آشنایی با ده ابزار ضروری جهت باغبانی و نحوه انتخاب آن‌ها

در این مقاله با 10 ابزار باغبانی ضروری آشنا می‌شوید و بر اساس نیاز خود می‌توانید آنها را در چک لیست خرید ابزار خود قرار دهید.

ابزارهای مهم باغبانی

مقدمه

با استفاده از این ابزار باغبانی تقریباً می‌توانید هر کاری که در باغچه حیاط خود دارید را انجام دهید. بیشتر باغبانان فقط چند ابزار ساده دارند که به‌طور منظم از آن‌ها استفاده می‌کنند.

۱۰ ابزاری که ما در اینجا جمع‌آوری کرده‌ایم، ابزارهایی هستند که هر باغبان باید آن‌ها را در دست داشته و به‌خوبی از آن‌ها نگهداری کند. همچنین نکاتی در مورد انتخاب صحیح هر یک از این ابزارهای باغبانی و نگهداری مناسب آن‌ها داریم.

بیل

بیل ابزار شماره ۱ در انبار هر باغبان است. “بیل” به‌طورکلی اشاره به ابزاری لبه تخت دارد که عمدتاً برای برش و حفر زمین استفاده می‌شود. “بیل” کمی همه‌کاره است، با یک بیل لبه‌گرد که برای برش خاک استفاده می‌شود، می‌توان خاک را جمع و مالچ را جابه‌جا کرد.

بیل

بیلی با طول دسته‌ای که مناسب با قد خود باشد انتخاب کنید. لبه بالایی بیل باید یک برآمدگی صاف داشته باشد که با خیال راحت و با قدرت پای خود را روی آن بگذارید تا توانایی حفر بیشتری داشته باشید.

به دنبال تیغه‌های فولاد ضدزنگ با ضخامت بالا باشید که خم نشود یا زنگ نزند.

بیلچه باغبانی

بیلچه معمولاً برای زمانی که کشت‌های کوچک‌تر و یک‌ساله داریم و یا جهت نرم کردن خاک اطراف پایه گیاهان استفاده می‌شود. دو عامل که در انتخاب نوع بیلچه بیشترین اهمیت را دارد مقاومت بیلچه و راحتی دسته‌ی آن است.

بیلچه‌ها گاهی اوقات برای بیرون آوردن ریشه‌های سخت علف‌های هرز یا خرد کردن خاک فشرده استفاده می‌شوند، بنابراین جهت انتخاب بیلچه نوعی از آن را انتخاب کنید که از مواد محکم ساخته شده باشند و تحت‌فشار خم نشوند.

بیلچه

ازآنجاکه بیلچه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، به دنبال نوعی از آن باشید که دسته‌ای آسان برای استفاده داشته باشد. دسته‌های ارگونومیک جدید برای مچ دست بهتر هستند.

چنگک

چنگک در باغ دو کاربرد کلی دارد: جمع‌آوری برگ‌ها و بقایای دیگر (چنگک برگ) و صاف و نرم‌کردن خاک (چنگک قوس‌دار). بسته به نوع باغ ممکن است به هر یک از آن‌ها نیاز داشته باشید.

چنگک

چنگک برگ (که در بالا نشان داده شده است) باید دارای انعطاف‌پذیری بالایی باشد. درگذشته، چنگک‌ها اغلب از آلومینیوم ساخته می‌شدند، اما نوع پلاستیکی آن نیز می‌تواند به‌خوبی کار کند.

چنگک‌های قوس‌دار محکم‌تر هستند و دندانه‌هایی برای خرد کردن خاک دارند و از قسمت پشتی آن‌ها برای صاف کردن خاک استفاده می‌شود.

از انتخاب چنگک‌هایی که از موادی ساخته شده‌اند که ممکن است به مرور زمان زنگ‌زده شوند، خودداری کنید و مرتباً چک کنید که آیا سر ابزار از دسته‌ها باز می‌شود یا خیر.

کولتیواتور

کولتیواتور نوعی چنگک قوس‌دار کوچک و دستی است که هنگام کشت گیاهان یک‌ساله برای نرم کردن خاک و پاک‌سازی در مکان‌های کوچک و اطراف بوته‌ها (جایی که استفاده از ابزار دیگر ممکن نیست) همراه با بیلچه استفاده می‌شود.

