چگونه از رشد علف‌های هرز جلوگیری کنیم؟

راه های مبارزه با علف های هرز چیست؟ مقدمه چه زمانی بهترین زمان برای حذف علف‌های هرز است؟ چه زمانی دومین زمان مناسب است؟ واقعیت زیادی در این گفته وجود دارد که هرچه زودتر علف‌های هرز را از بین ببرید، احتمال چندبرابر شدن و تصاحب کل باغ توسط آن‌ها کمتر است. علف هرز گیاهی است […]

مبارزه با علف های هرز

راه های مبارزه با علف های هرز چیست؟

مقدمه

چه زمانی بهترین زمان برای حذف علف‌های هرز است؟ چه زمانی دومین زمان مناسب است؟ واقعیت زیادی در این گفته وجود دارد که هرچه زودتر علف‌های هرز را از بین ببرید، احتمال چندبرابر شدن و تصاحب کل باغ توسط آن‌ها کمتر است.

علف هرز گیاهی است که در جایی که موردنظر نیست رشد می‌کند. ازاین‌گذشته، گیاه وحشی یک رقم می‌تواند علف هرز همان رقم باشد.

یکسری گیاهان مظنونان عمومی به‌عنوان علف هرز هستند، گیاهانی که هنگام صحبت در مورد علف‌های هرز بلافاصله به ذهن انسان خطور می‌کنند: مانند قاصدک، خارخسک، چسبک، پنجه کلاغی؛ اما چه عاملی این گیاهان و گیاهان دیگر مانند این‌ها را به‌عنوان گیاهان مزاحم و آزاردهنده تلقی می‌کند.

 علف‌های هرز به‌طور طبیعی دارای ویژگی‌هایی هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد به‌راحتی گسترش پیدا کنند. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

 • ۱. تولید سخاوتمندانه بذر
 • ۲. جوانه‌زنی و استقرار سریع
 • ۳. تولید بذرهایی که برای مدت طولانی خفته باقی می‌مانند
 • ۴. امکان اشغال مناطق پرتردد و دارای ترافیک بالا

علف‌های هرز با گیاهان زراعی، چمن و باغ برای فضا، نور، آب و مواد مغذی خاک رقابت می‌کنند. علف‌های هرز نه‌تنها از این لحاظ بد به نظر می‌رسند و توانایی تسخیر سریع را دارند، بلکه میزبان مناسبی برای بیماری‌ها و آفات هستند. یک علف هرز می‌تواند تبدیل به سارقان کوچک زیادی شود که سلامتی گیاهان شما را به خطر می‌اندازد. در این مقاله چند راهکار ساده برای مبارزه با علف‌های هرز قبل از فراگیر شدن آن‌ها ارائه می‌دهیم.

چگونه از رشد و توسعه علف‌های هرز جلوگیری کنیم؟

بهترین راه برای جلوگیری از پخش علف‌های هرز در زمین شما این است که قبل از ریشه زدن آن‌ها را متوقف کنید. دانستن چگونگی پیشگیری از علف‌های هرز یک وظیفه یک‌بارمصرف نیست، بلکه یک کار مستمر است.

مقابله با علف های هرز

کسانی که علف‌های هرز را با بی‌پروایی از بین می‌برند می‌دانند که جلوگیری از جوانه‌زنی علف‌های هرز یا به‌سرعت ازبین‌بردن آن‌ها بعد از جوانه‌زنی نسبت به ازبین‌بردن آلودگی علف‌های هرز به زمان بسیار کمتری نیاز دارد. برای تجربه یک باغبانی عاری از علف‌های هرز، اقدامات زیر را در نظر بگیرید:

عمل خاک‌ورزی را با احتیاط انجام دهید

هنگامی‌که شما یک بستر جدید برای کشت گیاهانتان در نظر می‌گیرید نمی‌توانید از شخم زدن و آماده‌سازی بستر اجتناب کنید. این بهترین راه برای هوادهی خاک و ترکیب مواد آلی است. آنچه شما نمی‌بینید دانه‌های علف‌های هرز دفن شده و خفته در زیرسطح خاک است.

