کود سولوپتاس چیست؟ نقش و کارایی سولفات پتاسیم در کشاورزی

کود سولوپتاس یا سولفات پتاسیم چیست؟ در این مقاله به معرفی این کود و کارایی و عملکرد آن در کشت و پرورش گیاهان می‌پردازیم.

کود سولوپتاس یا سولفات پتاسیم چیست؟

مقدمه

پتاسیم یک عنصر اساسی در همه گیاهان است و در بعضی از محصولات مانند سیب‌زمینی مهم‌ترین ماده غذایی از بین سه ماده اصلی نیتروژن، فسفر و پتاسیم (N، P، K) است. درحالی‌که پتاسیم به‌طور مستقیم در بافت گیاه قرار نمی‌گیرد، وجود آن برای بسیاری از عملکردهای مهم فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی حیاتی است: پتاسیم برای تولید پروتئین‌ها، آنزیم‌ها و ویتامین‌ها و همچنین برای فتوسنتز گیاه ضروری است.

پتاسیم نقش اساسی در عملکردهای حمل‌ونقل در داخل گیاه دارد. پتاسیم تعرق گیاه را کنترل می‌کند، بهره‌وری استفاده از آب را بهبود می‌بخشد و ازاین‌رو تنش خشکی را کاهش می‌دهد. پتاسیم همچنین در دیگر عملکردهای مهم متابولیکی نقش دارد.

در این مقاله به معرفی یکی از بهترین کودهای حاوی پتاسیم به نام سولفات پتاسیم (سولوپتاس) می‌پردازیم.

معرفی سولوپتاس

سولوپتاس مواد مغذی ضروری پتاسیم و گوگرد را به شکل بهینه‌ای ترکیب می‌کند که به‌راحتی در دسترس گیاهان قرار می‌گیرد. سولوپتاس حاوی ۵۱.۵% K۲O (42% K) و ۴۷% SO۳ (۱۸.۷% S) هست که آن را قادر می‌سازد تا غلظت بسیار بالایی از مواد مغذی را تأمین کند.

سولوپتاس عملاً فاقد کلرید است و محتوای معمول آن فقط ۰.۶٪ است. سولوپتاس هیچ نیتروژنی ندارد. این امر به سولوپتاس این امکان را می‌دهد که مقادیر کارآمد پتاسیم را با حفظ نسبت K / N بالا که قبل از برداشت سبزی‌ها یا در هنگام رشد میوه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، تأمین کند. نسبت K / N همچنین باید با خاک یا بسترهای مورداستفاده در گلخانه‌ها یا تونل‌های پلی‌اتیلن سازگار باشد.

خصوصیات بارز سولوپتاس (سولفات پتاسیم)

۱) یک منبع پتاسیم فاقد نیتروژن

شواهد نشان می‌دهد که مقدار زیاد نیترات هنگام تشکیل میوه می‌تواند برای کیفیت میوه مضر باشد. سولوپتاس به تولیدکنندگان این امکان را می‌دهد تا برنامه‌های کوددهی دقیقاً مطابق با نیازهای محصول تهیه کنند.

۲) تقریباً عاری از کلرید

کلرید سهم قابل‌توجهی در شوری خاک دارد و مقدار اضافی آن می‌تواند به کیفیت بسیاری از محصولات که تحمل ضعیفی به کلرید دارند آسیب برساند.

۳) شاخص بسیار کم‌نمک

شوری می‌تواند با کاهش جدی کیفیت خاک و آب، زمین‌های کشاورزی را از بین ببرد. از سه کود رایج پتاس (نیترات پتاسیم، کلرید پتاسیم و سولفات پتاسیم (سولوپتاس)) سولفات پتاسیم دارای کمترین شاخص نمک است و بهترین محصول برای استفاده در مناطق در معرض خطر شوری است. برای رفع شوری خاک مقاله چگونه می‌توان خاک های شور و سنگین را اصلاح کرد؟ را بخوانید.

۴) عملکرد و کیفیت میوه و سبزیجات را بهبود می‌بخشد

استفاده از سولوپتاس باعث تولید باکیفیت و طعم فوق‌العاده میوه و سبزیجات می‌شود. در بسیاری از موارد، اندازه و ماندگاری و همچنین عملکرد را بهبود می‌دهد. سولوپتاس باعث افزایش محتوای رنگ‌دانه‌ها و ظاهر بهتر میوه می‌شود. باعث افزایش مقدار قند و آب و کاهش اسیدیته می‌شود و درنتیجه عطروطعم بهتری را ارائه می‌دهد.

۵) ارزش غذایی محصولات را افزایش می‌دهد

سولوپتاس تأثیر مثبتی بر تولید ویتامین‌ها، نشاسته و شکر در گیاه دارد که از عوامل اساسی برای داشتن ارزش غذایی بالا هستند.