کولتیواتور

یک کولتیواتور با دندانه‌های قوس‌دار محکم و دسته‌ای راحت انتخاب کنید. کولتیواتورهای باریک‌تر برای فضاهای بسیار تنگ بین گیاهان مناسب هستند، درحالی‌که انواع عریض‌تر آن برای خرد و نرم کردن خاک قبل از کاشت مناسب هستند.

قیچی هرس

قیچی هرس دستی در دو نوع bypass و anvil وجود دارد. در قیچی هرس anvil دو تیغه در وسط به هم می‌رسند. قیچی هرس bypass تیغه‌ای منحنی در بالا دارند که در واقع از کنار تیغه پایینی عبور می‌کند و برش تمیزتر و کامل‌تری ایجاد می‌کند. به همین دلیل باغداران ترجیح می‌دهند هرس‌کننده‌های bypass را انتخاب کند.

برای هرس ساقه‌های چوبی در باغ دفعات زیادی به هرس‌کننده‌های bypass نیاز دارید بنابراین برای راحتی کار خود قیچی‌هایی را انتخاب کنید که دسته‌های آن‌ها به‌آسانی باز و بسته شوند.

قیچی هرس

قیچی‌های خوب جهت هرس باید قفل داشته باشند و هنگامی‌که از آن‌ها استفاده نمی‌شود باید قفل شوند. از قیچی‌های هرس در مقابل زنگ‌زدگی محافظت کنید و هرسال یا زمانی که به آن‌ها احتیاج دارید آن‌ها را تیز کنید.

هرس‌کننده‌ها یا لوپر Lopper

لوپرها درواقع همان هرس‌کننده‌های bypass با دسته بلند هستند. دسته‌های بلند اضافی شما را قادر می‌سازد تا به مناطق مرتفع برسید و اهرمی که آن‌ها دارند به شما این امکان را می‌دهد تا شاخه‌های ضخیم را در یک فشار برش دهید.

هرس‌کننده‌ها یا لوپر Lopper

هرس‌کننده‌ها با دسته‌های قابل توسعه، دامنه دسترسی شما را بیشتر می‌کند؛ مانند سایر ابزارهای هرس، در صورت عدم استفاده آن‌ها را تمیز و خشک نگه دارید.

قیچی باغبانی

درحالی‌که هرس‌کننده‌ها برای برش‌های سخت و خشن استفاده می‌شوند، قیچی‌ها برای کارهای جزئی به کار می‌روند مثل: بریدن شاخه‌های خشک شده و مرده، بریدن گل برای داخل خانه، خرد کردن گیاهان برای آشپزخانه و… .

این تیغه‌های ریز به دلیل اینکه کنترل بیشتری دارند از قیچی معمولی بهتر هستند.

قیچی باغبانی

بهترین قیچی‌ها دارای تیغه‌های ظریف هستند که به شما امکان می‌دهد برش‌های ظریف ایجاد کنید، اما تیغه‌ها باید به‌اندازه کافی محکم و قوی باشند که بتوانند ساقه‌های محکم را از بین ببرند.

قیچی‌هایی با یک کاور کوچک روی سر به شما این امکان را می‌دهد که آن‌ها را به راحتی و در جیب خود حمل کنید تا همیشه در دسترس‌تان باشند.

آبپاش

در زمانی که تقریباً همه یک یا دو شلنگ باغبانی در باغ خود دارند آیا هنوز هم به آبپاش نیاز است؟ جواب ما بله است.

آبپاش‌ها مخصوصاً هنگام کاشت گیاهان یک‌ساله یا نهال بسیار مناسب هستند و هنگام استفاده از آب ذخیره‌شده باران جهت صرفه‌جویی در مصرف آب بسیار ضروری هستند.

آبپاشی که به‌اندازه کافی بزرگ باشد را خریداری کنید اما نه آن‌قدر بزرگ که هنگام پرشدن خیلی سنگین شود.