انتقال آن‌ها به سطح بالایی خاک آن‌ها را بیدار کرده و باعث جوانه‌زنی آن‌ها می‌شود؛ بنابراین وقتی بستر جدیدی در باغ تأسیس می‌کنید، از شخم و کولتیواتور زدن‌های غیرضروری خودداری کنید، مگر اینکه کاملاً ضروری باشد.

از علف‌کش‌های پیش رویشی (Pre-emergent) استفاده کنید

اگر به دنبال راهی برای جلوگیری از رشد علف‌های هرز هستید، گزینه شیمیایی را در نظر بگیرید. علف‌کش‌های پیش رویشی از جوانه زدن بذرهای علف‌های هرز جلوگیری می‌کنند. آن‌ها طراحی شده‌اند تا ترکیبات خاصی از علف هرز یا خانواده علف‌های هرز را هدف قرار دهند.

قبل از شروع جوانه زدن بذرهای علف‌های هرز – در اوایل بهار یا پس از کشت، کافی است علف‌کش پیش رویشی را در باغ خود به کار ببرید. علف‌کش‌های پیش رویشی با آب فعال می‌شوند بنابراین بعد از استفاده از آن‌ها حتماً محیط را با استفاده از آبیاری مرطوب کنید. آبیاری، علف‌کش را برای رسیدن به بهترین نتیجه به سطح بذر می‌کشاند.

بستر کشت را مالچ کشی کنید

یک گزینه مؤثر و طبیعی برای جلوگیری از رشد و تصرف علف‌های هرز در باغ شما استفاده از مالچ است. یک‌لایه ضخیم از مالچ ارگانیک با عمق تقریبی ۵ سانتیمتر (۲ اینچ) در محیط قرار دهید. مراقب باشید که مالچ با پایه گیاهان و بوته‌ها فاصله داشته باشد.

مالچ نه‌تنها به خاک کمک می‌کند تا رطوبت خود را حفظ کند، بلکه هرگونه علف هرز کوچک را از بین می‌برد و یک محیط غیردوستانه برای بذرهای علف هرز ایجاد می‌کند. مالچ‌های غیر ارگانیک (مانند پارچه و پلاستیک) ماندگاری بسیار بیشتری نسبت به مالچ‌های ارگانیک (مانند برگ و چوب سوزنی‌برگان) دارند اما آن‌ها برای ایجاد یک محیط سالم در خاک تجزیه نمی‌شوند.

مالچ کشی برای عدم رشد علف هرز

کشت گیاهان نزدیک به هم

علف‌های هرز فقط فضاهای باز و آفتابی بین گیاهان را دوست دارند. سبزی‌ها، گل‌ها و درختچه‌ها را در نزدیک‌ترین فاصله توصیه‌شده بکارید. توجه داشته باشید که برای ازبین‌بردن مناطق باز جهت رشد علف‌های هرز می‌توانید از گذاشتن بلوک یا موانع بین ردیف‌ها استفاده کنید.

حذف علف‌های هرز موجود در نشا

گیاهان جوانی که به‌صورت نشا خریداری می‌کنید می‌توانند علف‌های هرز جدیدی را به باغ و مزرعه شما وارد کنند. بذرهای علف هرز به‌طور گسترده‌ای حتی در محیط کشت نشا در حال پخش شدن هستند. تمام نشاهای جدید را از نزدیک بررسی کنید تا مطمئن شوید دوستان نامطلوبی را به همراه خود نمی‌آورند. اگر بذر یا جوانه‌ای مشاهده کردید، به‌سادگی قبل از کاشت نشا در باغ خود آن‌ها را بیرون بیاورید و حذف کنید.

وجین علف‌های هرز

به نظر می‌رسد این کار بی‌پایان باشد، اما وجین مداوم علف‌های هرز در باغ نتیجه خوبی خواهد داد. به ازای حذف هر علف هرز قبل از شروع گلدهی و بذردهی، صدها فرزند آن‌ها را به‌طور مؤثری از بین می‌برید. نسبت به برنامه وجین علف‌های هرز تعهد دهید و به آن پایبند باشید.

زمان مناسب برای وجین علف‌های هرز در حالی است که خاک مرطوب و گیاهان جوان هستند. پایه علف‌های هرز را به‌آرامی بکشید (تا آنجا که ممکن است خاک را زیاد بر هم نزنید) و از باغ خود دور کنید. اگر با ریشه‌های سخت و محکمی روبرو شدید، از چاقوی تیز یا وجین‌کن دستی استفاده کنید تا علف‌های هرز را از ریشه جدا کنید بدون اینکه مزاحمتی برای خاک و مالچ ایجاد کنید.

