۴ فایده تنک کردن درختان میوه | افزایش عملکرد باغ و کیفیت میوه

شاید تنک کردن میوه درختان امری مضر به‌نظر برسد. اما مزایایی دارد که باعث افزایش عملکرد درخت خواهد شد، با ما همراه باشید.

تنک کردن درختان میوه

مقدمه

به عنوان یک باغبان، شاید صحبت‌هایی در مورد تنک کردن درختان میوه شنیده باشید.

تنک کردن عبارت است از: حذف برخی از میوه‌ها از درختان میوه درحالی‌که میوه هنوز کوچک است.

حذف برخی از میوه‌های تازه‌ی در حال رشد قبل از رسیدن آن ممکن است کمی عجیب به نظر برسد؛ اما هدف از تنک کردن، رشد خوب میوه‌های باقیمانده است! بنابراین، تنک کردن درختان میوه به نفع شما و مهم‌تر از همه، در درازمدت به نفع درختان میوه شما است.

در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که چرا شما باید درختان میوه خود را تنک کنید و این عمل را چگونه و چه موقع انجام دهید؟ به نظر می‌رسد تنک کردن درختان میوه برخلاف اهداف تولیدی باشد، اما در اینجا چهار دلیل وجود دارد که نشان می‌دهد تنک کردن درخت میوه برای شما، درختان و برداشت میوه مفید است.

۴ مزیت تنک کردن درختان میوه

 1. اضطراب و نگرانی ناشی از ریزش زودهنگام میوه را از بین می‌برید.
 2. اندازه، رنگ و کیفیت میوه‌های باقی‌مانده را بهبود می‌بخشید.
 3. از آسیب شاخه‌های درخت که ناشی از بار زیاد میوه است جلوگیری می‌کند.
 4. تحریک محصول دهی برای سال آینده و جلوگیری از سال آوری درخت *

* سال آوری عبارت از تمایل یک درخت به میوه دادن به‌صورت یک سال در میان است. اگر یک درخت میوه به حال خود رها شود، ممکن است یک سال به‌شدت میوه دهد، سپس سال دیگر خیلی کم یا اصلاً میوه ندهد. انواع خاصی از درختان میوه، مانند بسیاری از درختان هلو و درختان سیب Golden Delicious، در صورت تنک نشدن محصول میوه سال جاری، احتمالاً دچار سال آوری خواهند شد.

چگونه میوه درخت خود را تنک کنیم؟

جهت تنک کردن به چه چیزی نیاز دارید؟ تنک کردن درختان میوه کار ساده‌ای است. برای برداشتن میوه‌های اضافی و انجام کار فقط به انگشتان دست یا یک ابزار هرس تیز نیاز دارید.

چه موقع درخت میوه را تنک کنیم؟

تنک کردن درختان میوه بعد از گرده‌افشانی و در مراحل اولیه رشد میوه انجام می‌شود. – این مرحله معمولاً قبل از رشد و توسعه میوه‌های جوان است.

تنک کردن میوه در درختان سیب

بهترین زمان برای تنک کردن درختان سیب حدود یک ماه یا بیشتر پس از اوج شکوفایی آن‌ها است.

هنگامی‌که سیب‌های خود را تنک می‌کنید، از هر دسته میوه فقط یک عدد را باقی بگذارید و بقیه را حذف کنید. معمولاً بهتر است که میوه‌ی تشکیل‌شده از شکوفه میانی در میان خوشه گل را نگه دارید و بقیه را حذف کنید، زیرا این میوه بهترین گزینه برای رشد و تبدیل به یک سیب بزرگ و سالم است.

بین میوه‌های باقی‌مانده حدود ۶-۸ اینچ فاصله بگذارید. در درختان سیب از نوع سیخک‌دار، میوه روی سیخک در امتداد اندام‌های داخلی رشد می‌کند – و این نوع از درختان از تنه به خارج میوه می‌دهند. این درختان برای تشویق به داشتن میوه‌های بزرگ‌تر و بهتر روی سیخک‌های باقی‌مانده ممکن است نیاز داشته باشند که از بیرون تنک شوند.

