت، اصول کاشت هر گیاه و … می‌باشد. […]

فضای سبز امروزه به دلیل تغییرات در روش های زندگی و بافت شهرها نسبت به گذشته اهمیت خیلی بیشتری پیدا کرده است. برعکس تصور عموم از ساده انگاری این مهم، فضای سبز علمی تخصصی، با اصول و قواعدی ظریف از جمله انتخاب گیاه، جا‌نمایی درست گیاه، فاصله کاشت، اصول کاشت هر گیاه و … می‌باشد. نکته بسیار مهم که می توان آن را مهم تر از احداث فضای سبز دانست نگهداری از فضای سبز است که شامل مواردی از جمله کود دهی، سم پاشی (در صورت نیاز)، هرس و فرم دهی گیاهان و… میباشد.

 

احداث فضای سبز

اصول اولیه در مورد احداث فضای سبز می توان به :

۱) اصلاح خاک در صورت لزوم

در گام اول خاک مورد نظر باید نمونه برداری شود و به آزمایشگاه خاک انتقال منتقل گردد تا از عناصر موجود در خاک و بافت آن اطلاعات کامل و جامع کسب گردد.

۲) انتخاب گونه گیاهی مناسب

گیاهانی که مقاوم به آفات و بیماری، متناسب با بافت خاک، سایه اندازی و… انتخاب گردد.

گیاهان فضای سبز

 

۳) استفاده از گیاهان قوی و عاری از بیماری و آفات

برای داشتن گیاهان سالم و قوی حتما باید نهال ها را از گلخانه های عاری از آلودگی میکروبی و آفات تهیه کرد. توجه به این نکته میتواند تا حدود زیادی در مراحل بعدی رشد هزینه‌های مبارزه با بیماری‌ها و دفع آفات را کاهش دهد و از طرفی و انرژی گیاه بیشتر در جهت رشد مطلوب نهادینه خواهد شد.

۴) کاشت اصولی گیاهان

از آنجا که گیاهان مختلف دارای نیاز های اکولوژیکی، شکل ساختاری و خصوصیات فیزیولوژیکی متفاوتی هستند نیازمند شرایط رشد متفاوت از جمله عمق کاشت و نوع آبیاری، نیاز تغذیه ای و نحوه نگهداری و فصل مناسب کاشت متفاوت میباشند بنابراین بسته به نوع گیاه باید روش کاهش منحصر به هر خانواده گیاهی را طبق اصول رعایت کرد.

 

نگهداری از فضای سبز

نگهداری فضای سبز، کاری تخصصی تر و ظریف تر از احداث فضای سبز می باشد، زیرا در ۱۲ ماه سال فضای سبز احداث شده نیاز به نگهداری اصولی دارد.

نگهداری فضای سبز، صرفا آبیاری نیست بلکه شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. تغذیه اصولی گیاهان نسبت به گونه گیاهی
 2. آبیاری بر اساس نیاز آبی گیاهان
 3. سم پاشی اصولی، برای مبارزه با آفات و بیماری های گیاهی
 4. هرس و فرم دهی گیاهان (در صورت غیر اصولی بودن هرس، عمر گیاهان بسیار کوتاه می‌شود)
 5. اصلاح روش های آبیاری
 6. اصلاح بافت خاک و تامین مواد آلی و …

نگهداری از فضای سبز

عبارت های رایج در فضای سبز

درخت

گیاهی که دارای ریشه، طوقه، تنه اصلی و تاج باشد را درخت می گویند. طوقه محل اتصال تنه به ریشه و محل ذخیره ی کربوهیدرات ها است.

درخت و فضای سبز

 

درختچه

به گیاهانی گفته میشود که از ناحیه طوقه به چند شاخه اصلی تقسیم می‌شود این شاخه ها رشد کرده و تاج درختچه را تشکیل میدهد که قابلیت هرس و فرم دهی را دارند. به عنوان مثال میتوان از  به‌ژاپنی ، یاس زرد ، رز و … نام برد.

درختچه گل یاس زرد

 

گل های فصلی یکساله

این گیاهان عموما بصورت نشایی تولید میشوند و علفی و یکساله هستند و دوره رشد خود را در بازه زمانی یکساله به پایان رسانده و در فصل سرد از بین میرود. مانند ناز آفتابی، جعفری و …

گل جعفری

 

گیاهان دو ساله

به گیاهانی که به صورت نشایی کاشت می شوند و در زمستان سبز باقی می مانند را گیاهان دو ساله می‌گویند مانند کروپسیس و مارگریت و…

مارگاریت

 

گیاهان غده ای و ریشه ای

به گیاهانی که در طول زمستان اندام های هوایی آنها خشک می شوند را گیاهان غده ای ریشه ای می گویند. در طول زمستان اندام های هوایی این گیاهان از نزدیک ریشه قطع می شوند و در سال آینده شروع به جوانه زنی و رشد می کنند. به عنوان مثال: اختر، شقایق، زعفران و …

درختان همیشه سبز

به درختانی که در فصل سرما خزان ندارند و در تمام فضول سبز می باشند را درختان همیشه سبز می گویند. به عنوان مثال خانواده درختان کاج و سرو

 

درختان خزان کننده

درختانی که در فصل سرما بخاطر تغییرات فیریولوژیکی و هورمونی برگ های خود را از تاج جدا می کنند را درختان خزان شونده می گویند. به عنوان مثال: اقاقیا، زیتون تلخ، چنار، افرا و …

گیاهان پوششی در فضای سبز

یکی از مهم ترین و پر طرفدارترین گیاهانی که در فضای سبز خواستار زیادی برای کاشت دارند، گیاهان پوششی می‌باشد. گیاهان پوششی از لحاظ زیبایی شناسی مانند یک فرش در فضای سبز می باشد که پس زمینه کاشت گیاهان دیگر را فراهم می‌کند و از ایجاد گرد و خاک جلوگیری می‌کنند.

