مزیت بوم­ آبیاری در کاهش مصرف آب

مقدمه در سال‌های اخیر شاید بتوان بزرگ‌ترین مشکل کشور ما ایران را کمبود آب، خصوصاً در بخش کشاورزی دانست. با توجه به نیاز کشور به تولید پایدار در بخش کشاورزی لازم است تا همه کشاورزان حتی در مناطقی که با کمبود آب مواجه نیستند، استفاده از سیستم‌های جدید آبیاری را در اولویت برنامه‌های کاری خود […]

دستگاه بوم آبیاری گلخانه

مقدمه

در سال‌های اخیر شاید بتوان بزرگ‌ترین مشکل کشور ما ایران را کمبود آب، خصوصاً در بخش کشاورزی دانست. با توجه به نیاز کشور به تولید پایدار در بخش کشاورزی لازم است تا همه کشاورزان حتی در مناطقی که با کمبود آب مواجه نیستند، استفاده از سیستم‌های جدید آبیاری را در اولویت برنامه‌های کاری خود قرار دهند تا در آینده با مشکلات بیشتری مواجه نشوند و بتوانند به حفظ ذخایر آبی کشور نیز کمک کنند. اگرچه روش‌های متعددی برای کاهش مصرف آب وجود دارد ولی شما باید بر اساس نوع کشت و گیاه مورد نظرتان، کارآمدترین روش را انتخاب کنید. در ادامه به معرفی سیستم آبیاری با بوم خواهیم پرداخت.

کشت‌های مناسب برای استفاده از بوم

ازآنجاکه بوم باید برای حرکت به سازه‌ها متصل باشد استفاده از آن خارج از گلخانه امکان‌پذیر نیست. در میان گیاهان گلخانه‌ای برخی از آن‌ها نیاز به نخ کشی و اتصال به سیم‌های سقفی را دارند و اجازه حرکت به بوم را نمی‌دهند. به‌طور کلی برای استفاده از بوم باید به دنبال گیاهان با ارتفاع کوچک و تراکم فشرده باشیم. در کشت بذر و تولید نشا و یا پرورش گل و گیاهان زینتی استفاده از بوم بیشترین کارایی را دارد.

دستگاه بوم آبیاری در گلخانه کشت ترب
بوم آبیاری در گلخانه کشت ترب

کارآمدی بوم‌ آبیاری

دقت کار در بوم آبیاری بسیار بالاست و ازآنجاکه می‌تواند قطرات آب را با کوچک‌ترین اندازه و به‌صورت کاملاً یکنواخت پخش کند اولاً تمام گیاهان و بستر به یک اندازه آب دریافت می‌کنند و ثانیاً گیاهان کوچک و حساس (نشاء و گیاهان زینتی) و بستر آن‌ها به خاطر برخورد قطرات آسیب نمی‌بینند.

در این روش به‌راحتی می‌توانید دفعات آبیاری را کنترل و به بهینه‌ترین شکل از آب استفاده کنید. استفاده از بوم علاوه بر اینکه مصرف بیهوده آب را کاهش می‌دهد به خاطر کارکرد خودکار نیاز به نیروی کارگری نیز ندارد و آبیاری را به‌صورت منظم‌تر و یکنواخت‌تر انجام می‌دهد و با صرفه‌جویی هزینه کارگری می‌توانید درآمد نهایی خود را افزایش دهید.

مزایای استفاده از بوم آبیاری

  • در این روش از حداکثر فضا استفاده می‌شود و ازآنجاکه بوم‌ها به سازه گلخانه (میله‌های افقی سقف) متصل می‌شوند مزاحم رفت‌وآمد شما نیستند و شما هیچ فضایی را برای سیستم آبیاری خالی نخواهید گذاشت و فضای بیشتری برای کشت خواهید داشت.
  • علاوه بر آبیاری، محلول‌پاشی و سم‌پاشی را نیز می‌توان به‌طور یکنواخت و دقیق با استفاده از بوم‌ها انجام داد.
  • شما می‌توانید سرعت حرکت بوم‌ها و در برخی بوم‌ها حتی ارتفاع آن‌ها را نیز کنترل کنید.
  • این بوم‌ها نگهداری ساده‌ای دارند و رسیدگی به آن‌ها هزینه زیادی ندارد و عمر آن‌ها نیز طولانی است و درنتیجه به کاهش هزینه‌های شما کمک می‌کند.
  • کارکرد بوم‌ها به‌صورت اتوماتیک است و نیازی به کارگر ندارد، درنتیجه تلفات ناشی از اشتباهان کارگران را نخواهید داشت و هزینه‌ای نیز برای کارگر پرداخت نمی‌کنید و درنتیجه هزینه نهایی شما کاهش می‌یابد.
  • قطرات آب بسیار ریز می‌شوند و به گیاهان ظریف یا خاک بستر آسیب نمی‌رسانند و رطوبت را نیز برای کشت‌هایی مثل نشاء که به رطوبت بالا نیاز دارند افزایش می‌دهند.
  • توانایی آبیاری حاشیه‌های کشت به‌طور یکنواخت با دیگر قسمت‌های کشت شده

البته بوم‌ها مزایای دیگری نیز دارند که بر اساس شرکت سازنده متفاوت است به‌عنوان‌مثال برخی از بوم‌ها قادرند طول‌های خاصی از مسیر را آبیاری کنند و یا در برخی از بوم‌ها امکان برنامه‌ریزی روزانه و یا ماهانه برای آبیاری خودکار وجود دارد، پس در هنگام خرید باید از نیاز خود آگاهی کامل داشته باشید تا با کمترین هزینه به بیشترین بهره‌وری دست یابید.

نکته : ازآنجا که محل خروج ذرات آب در نازل‌های نصب شده بر روی بوم بسیار ریز است، لازم است آب آبیاری دارای کمترین املاح باشد تا باعث گرفتگی نازل‌ها در حین کار نشود. درصورتی‌که هر یک از نازل‌ها دچار مشکل شود می‌توان آن را تعویض نمود.

جمع­ بندی

در حال حاضر کشور ما با بحران آب روبرو است و لازم است که مصرف آب در تمام بخش‌ها کاهش یابد، این در حالی است که بیشترین مصرف آب در بخش کشاورزی صورت می‌گیرد و این بخش باید پیش رو در به‌کارگیری روش‌های کاهنده مصرف آب باشد.

برای رسیدن به این هدف باید با افزایش نقش فنّاوری در بخش‌های مختلف کشاورزی و با افزایش بهره‌وری آب علاوه بر حفظ تولیدات گذشته و حتی افزایش آن‌ها به دنبال کاهش مصرف آب باشیم. یکی از راهکارهای مناسب برای افزایش بهره‌وری مصرف آب در گلخانه‌ها (خصوصاً برای کشت بذر، تولید نشاء و تولید گل و گیاهان زینتی) استفاده از بوم‌های آبیاری است که توصیه می‌کنیم اگر شرایط گلخانه شما برای استفاده از بوم مناسب است در نصب و راه‌اندازی این سیستم درنگ نکنید.

بوم آبیاری داخل گلخانه کشت ترب
بوم آبیاری گلخانه کشت ترب

این پست برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

میانگین امتیاز 1 / 5. مشارکت‌کننده‌ها: 1

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد!

اگر این مقاله را دوست داشتید و مفید بود ...

این مقاله رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذار!

از این که این مقاله برایتان مفید نبود متاسفیم!

چگونه این مقاله رو بهبود بدیم؟

به ما بگو چطور بهتر شیم؟

منتظر دیدگاه شما هستیم! ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*