۶ دلیل اصلی میوه ندادن درختان میوه

چرا درخت من میوه نمی‌دهد؟ چرا درخت من شکوفه نمی‌دهد؟ دو سؤال ناامیدکننده است که اکثر باغداران به دنبال جواب آن هستند، در این مقاله به این بیان دلایل عدم میوه دهی درختان پرداختیم. با ما همراه باشید.

علت میوه ندادن درختان میوه

مقدمه

شما در باغ خود درخت میوه‌ای کاشته‌اید که زنده و سرحال و در حال رشد است اما شکوفه و میوه نمی‌دهد. اگرچه این موضوع می‌تواند تا حدی دلسردکننده باشد و باعث شود که شما بخواهید آن درخت را از بین ببرید، اما پیشنهاد می‌کنیم به‌جای تصمیم برای از بین بردن درخت ابتدا به دنبال دلایل آن باشید. شکوفه یا میوه ندادن درخت، ممکن است به چند دلیل اتفاق بیفتد. در این مقاله، ما بر روی ۶ مورد از اساسی‌ترین نیازهای درختان میوه تمرکز کرده و به رایج‌ترین مسائل و راه‌حل‌های مربوط به تولید میوه می‌پردازیم.

۱) سن درخت

اگر درختان میوه شما هنوز خیلی جوان یا نارس باشند، به فاز زایشی یا مرحله تولید میوه نمی‌روند. هنگامی‌که درخت خود را از نهالستان خرید می‌کنید، درخت حدوداً ۲ ساله است و خیلی جوان و نابالغ است و جهت تولید میوه احتیاج به زمان دارد. به‌عنوان‌مثال درختان سیب پس از انتقال به باغ و کشت نهال بسته به رقم به ۲ تا ۵ سال زمان نیاز دارند تا وارد مرحله‌ی شکوفه دهی و تولید میوه شوند. زمان موردنیاز درختان تا میوه دهی در جدول زیر آمده است.

نوع درخت میوهتعداد سال تا میوه‌دهی
سیب۲ – ۵ سال
زردآلو۲ – ۵ سال
موز۲- ۳ سال
آلبالو۳ – ۵ سال
گیلاس۴ – ۷ سال
مرکبات۱ – ۲ سال
انجیر۱ – ۲ سال
توت۲ – ۳ سال
شلیل۲ – ۴ سال
زیتون۲ – ۳ سال
پاپایا۵ – ۷ سال
هلو۲ – ۴ سال
گلابی۴ – ۶ سال
خرمالو۳ -۴ سال
آلو۳ – ۶ سال
انار۲ – ۳ سال
زمان میوه‌دهی درختان مختلف

۲) گرده‌افشانی

درختان میوه جهت میوه دهی نیاز به گرده‌افشانی دارند. اگر درخت شما خودگرده‌افشان نیست، به درخت گرده‌افشان سازگار در نزدیک خود و همچنین، عوامل گرده‌افشان مانند زنبورها، پرندگان و باد احتیاج دارد. اگر گرده‌افشانی صورت نگیرد درخت ممکن است شکوفه بدهد، اما به‌احتمال زیاد میوه‌ای تولید نمی‌کند.

نقش گرده افشانی در میوه دهی درختان

۳) شناخت دقیق منطقه جهت کشت درخت

واریته‌های مختلف درختان در مناطق مختلف کشت می‌شوند. هنگامی‌که بدانید خصوصیات جغرافیایی و آب‌وهوایی منطقه شما چیست، می‌توانید درختان میوه‌ای را که برای رشد در منطقه شما توصیه می‌شوند انتخاب کنید.

مواردی که باید هنگام کاشت در منطقه خود در نظر بگیرید:

 • درختان به شرایط منطقه سازگار باشند تا فرصتی برای زنده ماندن در زمستان‌ها و تابستان‌ها داشته باشند.
 • درختان برای تولید میوه باید سرمای کافی را دریافت کنند و به عبارتی نیاز سرمایی آن‌ها برآورده شود. اگر درخت به منطقه شما سازگار باشد اما نیاز سرمایی آن برآورده نشود، تولید میوه آن کاهش می‌یابد. به‌عنوان‌مثال اکثر درختان هلو نیاز سرمایی کمی دارند، بیشتر درختان سیب نیاز سرمایی متوسط و بیشتر درختان گلابی نیاز سرمایی بالایی دارند.
 • آب‌وهوا می‌تواند تا حد زیادی بر تولید میوه تأثیر بگذارد. اگر سرمای دیررس شکوفه‌های درخت یا میوه جوان شما را از بین ببرد، درخت دیگر نمی‌تواند محصولی برای برداشت آن سال تولید کند. اگر خشک‌سالی یا گرما و سرمای شدید به درختان و جوانه‌های شما آسیب برساند، شما باید در طول سال از درختان خود مراقبت کنید و سال آینده منتظر آب‌وهوای مناسب‌تری جهت باردهی درختان میوه خود باشید.

