پرورش و نگهداری از بوک چوی (کلم چینی)

بوک چوی یا کلم چینی یکی از سبزیجات محبوب و سریع‌الرشد فصل خنک است که پرورش آن به‌تازگی موردتوجه کشاورزان قرار گرفته است.

مزرعه کلم چینی

مقدمه

بوک چوی که به آن کلم چینی نیز گفته می‌شود، سبزی دوساله فصل خنک است که به طور معمول در سال اول رشد برای مصرف برداشت می‌شود. دارای ساقه‌های ترد و احاطه شده توسط برگ‌های نرم و لطیف با عطر و طعمی بین کلم و سوئیس چارد است. گیاهان به‌صورت ایستاده، دارای برگ‌های بیرونی خیره‌کننده و ساقه‌های سفید یا سبز مانند کرفس اما صاف و غیر رشته‌ای هستند. ساقه‌های گل از مرکز گیاه رشد می‌کنند و دارای صلیب زرد و چهار گلبرگ معمولی از خانواده چلیپاییان هستند.

بوک چوی را اغلب کلم چینی می‌نامند. زمانی استفاده از آن فقط در وعده‌های غذایی در رستوران‌های چینی محدود می‌شد. بااین‌حال، این روزها به همان اندازه شاهد رشد آن در اکثر نقاط هستید. در چین، این محصول به کلم سفید معروف است، احتمالاً به دلیل ساقه‌ها و رگبرگ‌های سفید آن است، اما انواع سبز آن نیز وجود دارد. اندازه گیاه بسته به نوع متفاوت است – قد بعضی از آن‌ها کمتر از ۱۰ اینچ است، اما گونه‌های استاندارد ۱ تا ۲ فوت قد می‌کشند و حدود ۱۲ اینچ پخش می‌شوند.

این سبزی هم از طریق بذر و هم از نشا رشد می‌کند، معمولاً در اوایل بهار برای برداشت در بهار تا اوایل تابستان یا اواخر تابستان برای برداشت پاییزه کاشته می‌شود. برای دوره برداشت طولانی‌تر می‌توانید هر دوهفته یک‌بار کشت آن را تمدید کنید.

مشخصات کلی گیاه بوک چوی

نام گیاه‌شناسی: Brassica rapa var. chinensis

نام عمومی: بوک چوی، کلم چینی

نوع گیاه: سبزیجات دوساله (معمولاً به‌صورت یک‌ساله کاشته می‌شود)

اندازه: ۶ تا ۲۴ اینچ قد می‌کشند و ۶- تا ۱۸ اینچ پخش می‌شوند

قرارگرفتن در معرض آفتاب: آفتاب کامل تا سایه جزئی

نوع خاک موردنیاز: خاک غنی با زهکشی خوب

pH خاک: ۶.۵ تا ۷.۰ (کمی اسیدی تا خنثی)

منطقه بومی: چین

سمی بودن گیاه: غیرسمی است

مراقبت از بوک چوی

بوک چوی یک سبزی نسبتاً رشد سریعی دارد، که معمولاً از طریق بذر کاشته می‌شود، بلافاصله پس از، ازبین‌رفتن خطر سرما داخل مزرعه کشت می‌شود، یا حدود چهار هفته قبل از آخرین سرما در خانه یا گلخانه کشت می‌شود و سپس نشا آن به مزرعه منتقل می‌شود. همچنین می‌توانید نشا آن را برای کاشت در مزرعه پس از عبور از خطر یخ‌زدگی خریداری کنید.

نکته: برای دانستن اینکه چه موقع باید بوک چوی کاشته شود و برای اینکه از به گل رفتن آن در فصل اول جلوگیری شود، ممکن است برخی اطلاعات لازم باشد. اگر هوا خیلی گرم باشد این سبزی وارد مرحله بولتینگ می‌شود (ساقه‌های گل دهنده تشکیل می‌دهد) اما به طور متناقضی نیز اگر در جوانی در معرض دمای زیر ۵۰ درجه فارنهایت (۱۰ درجه سانتی‌گراد) قرار بگیرد، می‌تواند گل بدهد.

در مناطقی با بهار‌های خنک که به‌سرعت رو به گرما می‌روند، ممکن است بهتر باشد بذرها را در داخل کشت کنید و سپس با ازبین‌رفتن خطر سرما، نشاها را به فضای باز انتقال دهید.