خشکی ایجاد کنید

اگر کل باغ را آبیاری کنید، فضای باز به مکان مناسبی برای تولید علف‌های هرز تبدیل می‌شود. با استفاده از آبیاری کنترل‌شده مانند آبیاری قطره‌ای رطوبت را فقط به پای گیاهان خود هدایت کنید و علف‌های هرز را از آب محروم کنید. فقط با آبیاری این مناطق، جاهایی که ممکن است علف‌های هرز ظاهر شوند، محدود می‌شود.

یک گیاه پوششی کشت کنید

بسیاری از باغ‌های در ماه‌های زمستان خفته هستند. برخی از علف‌های هرز یک‌ساله درواقع در هوای خنک ظاهر می‌شوند. ممکن است از خود بپرسید که در زمستان چگونه می‌توان از رشد علف‌های هرز در باغ‌ها و بدون هیچ‌گونه گیاه و مالچ جلوگیری کرد.

با کاشت یک گیاه رقیب، از جوانه زدن و تصرف زمین خود توسط علف‌های هرز جلوگیری کنید. محصولات پوششی در فصل خنک، مانند چچم یا شبدر، با رقابت در برابر نور، آب و مواد مغذی، سدی در برابر علف‌های هرز ایجاد می‌کنند. به‌راحتی آن‌ها را در اوایل بهار توسط شخم به خاک برگردانید تا مواد آلی و مواد مغذی را وارد خاک شما کنند.

هنگام ایجاد محیطی مناسب برای چمن و باغ خود، متأسفانه در حال ساخت مکان ایدئال برای رشد علف‌های هرز هستید؛ اما دانستن چگونگی جلوگیری از رشد علف‌های هرز در مناطق باغبانی و انجام این مراحل درواقع بسیار ساده است. همین حالا وقت بگذارید تا از ریشه زدن علف‌های هرز جلوگیری کنید و در آینده از صرف ساعت‌ها وقت در وجین علف‌های هرز خودداری کنید!

جمع‌بندی

علف‌های هرز با گیاهان زراعی، چمن و باغ برای فضا، نور، آب و مواد مغذی خاک رقابت می‌کنند. علف‌های هرز نه‌تنها از این لحاظ بد به نظر می‌رسند و توانایی تسخیر سریع را دارند، بلکه میزبان مناسبی برای بیماری‌ها و آفات هستند.

برای تجربه یک باغبانی عاری از علف‌های هرز: عمل خاک‌ورزی را بااحتیاط انجام دهید، از علف‌کش‌های پیش رویشی (Pre-emergent) استفاده کنید، بستر کشت را مالچ کشی کنید، کل فضای باغ را آبیاری نکنید و از آبیاری هدایت‌شده برای گیاهانتان استفاده کنید.

علف‌های هرز را هنگامی‌که بسیار کوچک هستند وجین کنید و اجازه ندهید که به بذر بروند. قبل از کشت نشا در مزرعه آن‌ها را برای عاری بودن از علف‌های هرز بررسی کنید. در فضاهای خالی و در زمستان گیاهان پوششی کشت کنید.

مقالات مرتبط

منبع

این پست برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

میانگین امتیاز ۴ / ۵. مشارکت‌کننده‌ها: ۳۳

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد!

اگر این مقاله را دوست داشتید و مفید بود ...

این مقاله رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذار!

از این که این مقاله برایتان مفید نبود متاسفیم!

چگونه این مقاله رو بهبود بدیم؟

به ما بگو چطور بهتر شیم؟

منتظر دیدگاه شما هستیم! ارسال دیدگاه
۲ دیدگاه پرسش و پاسخ خود را درباره این مطلب ارسال کنید!
 1. هدایتی
  ۱۴۰۰/۰۷/۱۴

  سلام تشکر از مقاله خوب شما
  امکان داره شماره تماس خانم مهندس علیزاده را داشته باشم

  • مدیر سایت
   ۱۴۰۰/۰۷/۱۴

   سلام، لطفا سوالات خود را بیان کنید، ما به مشاوران اطلاع میدهیم.

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*