۴) هرس

درختانی که به‌طور اصولی و منظم هرس می‌شوند میوه‌های باکیفیت‌تری تولید می‌کنند. جوانه‌های میوه دِه تمایل دارند روی شاخه‌هایی تشکیل شوند که دارای گردش هوای مناسب باشند و نور کافی دریافت کنند. این هدف اصلی در هنگام هرس است. در مقاله، هرس درختان، با نکات هرس و موارد دیگر آشنا شوید.

همچنین باید هنگام هرس تعادل را رعایت کنید. هرس سنگین باعث می‌شود که درخت بیشتر رشد رویشی داشته باشد و هرس سبک می‌تواند به تولید بیش‌ازحد شاخه‌های میوه‌دار کمک کند که باعث تولید بار بیش‌ازحد و ریزش شدید میوه می‌شود.

هرس به موقع درخت

۵) فاصله‌گذاری

درختان میوه‌ای که بیش‌ازحد نزدیک به یکدیگر کاشته شده‌اند، برای تأمین مواد مغذی و نور با یکدیگر رقابت می‌کنند. اگر کاشتن درختان نزدیک به هم بخشی از طرح شما باشد، برای این کار باید درختان را به‌گونه‌ای هرس کنید تا درختان در معرض نور قرار گیرند و اطمینان حاصل کنید که درختان مواد غذایی کافی از خاک دریافت می‌کنند. اطمینان حاصل کنید که به درختان خود فضای کافی برای رشد و شکوفایی را می‌دهید.

۶) شرایط خاک

بسیار مهم است که درختان شما تعادل مناسبی از مواد غذایی ذخیره شده در درخت و عناصر خاک را داشته باشند. این بهترین کاری است که می‌توانید برای اطمینان از میوه دهی درخت و برای حمایت از میوه‌های درخت انجام دهید. همان‌طور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید، اگر این تعادل برقرار نباشد، می‌تواند تأثیر منفی بر نحوه شکوفه یا باردهی درخت شما بگذارد.

تعادل مواد کودی و غذایی در خاک
تاثیر مواد غذایی در خاک بر روی میوه دهی درختان

اگر درختی ذخیره کافی داشته باشد اما از نظر عناصر موجود در خاک کمبود داشته باشد، ممکن است تولید محصول متوقف شده یا میوه کم‌کیفیت و بی‌کیفیت تولید کند و یا حتی میوه‌ای تولید نکند.

اگر درخت شما بیش‌ازحد بار داشته باشد، ممکن است باعث ریزش زودرس میوه یا ریز و بی‌کیفیت شدن میوه‌ها شود.

همچنین اگر درخت شما شاخ‌وبرگ کمی داشته باشد (که می‌تواند ناشی از تنش، آب‌وهوا یا سایر عوامل ضعیف کننده مانند حیوانات، آفات یا بیماری‌ها باشد) این ممکن است باعث ریزش زودرس میوه شود.

شناسایی عامل تنش به رفع مشکل کمک خواهد کرد. برای یافتن کمبود مواد مغذی می‌توانید آزمایش خاک انجام دهید. همچنین آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز را به‌موقع کنترل کنید.

یک درخت همچنین ممکن است که عناصر بیش‌ازحد در خاک خود داشته باشد اما ذخیره کافی در درخت نداشته باشد. این درخت در فصل رشد سالم و سرسبز به نظر می‌رسد، اما میوه نمی‌دهد (صرف‌نظر از بلوغ)، در بسیاری از موارد، درخت حتی شکوفه هم نمی‌دهد. این امر درنتیجه تغذیه بیش‌ازحد اتفاق می‌افتد.

اگر خاک مواد مغذی فراوانی مانند نیتروژن (به‌طور طبیعی یا با افزودن کود) دریافت کند، درخت رشد رویشی زیادی خواهد داشت که این امر رشد جوانه‌های بارده را به تأخیر می‌اندازد. با توقف تغذیه با کودهایی که رشد رویشی درخت را تقویت می‌کنند و استفاده درست و به‌موقع از کودها و عناصری که به رشد زایشی و گل‌دهی درخت و گرده‌افشانی کمک می‌کنند (مانند فروت ست)، می‌توانید این مشکل را برطرف کنید.