۶) دوام و مقاومت گیاه و میوه را افزایش می‌دهد

سولوپتاس باعث افزایش مقاومت گیاه به تنش‌هایی مانند سرما و مقاومت به بیماری‌ها می‌شود. همچنین استفاده از سولوپتاس میوه‌ها و سبزیجات سفت‌تر با مقاومت بالاتری در برابر له‌شدگی و کبودی فراهم می‌کند. همچنین می‌تواند سازگاری میوه و سبزیجات برای تهیه کنسرو یا فرآوری را افزایش دهد.

۷) سازگاری بالا در طیف وسیعی از خاک‌ها

در خاک‌های قلیایی و نمکی سولوپتاس به کاهش pH در سطح ریشه کمک می‌کند و در دسترس بودن فسفر، آهن و سایر ریزمغذی‌ها را بهبود می‌بخشد. در خاک‌های اسیدی (عمدتاً سبک یا ماسه‌ای) سولوپتاس شستشوی کاتیون‌ها را کاهش می‌دهد. همچنین سولوپتاس به‌طور قابل‌توجهی کمتر از سایر کودهای پتاسه (کودهای پتاس بالا) مستعد شسته شدن است.

۸) حاوی گوگرد (مهم‌ترین ماده مغذی ثانویه) است

گوگرد موجود در آن به فرم سولفات می‌باشد که به‌راحتی توسط گیاه جذب می‌شود، گوگرد یک ترکیب مهم از اسیدهای آمینه و پروتئین‌ها است و همچنین برای فتوسنتز موردنیاز است. مشاهده و خرید کود گوگرد

خواص معمول

سولوپتاس یک پودر سفید ریز است که به‌سرعت در آب حل می‌شود و یک محلول اسیدی تشکیل می‌دهد. در pH پایین، در دسترس بودن فسفر، آهن و اکثر ریزمغذی‌ها برای گیاه بهبودیافته و خطر گرفتگی در قطره‌چکان‌ها به حداقل می‌رسد.

کود سولفات پتاسیم یا سولوپتاس

سرعت انحلال

سولوپتاس به‌سرعت و به‌طور کامل در آب حل می‌شود و یک محلول بدون پس‌مانده تشکیل می‌دهد. در دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد (۷۷ درجه فارنهایت)، به‌طورمعمول فقط چند دقیقه طول می‌کشد تا سولوپتاس در غلظت ۱۰۰ گرم در یک لیتر (بالاترین دوز عملی توصیه‌شده) حل شود.

هم‌زدن مداوم و استفاده از آب گرم باعث تسریع در حل‌شدن محصول می‌شود. زمان لازم برای حل‌شدن کامل محصول به روش هم‌زدن و همچنین به کیفیت و درجه حرارت آب آبیاری بستگی دارد. کیفیت پایین آب و آب آبیاری سرد نیز ممکن است در حلالیت آن تأثیر بگذارد.

سازگاری

سولوپتاس با اکثر کودهای محلول (به جز کودهای حاوی کلسیم که باعث رسوب سولفات کلسیم (CaSO4) می‌شود) در محدوده غلظت نرمال سازگار است. سولوپتاس با اکثر سموم دفع آفات و قارچ‌کش‌ها نیز سازگار است. بااین‌حال توصیه می‌شود ابتدا سولوپتاس قبل از افزودن کودهای دیگر مخصوصاً کودهای حاوی منیزیوم حل شود.

سولوپتاس به‌طور خاص برای استفاده در کود آبیاری ساخته‌شده است و محصول دارای تمام ویژگی‌های لازم و ایدئال برای این کاربرد است.

دستورالعمل‌های استفاده از سولوپتاس

برای گرفتن بهترین نتیجه از سولوپتاس در برنامه‌های کوددهی، باید دستورالعمل‌های زیر را دنبال کنید:

 1. ابتدا ۳/۲ ظرفیت مخزن را با آب پرکنید. اگر آب بسیار قلیایی است (pH> ۸)، توصیه می‌شود ابتدا محلول موجود را قبل از افزودن سولوپتاس اسیدی کنید.
 2. سولوپتاس را اضافه کنید، توجه داشته باشید که از حداکثر دوز توصیه‌شده ۱۰ کیلوگرم در ۱۰۰ لیتر آب (۱۰۰ گرم در لیتر) بیشتر نشود. هم زدن را در کل کار حفظ کنید.
 3. مخزن را با آب کامل پر کنید
 4. بررسی کنید که سولوپتاس قبل از تزریق آن به سیستم آبیاری به طور کامل حل شده باشد.
 5. همانند اکثر کودهای جامد مورداستفاده در سیستم‌های آبیاری، استفاده از فیلتر توصیه می‌شود
 6. توصیه می‌شود برای آزمایش سازگاری مخلوط قبل از عملیات در مقیاس بزرگ و تزریق در سیستم آبیاری، یک آزمایش در مقیاس کوچک انجام دهید.
 7. همیشه هنگام استفاده از محصول به دستورالعمل‌های استفاده و موارد احتیاطی که روی کیسه درج شده است مراجعه کنید.