پرورش و نگهداری کلم چینی

نور

بوک چوی در آفتاب کامل بهترین رشد را می‌کند اما سایه جزئی را نیز تحمل می‌کند. هر روز حدود ۶ ساعت آفتاب نیاز دارد.

خاک

بوک چوی به خاکی با زهکشی خوب و دارای مقدار زیادی مواد آلی غنی و مخلوط شده احتیاج دارد. بوک چوی در pH خاک از ۶.۰ تا ۷.۵ رشد خواهد کرد، اگرچه pH در محدوده ۶.۵ تا ۷.۰ بهترین pH جهت رشد آن است.

آبیاری

بوک چوی مخصوصاً در پاییز به آبیاری مداوم نیاز دارد. خشک‌سالی و کم‌آبی می‌تواند باعث به گل رفتن آن شود.

دما و رطوبت

بوک چوی به‌صورت یک‌ساله رشد می‌کند و در هوای خنک‌تر بهترین عملکرد را دارد. شرایط گرم و خشک می‌تواند باعث بولتینگ (تولید ساقه‌های گل دهنده) زودهنگام بوک چوی شود. این سبزی به‌اندازه سبزی‌های برگ‌ریز آسیایی در برابر زمستان مقاوم نیست، اما ممکن است در مناطقی با زمستان ملایم مقاومت داشته باشد بااین‌حال، در این مناطق در بهار بعدی به‌سرعت وارد فاز زایشی شده و به بذر می‌رود.

کوددهی

هنگام کاشت بوک چوی کمپوست و کود آلی را به خاک اضافه کنید. این گیاهان تغذیه‌کننده‌های سنگینی هستند و خاکی را که سرشار از پتاسیم، نیتروژن و فسفر باشد ترجیح می‌دهند؛ اما تغذیه با مواد آلی باید در زمان کاشت انجام شود، نه اینکه از کودهای شیمیایی در دوره رشد استفاده شود.

انواع بوک چوی

اگرچه ده‌ها نوع بوک چوی وجود دارد، اما بسته‌های بذری بدون نام و متنوعی پیدا خواهید کرد. بوک چوی baby در چین محبوب هست و به طور گسترده‌ای در سایر نقاط در دسترس است. برای آشپزی به تعداد بیشتری از آن‌ها نیاز دارید.

  • Black Summer’: دارای برگ‌های بسیار تیره است. در پاییز کاشته می‌شود و در اواخر پاییز یا زمستان برداشت می‌شود.
  • Ching-Chiang: یک بوک چوی کوتوله با رشد سریع است که در بهار کشت می‌شود.
  • ‘Joi Choi’ گیاهی با اندازه متوسط و مقاومت در برابر گلدهی است.
  • ‘Mei Qing Choi’: یک نوع واریته کوتوله است که به‌سرعت رشد می‌کند (۳۵ روز).
  • ‘Win-Win’ رقمی با سرهای بسیار بزرگ و متراکم است. آهسته وارد مرحله گلدهی می‌شود.

برداشت

بسته به نوع و آب‌وهوا، بوک چوی در ۴۵ تا ۶۰ روز پس از جوانه‌زنی بذر آماده برداشت است. گیاهان را حدود ۱ اینچ از سطح زمین برداشت کنید، آن‌ها باید پس از برداشت دوباره برای شما جوانه بزنند. گیاهان ایجاد شده از رشد مجدد کوچک‌تر، اما هنوز هم خوشمزه هستند.

بوک چوی در بیشتر فروشگاه‌های مواد غذایی یافت می‌شود و استفاده از آن فراتر از حد معمول است. برگ‌های جوان و لطیف را می‌توان به‌صورت خام در سالاد یا ساندویچ خورد. می‌توانید آن را جایگزین چوب کرفس کنید، در سوپ و خورشت بریزید و حتی کباب کنید. بوک چوی را نیز می‌توان جایگزین دیگر کلم‌ها کرد.

برداشت و بسته بندی کلم چینی

آیا بوک چوی سمی است؟

هنگامی‌که بوک چوی به‌صورت پخته خورده می‌شود، دارای مواد مغذی ضروری است. بااین‌حال، خوردن زیاد بوک چوی به‌صورت خام به دلیل آنزیمی که در این سبزیجات موجود است ممکن است باعث مشکلات تیروئیدی شود، این آنزیم با پخت‌وپز غیرفعال می‌شود.