راهکارهایی دیگر

برخی از راه‌حل‌های دیگری وجود دارد که فقط در صورت رعایت موارد بالا و عدم موفقیت باید انجام شود:

هرس ریشه

در روی زمین جایی که خط قطره درخت وجود دارد (زیر درخت که هنگام بارندگی آب از نوک شاخه‌ها چکه می‌کند) یک بیل یا بیلچه را به‌طور مستقیم در خاک فشار دهید و بدون حفر زمین آن را به بیرون بکشید. این عمل را به‌صورت دایره‌ای و به فاصله ۳۰ الی ۶۰ سانتی‌متر در اطراف درخت تکرار کنید و یک حلقه نقطه‌چین در اطراف سیستم ریشه درخت خود ایجاد کنید، این حلقه ریشه‌های فیدر (غذا دهنده) را دربر می‌گیرد و باعث شکوفایی درخت در فصل رشد بعدی می‌شود.

خراش دهی تنه درختان

نتیجه حاصل از خراش دهی نیز مانند هرس ریشه است اما خراش دهی نباید اولین قدم شما برای به ثمر رساندن درختان باشد و باید آن را به‌عنوان آخرین راه چاره در نظر بگیرید.

هنگام خراش دهی به درختان خود در بهار، یک چاقوی کوچک (مانند چاقوی جیبی) بردارید و در پایین تنه درخت یک برش افقی را به‌صورت نیم‌دایره روی پوست درخت ایجاد کنید. چند اینچ بالاتر بروید و این کار را در نیمه دیگر تنه درخت تکرار کنید. اجازه ندهید این خطوط به یکدیگر متصل شوند در غیر این صورت بافت آبکش را از بین می‌برید و سیستم آوندی درخت را کاملاً مختل می‌کنید که منجر به نابودی آن می‌شود.

خراش دهی تنه درخت

جمع‌بندی

دلایل زیادی برای شکوفه یا میوه ندادن درختان میوه وجود دارد که از مهم‌ترین دلایل می‌توان به جوان و نابالغ بودن درخت، عدم گرده‌افشانی مناسب و نبود درختان گرده دهنده و همچنین نبود عوامل گرده‌افشان مانند زنبورعسل در باغ، مناسب نبودن شرایط آب و هوایی و جغرافیایی منطقه جهت کشت واریته موردنظر، هرس سنگین و غیراصولی درخت، عدم رعایت فواصل کشت مناسب بین درختان، عدم تعادل بین مواد غذایی ذخیره‌شده در درخت و عناصر موجود در خاک (مانند استفاده بیش‌ازحد از کودها و عناصری که باعث تحریک رشد رویشی و به تأخیر انداختن رشد زایشی درخت می‌شوند) اشاره کرد.

مقالات مرتبط

منبع

این پست برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

میانگین امتیاز ۳.۶ / ۵. مشارکت‌کننده‌ها: ۲۸۸

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد!

اگر این مقاله را دوست داشتید و مفید بود ...

این مقاله رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذار!

از این که این مقاله برایتان مفید نبود متاسفیم!

چگونه این مقاله رو بهبود بدیم؟

به ما بگو چطور بهتر شیم؟

منتظر دیدگاه شما هستیم! ارسال دیدگاه
۳۱ دیدگاه پرسش و پاسخ خود را درباره این مطلب ارسال کنید!
 1. وحید مسعودپی
  ۱۴۰۱/۰۵/۰۲

  با
  سلام ودرودبرشما یک درخت انجیرگلابی چهارساله در باغچه دارم میوه می دهد ولی به ثمرنمی رسد و بصورت ریزوخشک میشود ومیوه ها می ریزدلطفا راهنمایی بفرمایید

 2. علی
  ۱۴۰۱/۰۴/۱۰

  سلام
  من یک درخت گیلاس دارم سه سالشه و جدا از ندادن بار ، ارتفاع نمیگیره یعنی عمودی رشد نمیکنه. به نظر شما مشکل چیه؟

 3. نازیلا کربمی
  ۱۴۰۱/۰۲/۲۷

  درود عالی بود

  • آبان
   ۱۴۰۱/۰۳/۰۳

   ممنون از نگاه شما

 4. مرادی
  ۱۴۰۱/۰۲/۱۵

  با سلام وخسته نباشید میگم درخت زیتون ما گل میده گلش خشک میشه و میریزه اما زیتون نمیده دلیلش چیه؟