فضای سبز گیاهان پوششی

از گیاهان پوششی که استفاده زیاد می‌شود عبارتند است:

چمن (اسپرت، آفریقایی و …)

برای کاشت این گیاه در ابتدا باید زیر سازی به درستی انجام گیرد. برای اینکار اول خاک را شن‌کشی می‌کنیم تا سنگ ها و نخاله های بزرگ جمع آوری گردند و سپس زمین را به خوبی تسطیح می‌کنیم.

بر روی این زمین تسطیح شده و شن کش شده ۳ الی ۵ سانتی متر خاک رس ریخته و سپس دوباره تسطیح را انجام می‌دهیم و شروع به غلطک زنی می‌کنیم. معمولا غلطک ۳۰ الی ۵۰ کیلویی مناسب می باشد. در مرحله بعد باید بذر به صورت یکنواخت در کل سطح پخش گردد. (به نوع بذر، فصل و … معمولا متری ۱۰۰ الی ۱۵۰ گرم در متر مربع استفاده می‌شود.)

باید توجه داشت روش آبیاری، میزان آبیاری مخصوصا فصل کشت بسیار مهم می‌باشد. آبیاری های اولیه حتما باید با سر آب پاش و به صورت اسپری انجام گیرد تا از جا به جایی بذر جلوگیری شود. چمن گیاهی است که به رسیدگی های مختلفی نیاز دارد و گیاهی پرتوقع نسبت به آب ،کود و… می باشد.

اصلاح و سرزنی چمن باید همیشه به صورت منظم و مرتب انجام گیرد. نگهداری از چمن دارای مراحل مختلفی مانند هوادهی زمستانه، خاک و کود دهی و … می‌باشد.

چمن اسپرت

 

گیاه پوششی عروس (فیله آ)

این گیاه هم به صورت بذری و هم به صورت نشایی قابل تهیه و کاشت می‌باشد. روش کاشت بذری آن مشابه کاشت چمن می باشد. توصیه می‌گردد کسانی که تجربه این روش کاشت را ندارند، از نشاء آن جهت کاشت استفاده کنند که ۸ الی ۱۲ عدد در متر کاشته می‌شود و بعد از مدت کوتاهی تمام سطح را پر می‌کند.

قابل توجه است که چمن عروس نسبت به چمن، نگهداری، کوددهی آسان تر و توقع آبی کمتر دارد و نیازی به سرزنی و … ندارد و فقط هرس کادر را می طلبد. خاک این گیاه باید حداقل تا عمق ۳۰ سانتی متری سبک و نرم باشد و در غیر این صورت باید خاک اصلاح گردد.

 

شبدر زینتی (دایکوندرا)

این گیاه پوششی نیز مانند چمن کشت می‌شود و به صورت بذری و نیز بصورت رولی میتوان کاشت. توصیه می گردد در صورت عدم تجربه کافی به صورت رولی کاشت انجام شود. کاشت رولی این گیاه نیز نیاز به تسطیح بسیار مناسب، زهکش عالی، کوبیدن و … دارد.

شبدر زینتی دایکوندرا

معرفی چند گیاه پوششی دیگر

 1. فستوکا
 2. بو مادران
 3. مارگریت
 4. کروپسیس
 5. آلیسوم
 6. بابونه
 7. سدوم
 8. و …

که همه این گیاهان بهترین روش کاشت آنها به روش نشاء کاری بسیار بهتر و راحت تر انجام می‌گیرد. هر کدام از این گیاهان پوششی دارای ویژگی های منحصر بفرد خود می‌باشند و در نتیجه شرایط نگهداری، روش های آبیاری، میزان آبیاری و … منحصر به خود گیاه می باشد.

این پست برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

میانگین امتیاز ۳.۶ / ۵. مشارکت‌کننده‌ها: ۲۵

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد!

اگر این مقاله را دوست داشتید و مفید بود ...

این مقاله رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذار!

از این که این مقاله برایتان مفید نبود متاسفیم!

چگونه این مقاله رو بهبود بدیم؟

به ما بگو چطور بهتر شیم؟

منتظر دیدگاه شما هستیم! ارسال دیدگاه
۲ دیدگاه پرسش و پاسخ خود را درباره این مطلب ارسال کنید!
 1. حمیدرضا
  ۱۳۹۸/۰۷/۲۰

  با سلام خدمت شما عزیزان بهتر نبود قیمت محصولاتان در سایت درج می کردید اگر امکان دارد این کار انجام دهید با تشکر از شما

  • حافظ بهاری
   ۱۳۹۸/۰۷/۲۱

   با سلام و سپاس از ثبت نظرتان
   قیمت تمامی محصولات شامل کود ها و ادوات از ابتدای فعالیت سایت درج شده است و فقط جهت استعلام قیمت و موجودی نشاء و بذر می‌بایست تماس بگیرید.

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*