رشد بوک چوی از بذر

در صورت کاشت مستقیم در باغ، کاشت را یک هفته قبل از آخرین تاریخ سرما شروع کنید. بذرها سریعاً، معمولاً طی چهارتا هشت روز جوانه می‌زنند. همچنین می‌توانید حدود چهارتا پنج هفته قبل از آخرین سرمازدگی بذر را در داخل خانه یا گلخانه کشت کنید. اگر بذرها را در فضای داخلی کشت کرده‌اید، مطمئن شوید که قبل از کاشت آن‌ها را با شرایط بیرون سازگار شوند.

نشاها را تا زمانی که دمای شب بالای ۵۰ درجه فارنهایت برود در مزرعه کشت نکنید و یا اگر کشت کردید آماده باشید که در مواقع سرما آن‌ها را بپوشاند. اگر نشاها به مدت طولانی در معرض سرما یا دمای پایین قرار بگیرند، فکر می‌کنند زمستان را پشت سر گذاشته‌اند و شروع به گلدهی می‌کنند.

بذرها را به عمق ۲/۱ اینچ و فاصله ۱ اینچ از یکدیگر بکارید. گیاهان را وقتی‌که چند اینچ قد دارند تنک کنید. اگر در حال پرورش گیاهانی با اندازه و رشد کامل هستید بوک چوی ­ها باید حداقل به فاصله شش اینچی از یکدیگر تنک شوند

نکته: نهال‌های جوان و لطیف که در حین تنک شدن برداشت شده‌اند می‌توانند به سالاد یا غذاهای سرخ شده اضافه شوند.

جوانه زنی بذر کلم چینی

آفات و بیماری‌های شایع

بوک چوی معمولاً تحت تأثیر شایع‌ترین بیماری‌های براسیکا قرار نمی‌گیرد. بااین‌حال، برای بسیاری از حشرات آفت، ازجمله بید کلم و کرم کلم، جذاب است. سوسک کک می‌تواند برگ‌ها را غربالی کند. پوشش ردیف‌ها با مالچ می‌تواند در به‌حداقل‌رساندن آسیب از همه این موارد کمک می‌کند. راب­ها، مگس‌های سفید و شته‌ها نیز می‌توانند به برگ‌ها آسیب بزنند.

جمع‌بندی

بوک چوی یا کلم چینی یکی از سبزیجات محبوب و در فصل خنک رشد بهتری دارد که پرورش آن به‌تازگی موردتوجه کشاورزان قرار گرفته است. بوک چوی جهت رشد به مکانی با آفتاب کامل یا دارای سایه جزئی و خاکی غنی با زهکشی بالا نیاز دارد. بوک چوی در pH خاک از ۶.۰ تا ۷.۵ رشد خواهد کرد. بوک چوی به‌صورت یک‌ساله رشد می‌کند و در هوای خنک‌تر بهترین عملکرد را دارد. بسته به نوع و آب‌وهوا، بوک چوی در ۴۵ تا ۶۰ روز پس از جوانه‌زنی بذر آماده برداشت است. شرایط گرم و خشک می‌تواند باعث بولتینگ (تولید ساقه‌های گل دهنده) زودهنگام بوک چوی شود.

منبع

https://www.thespruce.com/growing-vegetables-4127744 How to Grow and Care for Bok Choy

این پست برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

میانگین امتیاز ۳.۵ / ۵. مشارکت‌کننده‌ها: ۴

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد!

اگر این مقاله را دوست داشتید و مفید بود ...

این مقاله رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذار!

از این که این مقاله برایتان مفید نبود متاسفیم!

چگونه این مقاله رو بهبود بدیم؟

به ما بگو چطور بهتر شیم؟

منتظر دیدگاه شما هستیم! ارسال دیدگاه
۱ دیدگاه پرسش و پاسخ خود را درباره این مطلب ارسال کنید!
  1. روح الله
    1401/03/26

    سلام ببخشید بذر این سبزی را از کجا میتوان تهیه کرد چون تو استان ما کشت نمیشود منظورم اینه تو کدام استان داره زیاد مورد کشت وکار قرار می گیرد

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*