انتخاب بزرگترین شکوفه سیب
انتخاب شکوفه مناسب سیب و تنک کردن شکوفه‌های باقی مانده

تنک کردن میوه در درختان زردآلو

درختان زردآلو به دلیل ماهیت تولیدی بالایی که دارند شناخته شده هستند؛ بنابراین اگر این درختان تنک نشوند ریزش میوه در این درختان مسئله‌ساز خواهد شد.

میوه‌های خوشه‌ای را تنک کنید و میوه‌هایی که قرار است نگه‌دارید را در سرتاسر درخت مشخص کنید و بین میوه‌های باقی‌مانده حدود ۶ اینچ  (15.24 سانتی‌متر) فاصله بگذارید.

تنک کردن میوه در درختان گیلاس

میوه‌های درختان گیلاس و آلبالو به‌طورمعمول تنک نمی‌شوند، اما اگر درختان شما به دلیل استرس دچار ریزش میوه می‌شوند، شما ممکن است در نظر داشته باشید که برخی از میوه‌ها را تنک کنید.

روی هر سیخک نباید بیش از ۱۰ گیلاس وجود داشته باشد، بنابراین سیخک‌هایی را که ممکن است به دلیل ازدحام میوه دچار ریزش میوه یا شکستگی شوند تنک کنید.

تنک کردن میوه در درختان شلیل و هلو

این درختان نیز به‌خاطر باردهی بیش‌ازحد شناخته شده هستند که بدین معنی است که احتمالاً نیاز به تنک کردن معمول آن‌ها (به‌ویژه برای جلوگیری از آسیب رسیدن به درخت) وجود دارد.

این میوه‌ها با بالغ شدن می‌توانند سنگین شوند و درخت هلو یا شلیل که قادر به تحمل وزن این میوه‌ها نیست در معرض خطر شکسته شدن شاخه‌ها و آسیب‌دیدن و کنده شدن پوست قرار گیرد.

خوشه‌ها و میوه‌های دوقلو را تنک کنید و بین میوه‌های باقی‌مانده حداقل ۶ اینچ فاصله بگذارید.

میوه دهی زیاد درخت هلو
میوه دهی زیاد درخت هلو

تنک کردن میوه در درختان گلابی

درختان گلابی (هم گلابی آسیایی و هم گلابی اروپایی) به‌ندرت نیاز به تنک کردن دارند، اما اگر میوه‌های درخت گلابی سالم شما درحالی‌که هنوز کوچک و نارس هستند هرساله دچار ریزش می‌شوند، یا تمایل به سال آوری دارد، می‌توانید تنک کردن را به‌عنوان یک درمان در نظر بگیرید.

میوه‌های کوچک، بدشکل یا آسیب‌دیده را به‌محض ظاهرشدن حذف کنید. میوه‌هایی که به‌صورت خوشه‌ای هستند را تنک کنید و از هر خوشه یک یا دو میوه را نگهدارید تا اندازه میوه بالغ بهبود یابد. بین میوه‌های باقی‌مانده حدود ۴-۶ اینچ (۱۰-۱۵ سانتی‌متر) فاصله بگذارید.

تنک کردن میوه در درختان آلو

درختان آلو ژاپنی به‌اندازه درختان شلیل و هلو به باردهی زیاد و ریزش میوه مشهور هستند. این درختان تمایل به تحمل خوشه در امتداد شاخه را دارند.

هنگامی‌که میوه به‌اندازه کافی بزرگ است که به‌راحتی چیده می‌شود، این آلوها را تنک کرده و خوشه‌ها را سبک کنید تا فضای کافی برای رشد سایر میوه‌ها فراهم شود و به جلوگیری از ریزش زودرس میوه کمک کند.

