پرورش برگاموت وحشی Wild Bergamot

برگاموت وحشی (Monarda fistulosa) یا بالم زنبورعسل یک گیاه وحشی از خانواده نعناع Lamiaceae است این گیاه با گل‌های صورتی تا بنفش و گلدهی در تابستان اغلب به‌عنوان گیاه عسل، گیاه دارویی و زینتی در باغ استفاده می‌شود. این گونه کاملاً متغیر است و چندین زیرگونه یا واریته در آن شناسایی شده است. برگاموت وحشی زنبورهای متخصص، زنبورهای بامبل، زنبورهای شکارچی، مرغ مگس‌خوار و پروانه شاهین را به باغ جذب می‌کند. اگر به دنبال راهنمای پرورش برگاموت وحشی هستید و می‌خواهید همه چیزهایی را که برای کاشت و مراقبت از برگاموت وحشی لازم است از انتخاب مکان و زمان مناسب برای کاشت تا حفظ سلامت گیاهان و پرورش آن‌ها در هنگام رشد را بدانید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم

مقدمه

برگاموت وحشی (Wild Bergamot) بومی قسمت شرقی ایالات‌متحده است. ارتفاع گیاهان چندساله می‌تواند به دو تا چهار فوت برسد و تکثیر آن‌ها، خواه از بذر، قلمه یا تقسیم ریشه باشد بسیار آسان است ساقه‌ها به شکل مربع و زاویه‌دار هستند و شاخ و برگ سبز خاکستری و گل‌های زیبایی تولید می‌کنند که از ماه ژوئن تا سپتامبر شکوفا می‌شوند. گل‌های گونه Monarda fistulosa به رنگ بنفش، Monarda didyma دارای گل‌های قرمز مایل به زرد است، Marshall’s Delight گل‌های صورتی پرطراوت تولید می‌کند، درحالی‌که Jacob Cline و Raspberry Wine هر دو گل­هایی به رنگ قرمز تیره تولید می‌کنند.

خواص برگاموت وحشی

ازنظر تاریخی، برگاموت تقریباً به شیوه‌های بی‌شماری مورد استفاده قرار گرفته است. قبیله Tewa برای برگاموت وحشی ارزش زیادی قائل بودند زیرا از طعم آن هنگام پختن در کنار گوشت لذت می‌بردند، درحالی‌که ایروکوئیس ترجیح می‌داد از برگاموت وحشی در نوشیدنی‌ها استفاده کند. مردم بسیاری از قبایل بومی آمریکا از برگ برگاموت وحشی برای تسکین سردرد، جویدن برگ به صورت خمیر و قرار دادن مواد گیاهی جویده شده در سوراخ بینی یا استفاده از گیاهان خشک شده برای تسکین عطسه‌های همراه با سرماخوردگی استفاده می‌کردند.

برگاموت وحشی نیز به‌عنوان یک داروی سرماخوردگی به‌عنوان افزودنی به حمام گرم، استنشاق در حمام بخار یا مستقیماً روی نواحی آسیب‌دیده در ضماد استفاده می‌شد. برخی از قبایل نیز از برگاموت وحشی برای تسکین سردرد، تسکین درد معده، پایین آوردن تب یا تسکین آکنه و سایر بیماری‌های پوستی استفاده می‌کردند.

برگاموت وحشی اغلب به صورت چای درست می‌شود. امروزه، بسیاری از خانواده‌ها هنوز از برگاموت وحشی به‌عنوان دم‌نوش در طول دوره سرما استفاده می‌کنند. چای تهیه‌شده از این گیاه نیز برای درمان عفونت‌های دهان و گلو ناشی از پوسیدگی دندان و التهاب لثه به‌عنوان ماده فعال در فرمول‌های تجاری دهان‌شویه‌های تجاری مدرن استفاده می‌شود.

دلایل بسیار زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد این گیاه در طول اعصار سابقه پرورش در باغ را دارد. به‌غیراز زیبایی آشکار گیاه، انگیزه‌های زیادی برای پرورش برگاموت وحشی در باغ وجود دارد ازجمله:

پرورش برگاموت وحشی باغ شما را برای حشرات گرده‌افشان جذاب می‌کند.

هر باغی به حشرات گرده‌افشان احتیاج دارد، به‌خصوص اگر میوه یا سبزیجات پرورش می‌دهید. برگاموت وحشی یک راه طبیعی برای جذب گرده‌افشان‌ها به باغ است. آن‌ها بی‌دلیل به گیاه برگاموت وحشی بالم زنبورعسل نمی‌گویند. دوره گلدهی طولانی برگاموت وحشی منابع فراوانی را برای زنبورها و سایر حشرات گرده‌افشان‌ فراهم می‌کند.

برگاموت وحشی پشه‌ها را دفع می‌کند.