آبپاش

آبپاش از جنس فلز گالوانیزه ممکن است دوام بیشتری داشته باشد، اما آبپاش‌های پلاستیکی نیز تا زمانی که از آن‌ها در برابر درجه حرارت شدید و آفتاب محافظت کنید، بادوام هستند. سر متحرک آبپاش‌ها نیز از ویژگی‌های خوب آن‌ها هستند.

وجین‌کن

متأسفانه، هیچ ابزار جادویی وجود ندارد که علف‌های هرز را کاملاً از بین ببرد؛ اما مواردی وجود دارد که کارهای روزمره را بسیار راحت‌تر می‌کند.

با استفاده از وجین‌کن‌های خوب با فشار کمتر روی دست و مچ دست ریشه علف‌های هرز را از بین برده و هوادهی خاک را نیز انجام می‌دهید.

تیغه وجین‌کن سخت‌ترین ساقه‌ها و ریشه‌ها را خرد می‌کند، باعث نرم شدن خاک و بیرون کشیدن علف‌های هرز می‌شود.

وجین کن

به دلیل فشار زیاد، وجین‌کن‌ها از قسمت دسته شل می‌شوند، بنابراین برای صرفه‌جویی در هزینه تعمیرات یک مارک با ضمانت مادام‌العمر خریداری کنید.

دستکش

کسانی هستند که ترجیح می‌دهند بدون دستکش باغبانی کنند. چیزی مانند احساس خاک بین انگشتان شما وجود دارد که بسیار لذت‌بخش است؛ اما همچنین می‌دانیم که خاک معمولاً پر از حشراتی است که باعث گازگرفتن دست می‌شوند و همچنین سنگ‌های تیزی وجود دارد که باعث آسیب به دست می‌شود، بنابراین جهت محافظت از دست استفاده از دستکش برای بسیاری از افراد ضروری است.

دستکش

در درجه اول دستکش‌هایی را بخرید که مناسب و اندازه‌ی دست شما باشند. استفاده از دستکش‌های خیلی بزرگ کار شما را دشوار می‌کند.

دستکش همچنین باید به‌خوبی به مچ دست شما بچسبند تا از ورود خاک و حشرات به درون آن جلوگیری کند.

دستکش‌هایی با انگشتان روکش‌دار و لاتکس در برابر آب مقاوم هستند و چرم آن‌ها از دستان شما در برابر خارها و چوب‌های تیز محافظت می‌کند.

برخی از دستکش‌ها قابل شستشو هستند اما هرسال و یا در بسیاری از موارد می‌توانید دستکش‌های خود را تعویض کنید.

جمع‌بندی

جهت سهولت باغبانی در باغچه کوچک خود به یکسری از ابزار نیاز دارید که مهم‌ترین این ابزار عبارت‌اند از: بیل، بیلچه، چنگک، کولتیواتور، قیچی هرس، لوپر، قیچی باغبانی، آبپاش، وجین‌کن و دستکش. در این مقاله به‌طور خلاصه در مورد این ابزار و خصوصیات مهم جهت انتخاب این ابزار توضیحاتی داده شده است. درصورتی که نیاز به اجرای خدمات باغبانی و فضای سبز در باغ یا باغچه خود دارید با ما تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

منبع

top 10 tools list for gardeners

این پست برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

میانگین امتیاز ۴.۳ / ۵. مشارکت‌کننده‌ها: ۱۹

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد!

اگر این مقاله را دوست داشتید و مفید بود ...

این مقاله رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذار!

از این که این مقاله برایتان مفید نبود متاسفیم!

چگونه این مقاله رو بهبود بدیم؟

به ما بگو چطور بهتر شیم؟

منتظر دیدگاه شما هستیم! ارسال دیدگاه
۲ دیدگاه پرسش و پاسخ خود را درباره این مطلب ارسال کنید!
 1. حمید سعیدی گیوی
  ۱۴۰۰/۰۲/۱۴

  بادرود،وسپاس فراوان،انرژی مثبتی که در نگارش بسیار ساده،قابل فهم برای افراد مبتدی،گذاشته این ،بنده باتعظیم دستتان را می‌بوسم ،

  • حافظ بهاری
   ۱۴۰۰/۰۲/۱۴

   سلام
   ممنون از نظر شما
   خوشحالیم براتون مفید بوده

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*