  • آبان
   ۱۴۰۱/۰۲/۲۷

   دلایل داخل مقاله را بررسی کنید . یکی از این موارد است

 5. ربیعی
  ۱۴۰۱/۰۲/۰۵

  سلام .درخت گیلاس جوانم پارسال چند میوه داد اما امسال شکوفه بیشتر بود اما ریختو میوهای ظاهر نشد . دوران شکوفه نه آب نه کود ندادم .گیلان هستم .کود ارگانیک مرغی در آخر اسفند دادم چرا شکوفه به میوه تبدیل نشد؟

  • آبان
   ۱۴۰۱/۰۲/۱۳

   عوامل زیادی مثل عدم گرده افشانی.گرده افشانی ناکافی! ناسازگاری ژنیکی گرده ها، عدم تغذیه صحیح و اصولی مانند استفاده نکردن از کودهای فروت ست میتونه مانع تشکیل میوه بشه.

 6. رحیمی
  ۱۴۰۱/۰۲/۰۳

  سلام ، یک درخت گوجه سبز ۶ساله دارم که گل زیادی میده اما فقط یکی دوتاش تبدیل به میوه ریز میشه لطفا راهنمایی کنید

  • آبان
   ۱۴۰۱/۰۲/۱۳

   تغذیه و آبیاری به چ صورت هست؟ عدم تغذیه صحیح و اصولی و آبیاری نامناسب و عدم گرده افشانی گلها میتونه دلیل میوه ندادن درخت باشه.

 7. غلام سلحشور
  ۱۴۰۰/۱۲/۰۶

  سلام
  ما چند درخت زيتون كاشته ايم در باغ حدود ۷ سال است كه هنوز ثمري نكرده وهچ گونه شكوفه اي نداده نمي دانيم كه بايد چكار كنيم لطفا ما را راهنمايي كنييد

  • آبان
   ۱۴۰۰/۱۲/۱۶

   اگر از اصالت نهال خود اطمینان دارید کمی روی تغذیه آن کار کنید و در شروع فصل از کود های حاوی فسفر و پتاسیم بالا به صورت آبکود و روی و بر به صورت محلولپاشی استفاده کنید

 8. خلیل میثمی راد
  ۱۴۰۰/۱۰/۱۷

  مطالب عالین درخت به من شکوفه هاش رو بیشتر میریزه ۳یا۴تا می مانن.

 9. خلیل میثمی راد
  ۱۴۰۰/۱۰/۱۷

  سلام درخت به دارم زیاد گل میده ولی ۳تایا۴تانگه می داره علت چیست؟

  • آبان
   ۱۴۰۰/۱۰/۲۰

   ریزش گل دلایل زیادی داره.باید دلایل رو بررسی کنید. مثلا
   ممکنه گلها به خوبی گرده افشانی نشن.
   ممکنه تغذیه درخت بعد از برداشت میوه انجام نشه.
   سرمازدگی گلها و…

 10. الهام خمیسی
  ۱۴۰۰/۰۷/۱۴

  سلام درخت پرتقال دارم که پنج سال است که ان را کاشتم ولی تا حالا میوه ندادن چرا thanks

  • مدیر سایت
   ۱۴۰۰/۰۷/۱۷

   ممکن است به خاطر دلایل زیر باشد
   کمبود فسفر و روی
   عدم گرده افشانی مناسب
   کاشت نرک

 11. علی شکرپور
  ۱۴۰۰/۰۶/۲۴

  سلام امکان داره درختی اصلا میوه نده یا به اصلاح نر باشه به جز سرو و ….؟. درخت توت سفیدی دارم که بسیار بزرگ و تنومند هست ولی ثمری نداره

  • مدیر سایت
   ۱۴۰۰/۰۶/۲۵

   بله درخت توت دو پایه است و نر و ماده دارد

   • مرادی
    ۱۴۰۱/۰۲/۱۵

    با سلام وخسته نباشید میگم درخت زیتون ما گل میده گلش خشک میشه و میریزه اما زیتون نمیده دلیلش چیه؟

  • شهرام
   ۱۴۰۰/۰۹/۲۱

   سلام عرض ادب و احترام من یک درخت خرمالو در باغچه دارم که عمر آن حدود ۳۰ سال میباشد با آنکه از نظر رسیدگی و آب و کود و خورده آهن و غیره ولی درخت خیلی کوچک که ارتفاع آن ۲متر و در این چند سال یک کیلو میوه نداده خواهش میکنم من را راهنمایی کنید سپاس گذارم