این مزیت برگاموت وحشی شگفت‌انگیز است زیرا مردم و زنبورها بوی برگاموت را بسیار دوست دارند، اما این گیاه تأثیر معکوس بر روی پشه‌ها دارد. یکی از مزایایی که پرورش برگاموت در باغ شما دارد این است که این گیاه توانایی دفع پشه‌ها را در حین رشد دارد و باعث می‌شود کار در باغ یا حیاط برای شما لذت‌بخش‌تر شود. رایحه خاص گیاه فقط برای پشه‌ها دفع‌کننده نیست. همچنین گوزن‌ها را از صدمه زدن به سایر گیاهان اطراف باز می‌دارد.

گل‌های برگاموت وحشی نه تنها زیبا نیستند بلکه قابل خوردن هستند.

گل‌های بنفش و ظریف گیاه برگاموت وحشی برای زیبایی بیشتر باغ مفید است. این گل‌ها خوراکی هستند، به این معنی که روش‌های زیادی برای استفاده از آن‌ها وجود دارد. به‌غیراز چایی، رنگ و روغن‌هایی نیز از گل‌ها و برگ‌های آن تهیه می‌شود. همچنین می‌توانید به سادگی گل‌های با طعم عالی برگاموت وحشی را به سالاد اضافه کنید، از آن‌ها در کیک و شیرینی‌پزی استفاده کنید یا فقط آن‌ها را به‌عنوان بخشی از تزئین یک غذای فانتزی به بشقاب اضافه کنید.

برگاموت وحشی می‌تواند برای تهیه یک چای خوش‌طعم استفاده شود.

چای Oswego تهیه‌شده از گل و برگ برگاموت وحشی، انتخاب مورد علاقه آمریکاییانی بود که پس از دسترسی به چای‌های بریتانیایی در مهمانی چای بوستون، برای تهیه چای خود به گیاهان بومی روی آوردند. برگاموت وحشی همچنین مسئول رایحه و طعم لیمو مانند و جزء کلاسیک ترکیب چای محبوب معروف به Earl Grey است و باعث می‌شود از آن به‌عنوان عنصری اصلی در باغ چای استفاده شود.

شرایط رشد برای برگاموت وحشی

برگاموت وحشی به راحتی رشد می‌کند زیرا یکی از اعضای خانواده نعناع است که به دلیل پربار بودن بسیار مشهور است و اگر توسط باغبان کنترل نشود به یک علف هرز تبدیل می‌شود. برگاموت وحشی یکی از ساده‌ترین گیاهان برای کشت از طریق بذر است، می‌توان آن را در بهار بدون نیاز به زمستان گذرانی در خاک برهنه کاشت. همچنین رشد سریع برگاموت وحشی از طریق ریزوم­ها (ساقه‌هایی با رشد افقی که در زیرزمین رشد می‌کنند و در طول راه شاخه و ریشه ایجاد می‌کنند) نیز امکان‌پذیر است. برگاموت وحشی برای رشد در انواع خاک مشهور است، چه خاک با ترکیبی ایده آل باشد و چه خاک ماسه‌ای، رسی یا لومی باشد. مناطقی که بیش‌ازحد معمول خشک هستند یا کمی مرطوب می‌مانند همچنین مکان‌های قابل قبولی برای کاشت برگاموت وحشی هستند.

نحوه کاشت برگاموت وحشی

برگاموت وحشی خود را در بهار یا پاییز بکارید. اگرچه این گیاه مقاوم می‌تواند در مناطقی که ایده آل نیستند نیز رشد کند، اما آفتاب کامل و خاک غنی و زهکشی خوب را ترجیح می‌دهد. برگاموت وحشی برای جلوگیری از سفیدک پودری به مکانی با گردش زیاد هوا نیاز دارد.

فاصله مورد نیاز بین گیاهان برگاموت بین ۴۵ تا ۶۰ سانتیمتر (۱۸ تا ۲۴ اینچ) است. چه کشت برگاموت وحشی را با بذر شروع کنید، چه از طریق ریزوم­های تقسیم شده و چه از طریق قلمه پس از کاشت، آبیاری را به‌طور کامل انجام دهید.

مراقبت از برگاموت وحشی

هنگامی‌که برگاموت وحشی کاشته می‌شود، به‌طور مرتب آبیاری کنید تا خاکی که در آن رشد می‌کند مرطوب باشد. برای کمک به حفظ آب در خاک و جلوگیری از نفوذ علف‌های هرز، می‌توانید اطراف گیاهان برگاموت وحشی را مالچ کنید.

سر زنی گل‌های گیاهان برگاموت وحشی کار مفیدی است. حذف شکوفه‌ها پس از پایان رشد آن‌ها نه تنها ظاهر گیاهان را جذاب می‌کند بلکه به سلامت کل گیاه نیز کمک می‌کند زیرا مواد غذایی، دیگر در قسمت‌هایی که زمان رشد آن‌ها به پایان رسیده است هدر نمی‌رود.

وقتی متوجه می‌شوید که برگ‌های پایینی گیاه زرد می‌شوند، قطع ساقه‌ها تا ارتفاع ۸ تا ۱۰ سانتیمتری (۳ تا ۴ اینچی) از سطح زمین می‌تواند گیاه را برای دومین دوره گلدهی آماده کند. همچنین شما باید این هرس را پس از اولین یخبندان در پاییز انجام دهید.

