بازدید از گلخانه جهت کشت فیسالیس [ملارد، تهران]

گزارش بازدید از گلخانه آقای حبیبی (ملارد) در تاریخ ۱۹ آذرماه ۹۹ یک گروه کارشناسی از شرکت تجارت سبز آبان (یک گروه ۴ نفره)، برای بازدید به گلخانه آقای حبیبی (ملارد) اعزام شد. گلخانه در یک منطقه مسکونی قرار دارد و به‌خاطر وجود ساختمان‌ها در اطراف آن، هوادهی مناسبی ندارد. ویدیو اهمیت تهویه هوا گلخانه […]

مشاوره کشت فیسالیس در گلخانه

گزارش بازدید از گلخانه آقای حبیبی (ملارد)

در تاریخ ۱۹ آذرماه ۹۹ یک گروه کارشناسی از شرکت تجارت سبز آبان (یک گروه ۴ نفره)، برای بازدید به گلخانه آقای حبیبی (ملارد) اعزام شد.

گلخانه در یک منطقه مسکونی قرار دارد و به‌خاطر وجود ساختمان‌ها در اطراف آن، هوادهی مناسبی ندارد. ویدیو اهمیت تهویه هوا گلخانه را ببینید. پیشنهادی گلخانه دارای چهار دهانه ۹.۶ متری است که طول دو دهانه آن بیشتر است و ازاین‌جهت گلخانه به شکل L  است، مساحت کل زمین ۲۰۰۰ متر که ۱۳۵۰ متر آن ساختمان گلخانه است.

ارائه مشاوره تخصصی گلخانه

موارد مشاهده شده

موارد مشاهده شده که نیاز به اصلاح یا پیگیری دارند:

در فصل زراعی قبل در این گلخانه خیار کشت شده است و بخشی از بقایای گیاهی و نخ‌های مربوط به کشت قبلی هنوز در کف گلخانه قابل‌مشاهده است، همچنین کف گلخانه پر از علف‌های هرز است که اکثراً به‌خاطر عدم مبارزه، تولید بذر کرده‌اند و در کشت‌های بعدی مشکل‌ساز خواهند بود.

ساختمان گلخانه نسبتاً قدیمی است و ارتفاع ستون‌های آن در حدود ۲ متر است، گلخانه فاقد دریچه‌های سقفی است و از طریق دریچه‌های کناری خنک می‌شود، همچنین سیستم فن و پد و بخاری در گلخانه موجود نیست.

در این گلخانه پلاستیک سقف در بعضی قسمت‌ها کاملاً فرسوده و خراب است و همچنین توری ضد تریپس وجود ندارد.

فرسودگی نایلون سقف گلخانه

در این گلخانه آزمایش خاک و یا آب، انجام نشده اما باتوجه‌به اینکه کشت قبلی خیار بوده، پیش‌بینی می‌شود که برای کشت فیسالیس که از حساسیت کمتری برخوردار است، مشکل خاصی وجود نداشته باشد بااین‌حال قرار شد که اقداماتی برای اصلاح وضعیت خاک صورت‌گرفته و در صورت امکان آزمایش خاک و آب هم انجام شود.

گلخانه فاقد دماسنج، رطوبت‌سنج و دیگر ابزار موردنیاز است.

به علت قرارگرفتن گلخانه در منطقه مسکونی، امکاناتی مثل آب مناسب، برق، گاز، امنیت و دسترسی آسان از امتیازات این گلخانه به شمار می‌رود.

توصیه‌ها

توصیه شد که قسمت‌هایی از نایلون سقف که فرسوده و یا سوراخ است، تعویض و یا تعمیر شوند به‌گونه‌ای که تمام سوراخ‌ها بسته شوند.

فرسودگی و آسیب نایلون گلخانه

قرار شد باتوجه‌به توضیحات داده شده در مورد بستر کاشت و هزینه‌های پیش رو، پس از بررسی بیشتر در مورد روش کشت (خاکی یا درون بستر کوکوپیت و پرلیت)، تصمیم‌گیری نموده و شرکت آبان را نیز از تصمیم خود مطلع سازند (به گفته آقای حبیبی، احتمالاً حدود ۵۰ درصد گلخانه به‌صورت خاکی و ۵۰ درصد نیز درون گروبگ کشت خواهد شد).

در مورد علف‌های هرز به‌خاطر ریختن بذرهای قبلی و وجود مقدار زیادی علف هرز در سطح گلخانه، توصیه شد که پس از شخم، آبیاری انجام شود تا علف‌ها خارج شوند و سپس با سم‌پاشی اقدام به کنترل آن‌ها گردد و در صورت لزوم این کار تکرار شود، همچنین استفاده از مالچ نیز گزینه دیگر برای کنترل علف‌ها پس از شخم زمین است که انتخاب روش باتوجه‌به هزینه‌های متفاوت برعهده خود ایشان گذاشته شد.

علف هرز در گلخانه

به‌خاطر نبود سیستم گرمایشی توصیه شد که هرچه سریع‌تر اقدام به تهیه بخاری (ترجیحاً دو عدد از نوع دارای فن) نمایند.

به علت نبود دریچه‌های سقفی و فن در گلخانه، توصیه شد که حداقل دو عدد فن در ضلع پشت به باد و در دهانه‌های وسطی که با دریچه‌های کناری، فاصله دارند، نصب گردد.

به علت زمان‌بر بودن تهیه نشاء و اهمیت کیفیت اولیه نشاء، توصیه شد که اقدام به خرید نشاء فیسالیس نمایند.

فرسودگی نایلون سقف گلخانه

جمع‌بندی

گلخانه از نظر سازه و تجهیزات وضعیت ضعیفی دارد اما به‌خاطر سازگاری بالای گیاه فیسالیس به شرایط نامساعد، می‌توان دستیابی به عملکرد مناسب را انتظار داشت، بااین‌حال بعضی اقدامات ضروری مثل حذف علف‌های هرز و برطرف‌کردن مشکل تهویه و گرمایش باید مدنظر قرار گیرد.

مقالات مرتبط

این پست برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

میانگین امتیاز 0 / 5. مشارکت‌کننده‌ها: 0

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد!

اگر این مقاله را دوست داشتید و مفید بود ...

این مقاله رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بذار!

از این که این مقاله برایتان مفید نبود متاسفیم!

چگونه این مقاله رو بهبود بدیم؟

به ما بگو چطور بهتر شیم؟

منتظر دیدگاه شما هستیم! ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*