محصولات مرتبط

جمع‌بندی

سولوپتاس یک منبع غنی از پتاسیم است که فاقد نیتروژن و دارای کمترین شاخص نمک است و بهترین محصول پتاسه برای استفاده در مناطق در معرض خطر شوری است. سولوپتاس به‌سرعت و به‌طور کامل در آب حل می‌شود. سولوپتاس با اکثر کودهای محلول (به جز کودهای حاوی کلسیم که باعث رسوب سولفات کلسیم می‌شود) و اکثر سموم دفع آفات و قارچ‌کش‌ها سازگار است. استفاده از سولوپتاس عملکرد و کیفیت میوه و سبزیجات را بهبود می‌بخشد. همچنین مقاومت گیاه به سرما و خشکی و بیماری‌ها را افزایش می‌دهد.

مقالات مرتبط

این پست برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

میانگین امتیاز ۳.۸ / ۵. مشارکت‌کننده‌ها: ۵۲

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد!

اگر این مقاله را دوست داشتید و مفید بود ...

این مقاله رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذار!

از این که این مقاله برایتان مفید نبود متاسفیم!

چگونه این مقاله رو بهبود بدیم؟

به ما بگو چطور بهتر شیم؟

منتظر دیدگاه شما هستیم! ارسال دیدگاه
۴ دیدگاه پرسش و پاسخ خود را درباره این مطلب ارسال کنید!
 1. مجید صبوری
  ۱۴۰۰/۰۲/۲۳

  به گفته کارشناس اداره کشاورزی برای جلوگیری از خشک شدن شاخه درختان گردو در تراکم زیاد،سولوپلاس محلول پاشی کنید.
  لطفا توضیح دهید

  • دکتر علی روشن بخش
   ۱۴۰۰/۰۲/۲۳

   سلام
   تابه‌حال این موضوع نشنیدم. خشکیدگی شاخه باید بررسی شود که دلیلش چه چیزی است و اینکه این کود را برای خشکیدگی شاخه بدهیم نیاز به بررسی بیشتری دارد، شاید قبلا بررسی کردند و نتیجه گرفتند و توصیه کردند.
   در بعضی از شرایط خاص ممکن است برای بیماری‌های باکتریایی خاص استفاده شود اما از ترکیباتی مثل بردوفیکس، سولفات مس، اکسی کلرور مس می‌توان استفاده کرد. دقیقا نمی‌دانم برای چی پیشنهاد کردند. حتما از گیاه‌پزشک هم مشورت بگیرید.

 2. علی اصغر علی طلب
  ۱۴۰۰/۰۲/۲۲

  با سلام از مقلات فنی آن شرکت محتر م وکارشناس محترم کشاورزی تشکر می نمایم خوب بود وسوال در سلوپتاس را برای استفاده محصولات بیرون روش استفاده با آبیاری غرق آبی ومحلولپاشی سایر محصولات باغبانی زمان محلولپاشی ودر چند مرحله انجام می شود

  • مهندس حسین پورتراب
   ۱۴۰۰/۰۲/۲۵

   سوال شما دقیق مشخص نیست و میزان مصرف سولوپتاس در زمین‌ها و کشت‌ها و محصولات مختلف، متفاوت است.
   اما به‌طورکلی در باغات می‌تونید در دوران قبل از رسیدن میوه حدود ۲۰ کیلو در هکتار با آبیاری استفاده کنید.

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

شروع گفتگو در واتساپ
1
پشتیبانی آنلاین در واتس اپ
سلام 👋
برای مشاوره در زمینه کشاورزی، موارد زیر را در یک پیام ارسال کنید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشیم 😊:
۱- عکس واضح از وضعیت گیاه
۲- میانگین دما و رطوبت منطقه
۳- تغذیه های اخیر
۴- آنالیز آب و خاک در صورت موجود بودن
۵- ارقام کاشته شده
۶- مساحت کاشت
در غیر اینصورت درخواست خود را با مشخصات کامل ارسال نمایید

صفحه شما: کود سولوپتاس چیست؟ نقش و کارایی سولفات پتاسیم در کشاورزی
لینک: https://abanagri.com/what-is-solupotasse-fertilizer

تجارت سبز آبان