چگونه می‌توان برگاموت وحشی را تکثیر کرد

گیاهان برگاموت وحشی را هر سه سال یک‌بار در فصل بهار تقسیم کنید؛ زیرا مرکز گیاه شروع به از بین رفتن می‌کند. پس‌ازآن می‌توانید ساقه‌های برداشت شده را جدا کرده و دوباره در مکان دیگری کاشت کنید. حتی اگر از مقدار و تراکم برگاموت وحشی در باغ خود راضی هستید حتماً آن را تقسیم کنید. تقسیم به حفظ گردش سالم هوا در اطراف گیاه کمک می‌کند و برگاموت وحشی شما را سالم و پررونق نگه می‌دارد. برگاموت وحشی را می‌توان از طریق بذر نیز تکثیر کرد.

آفات و بیماری‌های برگاموت وحشی

احتیاجی به مبارزه در برابر آلودگی یا بیماری برگاموت وحشی نیست زیرا آن‌ها بسیار مقاوم هستند. بااین‌حال، یک استثنا به نام بیماری قارچی سفیدک پودری وجود دارد. اگرچه این قارچ به‌طورمعمول یک مشکل سطحی است که زندگی گیاه را تهدید نمی‌کند (مگر اینکه سال‌ها ادامه یابد) اما سفیدک پودری می‌تواند باعث ریزش زودرس برگ شود و هیچ‌کس نمی‌خواهد شاخ و برگ متمایز سبز خاکستری و شکوفه‌های ظریف برگاموت وحشی آلوده به قارچ سفیدک را ببیند.

گیاهان این بیماری را به صورت لکه‌های سفید پودری روی سطح برگ‌ها نشان می‌دهند. باغبانان می‌توانند در وهله اول با انتخاب مکانی برای گیاهان خود که گردش هوای زیادی را ارائه می‌دهد، از این مشکل جلوگیری کنند. همچنین از آبیاری هوایی خودداری کنند و حتماً ساقه گیاهان را به‌طور مرتب تنک کنند.

هر زمان که گیاهان سرزنی یا هرس شدند، مطمئن شوید که مواد گیاهی بریده شده و زباله‌ها را از منطقه برداشته و به‌درستی دفع می‌کنید. رطوبت بالا می‌تواند باعث افزایش سفیدک پودری شود. اگر مشکوک هستید که این امر در باغ شما وجود دارد، آبیاری را تا زمانی که بیماری برطرف شود کاهش دهید.

اگر هنوز سفیدک پودری به باغ شما حمله می‌کند، برخی از کارها را می‌توانید انجام دهید تا از شیوع آن جلوگیری کنید. با قارچ‌کش، مانند آن‌هایی که از روغن چریش، گوگرد یا بی‌کربنات پتاسیم استفاده می‌کنند، گیاهان را تیمار کنید. به‌عنوان آخرین راه‌حل و زمانی که سفیدک پودری طغیان کرده است، می‌توانید تمام گیاهان آسیب‌دیده را حذف کرده و از بین ببرید تا از شیوع بیشتر بیماری جلوگیری شود.

جمع‌بندی

برگاموت وحشی یک گیاه دارویی چندساله از تیره نعناع است که از طریق ریزوم­های خزنده و باریک رشد می‌کند همچنین برگاموت وحشی یکی از ساده‌ترین گیاهان برای کشت از طریق بذر است، می‌توان آن را در بهار بدون نیاز به زمستان گذرانی در خاک برهنه کاشت. برگاموت وحشی برای رشد در انواع خاک مشهور است، چه خاک با ترکیبی ایده آل باشد و چه خاک ماسه‌ای، رسی یا لومی باشد. مناطقی که بیش‌ازحد معمول خشک هستند یا کمی مرطوب می‌مانند همچنین مکان‌های قابل قبولی برای کاشت برگاموت وحشی هستند اگرچه این گیاه مقاوم می‌تواند در مناطقی که ایده آل نیستند نیز رشد کند اما آفتاب کامل و خاک غنی و با زهکشی خوب را ترجیح می‌دهد. برگاموت وحشی برای جلوگیری از سفیدک پودری به مکانی با گردش زیاد هوا نیاز دارد. کشت برگاموت وحشی یک راه طبیعی برای جذب گرده‌افشان‌ها به باغ است.

منبع

https://www.gardeningchannel.com. HOW TO GROW WILD BERGAMOT

این پست برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

میانگین امتیاز ۵ / ۵. مشارکت‌کننده‌ها: ۶

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد!

اگر این مقاله را دوست داشتید و مفید بود ...

این مقاله رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذار!

از این که این مقاله برایتان مفید نبود متاسفیم!

چگونه این مقاله رو بهبود بدیم؟

به ما بگو چطور بهتر شیم؟

منتظر دیدگاه شما هستیم! ارسال دیدگاه
۱ دیدگاه پرسش و پاسخ خود را درباره این مطلب ارسال کنید!
  1. مهوش سبزواری
    ۱۴۰۰/۱۰/۱۳

    سلام ،ممنون از اطلاعات مفیدتون در باره گیاه برگاموت بذر این گیاه را برای فروش دارید؟

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*