سیستم‌های آبیاری در گلخانه

چکیده در میان میکروآبپاش‌­ها محبوب‌­ترین نوع آن­ها میکروآبپاش­‌هایی هستند که شعاع پاشش حدوداً ۲ متر دارند، که این میزان شعاع پاشش بستگی به فشار سیستم و نوع نازل مورد استفاده دارد. در این میان میکروآبپاش­‌هایی که با جریان یافتن آب در آنها از بستر زمین خارج شده و هنگام قطع جریان آب به داخل زمین باز […]

سیستم های آبیاری در گلخانه

چکیده

در میان میکروآبپاش‌­ها محبوب‌­ترین نوع آن­ها میکروآبپاش­‌هایی هستند که شعاع پاشش حدوداً ۲ متر دارند، که این میزان شعاع پاشش بستگی به فشار سیستم و نوع نازل مورد استفاده دارد. در این میان میکروآبپاش­‌هایی که با جریان یافتن آب در آنها از بستر زمین خارج شده و هنگام قطع جریان آب به داخل زمین باز می­‌گردند در حال گسترش می‌­باشند.

نوع دیگری از آبپاش­‌ها، آبپاش­‌های سیاری هستند که در انتهای محل خروجی آب (شلنگ) قرار می­‌گیرند و می‌­توان آن­ها را از یک مکان به مکان دیگر منتقل کرده و قابل جابجایی می‌­باشند.

سیستم آبیاری گلخانه­‌ها با آبپاش­‌های میکرو ترجیحاً برای خاک­‌های با بافت شنی به دلیل اینکه سطح بیشتری از پاشش را در بر می‌­گیرند مورد استفاده قرار می‌­گیرد. این نوع میکروآبپاش‌­ها برای آبیاری گل­‌های رز، گل­‌های کوچک و مناطق کوچکتر ایده­‌آل می‌­باشند.

سیستم‌های آبیاری گلخانه

انواع سیستم‌­های مورد استفاده برای آبیاری گلخانه‌­ها به شرح ذیل می­باشد:

آبیاری با دیفیوزر­ها یا پخش کننده­‌ها (Irrigation with Diffusers)

   در مواردی در سیستم­‌های آبیاری در گلخانه‌­ها از دیفیوزرها یا پخش‌­کننده‌­ها استفاده می‌­شود که این سیستم­‌ها دارای تجهیزات جانبی‌­ای هستند که مشابه سیستم آبپاش می­‌باشد و برای آبیاری در نواحی باریک مورد استفاده قرار می­‌گیرند، که در این نوع معمولاًً فشار آب سیستم به مرحله‌­ای که آبیاری گیاه صورت می­‌گیرد بستگی دارد، به دلیل اینکه در این نوع مدل در قسمت انتهایی نازل نوعی پیچ تنظیم شونده دستی قرار دارد.

آبیاری زیرزمینی (Underground Irrigation)

   این نوع مدل از آبیاری، سیستم آبیاری گلخانه­‌های زیرزمینی می‌­باشد و روشی است که در این روز­ها بیشتر مورد استفاده قرار می­‌گیرد.

در این نوع سیستم آبیاری، آب از طریق روزنه‌­هایی درون لوله­‌هایی که به عمق حدود ۱۰ تا ۵ سانتی­متر در زیر خاک دفن شده­‌اند به اطراف سیستم ریشه گیاه پخش می‌­­شود.

میزان عمق کارگزاری لوله­‌های آبیاری در داخل خاک بستگی به حداکثر میزان بافت خاک از لحاظ شنی یا رسی بودن دارد.

یکی از مزایای این سیستم آبیاری این است که با قرار نداشتن در معرض هوای آزاد تلفات تبخیر آب کمتری را در بر دارد.

آبیاری شیلنگی (Irrigation with Hose)

آبیاری با شیلنگ، سیستمی از آبیاری در گلخانه­‌ها می‌­باشد که از طریق شیلنگ پلاستیکی گیاهان را آبیاری می‌­کنند که این سیستم آبیاری خیلی برای گلخانه­‌ها توصیه نمی‌­شود، و دلیل عمده آن زمان زیادی است که توسط فرد آبیار برای جابجایی دستی شیلنگ و آبیاری مناطق مختلف اختصاص داده می­‌شود. علاوه بر دلیل مذکور در این سیستم آبیاری هرگز یکنواختی پاشش مطلوب و بهینه صورت نمی­‌گیرد و این به دلیل این است که در برخی مناطق آب بیشتر پاشش می­‌شود و عدم یکنواختی در پاشش را داریم .

اگر قرار باشد ازسیستم شیلنگی برای آبیاری گیاهان استفاده شود لازم است که کیفیت موادی که در ساخت شیلنگ آبیاری مورد استفاده قرار می­‌گیرد را در نظر داشت، زیر خم شدن و چین خوردگی شیلنگ­‌های آبیاری باعث عدم عبور آب و کمبود پاشش در بعضی مناطق می‌­شود.

سیستم‌­های آبیاری پرکاربرد در گلخانه­‌ها

آبیاری قطره­‌ای (Drip Irrigation)

این نوع سیستم آبیاری در گلخانه‌­ها برای آبیاری در پای هر گیاه استفاده می­‌شود که دو مدل از آن وجود دارد، سیستم آبیاری قطره­‌ای در خط و روی خط.

نوع اول در خط محل خروجی آب در همان روی لوله تعبیه می‌گردد و در نوع دوم روی خط محل خروجی آب درون لوله قرار دارد.

از مزایای این نوع سیستم‌­های آبیاری در گلخانه‌­ها می‌­توان به صرفه‌­جویی در مصرف زیاد آب و همچنین حفظ رطوبت ثابت در بستر خاک بدون ایجاد چالاب یا مانداب اشاره کرد.

همچنین با استفاده از این نوع سیستم‌­ها می‌­توان از آب شور برای آبیاری گیاهان استفاده کرد و علت آن این است که این سیستم با فراهم کردن آب اضافی برای شستشوی نمک‌­ها در نواحی عمیق تر خاک، نمک‌­های اضافه را در ناحیه ریشه به زیر منطقه ریشه منتقل کرده و باعث آبشویی املاح می­‌گردد.

همچنین در این نوع سیستم­‌ها امکان استفاده از محلول کود وجود دارد که این محلول مستقیماً به ریشه گیاه می‌­رسد. در این نوع سیستم آبیاری به دلیل احتمال گرفتگی قطره­‌چکان­‌ها استفاده از سیستم فیلتراسیون مناسب لازم است.

آبیاری قطره­‌ای در گلخانه
سیستم آبیاری قطره‌ای در گلخانه

مقاله مرتبط: مزیت بوم­ آبیاری در کاهش مصرف آب

منبع: http://gestiriego.com

این پست برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

میانگین امتیاز ۴.۱ / ۵. مشارکت‌کننده‌ها: ۹

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد!

اگر این مقاله را دوست داشتید و مفید بود ...

این مقاله رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذار!

از این که این مقاله برایتان مفید نبود متاسفیم!

چگونه این مقاله رو بهبود بدیم؟

به ما بگو چطور بهتر شیم؟

منتظر دیدگاه شما هستیم! ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*