بین میوه‌های باقی‌مانده حدود ۴-۶ اینچ فاصله بگذارید. درختان آلو اروپایی نسبت به آلو ژاپنی نیاز کمتری به تنک شدن دارند. بااین‌حال اگر میوه درختان شما به دلیل بار زیاد درخت، هنگامی‌که می‌رسند بیش‌ازحد کوچک هستند ممکن است بخواهید درختان خود را به‌منظور بهبود اندازه میوه در آینده تنک کنید.

بین میوه‌های تکی ۲ تا ۳ اینچ و بین میوه‌های جفت (دوتایی) حدود ۶ اینچ فاصله بگذارید.

توجه به این نکته مهم است که حتی اگر درخت میوه خود را تنک نکنید، ممکن است متوجه شوید که درخت خودش از شر میوه‌های اضافی – و گاهی اوقات همه میوه‌ها – خلاص می‌شود (درخت با ریزش میوه‌های خود اقدام به تنک کردن خودش می‌کند).

ریزش طبیعی میوه های درخت آلو
ریزش طبیعی میوه‌های درخت آلو

جمع‌بندی

در بیشتر موارد تعداد میوه‌های تشکیل شده روی درخت بیشتر از توان درخت جهت تأمین نیازهای آن‌هاست، بنابراین اگر میوه‌های اضافی تنک نشوند یا درخت به طور طبیعی اقدام به ریزش آن‌ها نکند میوه‌های تشکیل‌شده در آخر فصل کوچک و بی‌کیفیت خواهند شد و همچنین باعث ضعیف شدن و درنتیجه کاهش مقاومت درخت میوه در برابر شرایط نامساعد و آفات و بیماری‌ها خواهد شد.

تنک کردن درختان میوه بعد از گرده‌افشانی و در مراحل اولیه رشد میوه انجام می‌شود. با تنک کردن به‌موقع درختان میوه خود، اندازه، رنگ و کیفیت میوه‌های باقی‌مانده را بهبود می‌بخشید. از آسیب شاخه‌های درخت که ناشی از بار زیاد میوه است و همچنین از سال آوری درخت جلوگیری می‌کنید.

قبل و بعد از تنک کردن میوه درخت

مقالات مرتبط

منبع: starkbros.com

این پست برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

میانگین امتیاز ۴.۲ / ۵. مشارکت‌کننده‌ها: ۳۴

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد!

اگر این مقاله را دوست داشتید و مفید بود ...

این مقاله رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذار!

از این که این مقاله برایتان مفید نبود متاسفیم!

چگونه این مقاله رو بهبود بدیم؟

به ما بگو چطور بهتر شیم؟

منتظر دیدگاه شما هستیم! ارسال دیدگاه
۳ دیدگاه پرسش و پاسخ خود را درباره این مطلب ارسال کنید!
 1. بهرام محمدی
  ۱۴۰۱/۰۲/۱۰

  درود بر شما
  بنده باغ کیوی دارم و در تایید فرمایش شما همه ساله درختان را تنک میکنم اخیرا یکی از همکاران باغدار عنوان کرد مه این کار درست نیست و مثالش این بود اگر انسان فرزند دوقلو داشته باشد آیا باید یک فرزندش را بکشد یا به هر دو فرزند تغذیه خوب بدهد تا بزرگ شوند
  به نظر شما میشه تغذیه درختان را طوری در نظر گرفت که همه خوش رنگ و خوش سایز باشند
  ممنون اگه توضیح بفرمایید

  • آبان
   ۱۴۰۱/۰۲/۲۰

   میوه ریزی امری طبیعی در بسیاری از درختان است. البته به صورت تئوری می‌توان تمام میوه های یک درخت را به صورت اقتصادی و بازار پسند رشد داد اما در عمل کاری هزینه بر و بسیار وقتگیر است. در نتیجه توجیه اقتصادی ندارد. در باغداری برخلاف کودک پروری جوانب اقتصادی نیز دخیل هستند

 2. انوش
  ۱۴۰۰/۰۲/۱۸

  سپاس.

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*