   • آبان
    ۱۴۰۰/۱۰/۰۶

    با نظر می رسد خاک شما شور و یا فاقد عناصر غذایی است و نیاز به تنظیم رژیم غذایی مخصوص درختان شما است. دقت کنید که براده آهن و کود دامی هیچ گونه ماده غذایی برای درختان ندارد

 12. ایمان اسدی
  ۱۴۰۰/۰۶/۲۴

  سلام. یک درخت به در باغچه خانه داریم گلدهی زیادی هم داره اما بعد که تبدیل به چاقاله میشه به اندازه فندق شروع به ریزش میکنه و حتی یه دونه به هم نمیده.تنش سرمایی هم نداره تقریباً درخت ۱۲ساله است هیچ آفتی هم نداره کود حیوانی هم دادم بهش همیشه. فقط یه سال موقعی که گل داشت یه سم حشره کش بهش زدم اونسال حدود ده تا میوه داد.علتش چیه؟

  • مدیر سایت
   ۱۴۰۰/۰۶/۲۵

   عوامل مختلفی باعث این موضوع میشه. شامل کمبود آهن، روی، پتاسیم و کلسیم و یا حمله آفاتی مانند سوسک گرده خوار. توجه کنید که کود دامی تقریبا ماده غذایی موثری برای باغداری نداشته و بایستی از کودهای قوی تری که حاوی این عناصر باشند استفاده کنیدو سمپاشی دوره ای هم بسته به نوع آفات بایستی انجام بشود. بهتر است برای بررس دقیق تر توسط کارشناس بازدید صورت بپذیرد

   • mahdis
    ۱۴۰۱/۰۲/۰۴

    سلام باغ كوچكى داريم كه انواع درخت ميوه دراآن كاشتيم تا ده سال پيش درختان موجود در اين باغ پر ميوه بد اما در در ده سال اخير هيچ درختى اصلا ميوه نميدهد همه كارهاى هرس وكود وسم انجام ميدهيم بيشتر درختان گوجه سبز كاشت شده كه شكوفه ميكنن ولى ميوه نميدهند

 13. امیر کلاته
  ۱۴۰۰/۰۶/۰۷

  سلام درخت پرتقالی دارم که بارده بوده نزدیک به چهار سال پیش که منزل را خریدم صاحب قبلی قبل از تحویل منزل درخت را هرس خیلی سنگین کرده بود که عملا چیز زیادی از درخت نمانده بود حالا با رسیدگیهای بنده درخت رشد کرده وخیلی خوب بزرگ شده ولی هیچ شکوفه ومیوه ای نمیدهد چکار کنم دوباره میوه بدهد چند بار خواستم قطع کنم ولی دلم نیامد

  • مدیر سایت
   ۱۴۰۰/۰۶/۰۷

   معمولا بعد از هرس های شدید درخت به اصطلاح قهر کرده و بار نمی‌دهد. بایستی چند مرحله از محلول فروت ست و محرک رشد مثل جلبک دریایی استفاده کنید و در زمستان چالکود را حتما انجام دهید

   • سمیه غلامی
    ۱۴۰۱/۰۱/۱۵

    سلام وقت شما بخیر من چند درخت سیب زردالو و به و گیلاس و آلبالو توی باغچه کاشتم همه این درختان رو مارک دار خریدم و از اصالتش مطمینم الان سال سوم هست که کاشتم امسال همه پر شکوفه شدن ولی مثلا زردآلو یکی دو تا چاقاله ها خوب بزرگ شدن بقیه ریز موندن و زرد شدن . علت چیه به نظرتون ؟ آیا از سن درخته یا باید کود میدادم بهشون ؟

    • آبان
     ۱۴۰۱/۰۱/۱۶

     آبیاری مناسب و به موقع و تغذیه صحیح و اصولی یکی از عوامل مهم جهت جلوگیری از ریزش شکوفه ها و تبدیل شدن شکوفه به میوه میباشد.بهترین ارقام هم جهت باردهی به تغذیه درست نیاز دارند.

 14. آیت حستی
  ۱۴۰۰/۰۵/۱۸

  سلام، بسیار عالی ??

 15. امیرمبصری
  ۱۴۰۰/۰۵/۱۰

  باسلام خدمت شما.اززحمات شماسپاسگزارم

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*